Pokémoneista tutulla Piplup-taskuolennolla on oma Twitter- ja Instagram-tili Kommentit pois päältä artikkelissa Pokémoneista tutulla Piplup-taskuolennolla on oma Twitter- ja Instagram-tili

The Company on paljastanut uusia Piplupille omistetuja sosiaalisen median tilejä. Piplup on yksi Pokémon Diamond ja Pearl -nimikkeiden aloituspokémoneista.

Taskuolennoistaan tunnettu pelitalo julkisti vastikään lähetyksessä olevan työstämässä useampaa nimikettä, jotka sijoittuvat Diamond ja Pearl -pelien Sinnohin alueelle. Voinee siis olettaa, että kyseinen projekti on laitettu kasaan promoamaan vielä tehokkaammin tulevia Pokémon uusintoja.

Taskuhirviöiden imperiumista vastaava yhtiö on tehnyt vastaavanlaisen tempauksen aikaisemmin Project Eeveen yhteydessä, josta syntyi lukuisia Eeveelle omistettuja fanituotteita.

Asiasta kertoi Nintendolife.

Pokémon Legends: Z-A tuo takaisin fanien suosikkihahmon ja Mega-Dragoniten Kommentit pois päältä artikkelissa Pokémon Legends: Z-A tuo takaisin fanien suosikkihahmon ja Mega-Dragoniten

-fanit saivat herkkua, kun -lähetyksessä näytettiin uutta materiaalia tulevasta -pelistä. Nähtiin upea futuristinen Lumiose City, täysin uusi Mega-kehitys ja paljastettiin, että eräs vanha suosikkihahmo tekee paluun.

Kyseessä on Emma, joka nähtiin ensimmäisen kerran Pokémon X ja Y -peleissä. Emma tunnetaan Lookerin suojattina ja Lumiosen katutaistelijana nimellä Essentia. Nyt hänet on vahvistettu osaksi Z-A:n tarinaa, ja trailerissa vilahti tuttu asu takin alta, vaikuttaa siis siltä, että hän ei ole luopunut sankarin roolistaan.

Tämä kuitenkin herättää isoja kysymyksiä, milloin peli oikeastaan sijoittuu? Lumiose näyttää täysin uudistuneelta ja ultra-modernilta, mutta Emma ei näytä ehtineen vanheta vuosikymmeniä. Onko kyse ajassa matkustamisesta? Vai onko Kalos-alueella vain maailman nopein rakennusfirma?

Lisäksi nähtiin toinenkin tuttu kasvo, Mable, entinen Team Flare -jäsen, joka toimii nyt Pokémon-tutkimuslaboratorion johtajana. Onko hän parantanut tapansa vai piileekö kulissien takana jotain hämärää?

Kaiken kruunuksi esiteltiin täysin uusi Mega-kehitys, Mega-Dragonite. Uusia hahmoja, kuten Naveen ja Lida, luvassa myös. Pokémon Legends: Z-A julkaistaan 16. lokakuuta 2025 Nintendo Switchille ja Switch 2:lle.

Cristiano Ronaldo ei ole tulossa Pokémon Go:hon – ja hyvä niin, sanoo pelin johtaja Kommentit pois päältä artikkelissa Cristiano Ronaldo ei ole tulossa Pokémon Go:hon – ja hyvä niin, sanoo pelin johtaja

Gon pitkäaikaiset pelaajat voivat huokaista helpotuksesta, vaikka peli on hiljattain vaihtanut omistajaa ja taustalla häärää nyt myös Saudi-Arabian valtion rahasto, jalkapallotähdet ja pakotettu lisätty todellisuus eivät ole hiipimässä Poképalloon.

Pelinkehittäjä myi alkuvuodesta mobiilipeleihin keskittyvän osastonsa Scopelylle hulppeaan 3,3 miljardin euron kauppahintaan. Siirto herätti faneissa ristiriitaisia tunteita, toiset iloitsivat mahdollisesta irtautumisesta Nianticin AR-innostuksesta, toiset taas pelkäsivät pelin muuttuvan rahanahneeksi.

Pelinjohtaja Michael Sterankan mukaan pelitiimi siirtyi uuden omistajan alle lähes huomaamatta, ja arki on jatkunut entiseen malliin.

AR-hommat eivät enää ole ykkösprioriteetti. Jos lisätään jotain, sen täytyy olla oikeasti hauskaa. – Michael Sterankan sanoo.

Huolta on herättänyt myös Scopelyn emoyhtiö , jonka omistaa Saudi-Arabian julkinen investointirahasto. Sterankan mukaan tämä ei kuitenkaan tarkoita ulkopuolista sanelua.

Me ei olla tekemisissä Savvyn kanssa käytännössä lainkaan. Meillä on nyt vain paremmat resurssit toteuttaa asioita, joita ollaan jo pitkään haluttu. – Sterankan vastasi.

Ja ei, Cristiano Ronaldoa ei tulla näkemään Pokémon Gossa.

Se ei ole ihan meidän vibaa. – Steranka naurahtaa.