Pokémon Sword ja Shield ovat kolmanneksi myydyimpiä Pokémon-pelejä Kommentit pois päältä artikkelissa Pokémon Sword ja Shield ovat kolmanneksi myydyimpiä Pokémon-pelejä

IGN-sivuston mukaan Nintendon vastikään julkaistut tulosraportit kertovat viimeisimpien Sword ja Shield -nimikkeiden olevan parhaiten menestyneimpiä Pokémon-pelejä siten Pokémon Goldin ja Silverin.

Tunnettu Pokémon fani-sivusto Serebii kertoi Twitterissä uusimpien nimikkeiden olevan ensimmäisiä Pokémon-julkaisuja siten Goldin ja Silverin, joka on ylittänyt 20 miljoonan kappaleen myyntirajan.

Näiden tilastojen valossa uusimmat Pokémon nimikkeet ovat sarjan kolmanneksi myydyimpiä julkaisuja, sillä Pokémon Gold ja Silver myivät elinkaarensa aikana 23.73 miljoonaa kappaletta.

Taskumonnien saagan aloittaneet Pokémon Red, Green, Blue ja Yellow -versioiden yhteenlaskettuja myyntejä on hankala arvioida, mutta Dexerton artikkelin mukaan niitä olisi ainakin 46 miljoonaa kappaletta.

Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä Kommentit pois päältä artikkelissa Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä

Nintendolla on tällä viikolla luvassa kaksinkertainen annos Direct-herkkua. Yhtiö järjestää tiistaina The Legend of 40th Anniversary Direct -lähetyksen ja heti seuraavana päivänä tavallisen Directin.

Ensimmäisenä vuorossa on tiistaina 8. syyskuuta kello 16.00 Suomen aikaa alkava Zelda-aiheinen lähetys. Noin 30 minuuttia kestävässä Directissä Nintendo lupaa kertoa lisää The Legend of Zelda -sarjan 40-vuotisjuhliin liittyvistä asioista.

Zelda-faneilla on siis aihetta pitää silmät auki. Nintendo ei tässä kohtaa vielä kerro tarkemmin, mitä lähetyksessä nähdään.

Keskiviikkona 9. syyskuuta kello 16.00 vuorossa on puolestaan Nintendo Direct – 09/09/2026. Tällä kertaa lähetys kestää noin 45 minuuttia ja keskittyy Nintendo 2 tuleviin peleihin, joiden julkaisu sijoittuu tulevaan talveen.

Kaksi Directiä kahteen päivään tarkoittaa siis melkoista Nintendo-viikkoa. Tiistaina katseet kääntyvät Zeldan 40-vuotisjuhliin ja keskiviikkona Switch 2 talven pelitarjontaan.

Molemmat lähetykset voi katsoa suorana Nintendon Direct-sivulta tai Nintendo UK YouTube-kanavalta.

Mario Kart 8 Deluxe sai ilmaisen Switch 2 -päivityksen, joka tuo peräti 8 pelaajaa samalle ruudulle Kommentit pois päältä artikkelissa Mario Kart 8 Deluxe sai ilmaisen Switch 2 -päivityksen, joka tuo peräti 8 pelaajaa samalle ruudulle

Mario Kart 8 Deluxe

Mario Kart -illat saivat juuri melkoisen piristysruiskeen. on julkaissut Mario Kart 8 Deluxelle ilmaisen päivityksen, joka tuo -versioon mahdollisuuden pelata samalla ruudulla peräti kahdeksan pelaajan voimin.

Käytännössä ruutu jaetaan kahdeksaan pystysuuntaiseen näkymään, joten jokainen kuski pääsee seuraamaan omaa kilpa-autoaan. Tarjolla on siis entistä enemmän kaaosta, banaaninkuoria ja kaverisuhteiden koettelemista. Pelaamiseen tarvitaan luonnollisesti kahdeksan ohjainta ja mielellään myös riittävästi istumapaikkoja.

2 -pelaajat saavat samalla käyttöönsä CameraPlay-ominaisuuden, joka tuo kisakaverien kasvot ruudulle ajamisen aikana. Ominaisuus toimii kuitenkin vain 2–4 pelaajan peleissä. Päivitys parantaa lisäksi pelin grafiikkaa ja lyhentää latausaikoja.

Päivitys on kokonaan ilmainen, mutta mukana on yksi pieni mutka matkassa: kahdeksan pelaajan ja CameraPlayn uudistukset ovat saatavilla ainoastaan Nintendo Switch 2. Vanhan Switchin omistajat joutuvat siis tyytymään perinteisempään kisamäärään.