Pokémon Scarlet ja Violet ilmestyy Switchille vuoden lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa Pokémon Scarlet ja Violet ilmestyy Switchille vuoden lopulla

Pokémon Scarlet & Pokémon Violet

Pokémon -pelisarja tulee samaan jatkoa tämän vuoden lopulla Nintendo Switch -konsolille kun Pokémon Scarlet ja Pokémon Violet ilmestyvät.

Peleistä ei vielä toistaiseksi tiedetä paljoakaan, mutta se tulee olemaan viimeisimpien Pokémon -pelien kaltainen avoimen maailman seikkailu.

Trailerin perusteella pelissä tullaan näkemään kolme uutta ruoho, tuli ja vesi -luokkien Pokémonia.

Pokémon Scarlet ja Pokémon Violet ilmestyvät Nintendo Switch -konsolille tämän vuoden lopulla.

No Man’s Sky sai muokattavat alukset Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa No Man’s Sky sai muokattavat alukset Switchille

Avaruusseikkailu No Man’s Sky on tunnettu näyttävistä päivityksistään, mutta nyt juhlivat erityisesti alkuperäisen Nintendo Switchin pelaajat. Pelin tuore Remnant-päivitys toi viimein muokattavat alukset, ominaisuuden, jota Switch-kansa on odottanut jo kuukausia.

Kehittäjä Hello Gamesin moottoriohjelmoija Martin Griffiths myönsi viivästyksen johtuneen puhtaasti tekniikasta. Alusten, kuten korvettien, sovittaminen Switchin rajalliseen muistiin ja suorituskykyyn oli hänen mukaansa vaikea tekninen haaste. Tavoitteena oli saada ne pyörimään sulavasti ilman, että ruudunpäivitys sakkaa ja se vei aikaa.

Pahoittelut, että kesti näin kauan, mutta pääsimme lopulta perille. – Griffiths kirjoitti.

Muokattavat alukset lisättiin peliin muilla alustoilla jo viime elokuussa, mutta nyt myös Switch-pelaajat pääsevät rakentamaan omia avaruusluomuksiaan. Aiemmin ominaisuudella on nähty kaikkea Taru sormusten herrasta -henkisestä silmästä aina avaruustrukkiin ja jättimäiseen kännykkään. Nyt sama luova kaaos on mahdollista myös Nintendon laitteella.

Fanien reaktiot ovat olleet innostuneita. Moni ei uskonut ominaisuuden olevan edes mahdollinen Switchillä, saati että se toimisi hyvin. Remnant-päivitys todistaa jälleen, että lähes kymmenen vuotta vanha No Man’s Sky jatkaa kasvuaan ja yllättää sitkeydellään kerta toisensa jälkeen.

Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä

Ubisoft juhlistaa yhden tasohyppelyhistorian tunnetuimman hahmon merkkivuotta julkaisemalla Rayman: 30th Anniversary Editionin. Vuonna 1995 debytoinut raajaton sankari palaa nyt nykylaitteille laajennettuna kokonaisuutena, joka ei nojaa pelkkään nostalgiaan vaan tuo mukaan myös rutkasti uutta pelattavaa.

Digital Eclipsen ja Ubisoft Montpellierin yhteistyössä toteutettu juhlapainos kokoaa yhteen peräti viisi eri versiota alkuperäisestä Raymanista. Mukana ovat PlayStation-, Atari Jaguar-, MS-DOS-, Game Boy Advance- ja Game Boy Color -julkaisut, jotka on päivitetty toimimaan sulavasti tämän päivän konsoleilla ja PC:llä. Käytännössä kyseessä on aikamatka 90-luvun värikkäisiin tasoloikkiin – ilman vanhojen laitteiden pölyjen puhaltelua.

Pelin maailma vie jälleen Dream Forestin satumaisiin maisemiin ja Band Landsin musiikilliseen kaaokseen, kun Rayman yrittää pelastaa electoonit ja pysäyttää pahantahtoisen tohtori Darkin. Uutta sisältöä ei ole säästelty: mukaan on lisätty muun muassa SNES-prototyypistä peräisin olevia kenttiä, ja kokonaisuus sisältää huimat 120 lisäkenttää. Säveltäjä Christophe Héralin musiikki on myös päivitetty uuteen loistoon.

Modernille pelaajalle tarjolla on helpotuksia, kuten minuutin taaksepäin kelaus, loputtomat elämät ja vahingoittumattomuus. Toisin sanoen: nyt Rayman ei kaadu yhteen harha-askeleeseen, ellei pelaaja itse niin halua. Lisäksi pakettiin kuuluu yli 50 minuutin interaktiivinen dokumentti, jossa nähdään tekijöiden haastatteluja, varhaisia luonnoksia ja harvinaista pelimateriaalia.

Rayman: 30th Anniversary Edition on nyt saatavilla digitaalisesti PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switchille ja PC:lle Ubisoft Storen ja Steamin kautta. Fyysinen versio saapuu kauppoihin kesäkuussa. Kolmekymmentä vuotta myöhemmin Rayman todistaa, että hyvä tasohyppely ei vanhene – se vain saa lisää kenttiä.