Portal -pelin innoittama The Entropy Centre ilmestyy marraskuussa – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Portal -pelin innoittama The Entropy Centre ilmestyy marraskuussa – katso traileri

The Entropy Centre

Portal -pelien innoittama The Entropy Centre ilmestyy vihdoin PC:lle ja konsoleille marraskuun 3. päivä. Voit katsoa pelin trailerin alta.

Pelissä yhdistyy pulmanratkonta, ajan manipulointi sekä mielen taivuttaminen. Pelaajat voivat ajatella käänteisesti ja päihittää mahdottomalta tuntuvat esteet.

Pelissä pelaajat omaksuvat Arian roolin, joka herää valtavalta The Entropy Centre avaruusasemalta. Maapallo on tuhoutunut ja avaruusasema tuntuu hajoavan käsiin. Pelaajien tehtävänä on korjata avaruusasema ja selvittää mitä Maalle tapahtui.

The Entropy Centre ilmestyy PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S -konsoleille sekä PC:lle marraskuun 3. päivä.

Naughty Dogin Intergalactic: The Heretic Prophet viivästyy Kommentit pois päältä artikkelissa Naughty Dogin Intergalactic: The Heretic Prophet viivästyy

Naughty Dogin seuraava suuri peli, Intergalactic: The Heretic Prophet, on edelleen useiden vuosien päässä julkaisusta. Vaikka peli paljastettiin viime vuoden The Game Awards -tapahtumassa, studio ei aio näyttää uutta traileria seuraavissa palkintogaaloissa.

Huhut pelin julkaisuvuodesta ovat liikkuneet jo pitkään. Alun perin jotkut arvelivat 2026 julkaisua mahdolliseksi, mutta arvioivat, että varhaisin julkaisuaika on 2027. Tämä tarkoittaa, että PS5-sukupolvi saattaa jäädä kokonaan väliin.

Fanit ovat pettyneitä, sillä edellisestä Naughty Dogin suuresta pelistä, The Last of Us Part 2:sta, on jo kulunut yli seitsemän vuotta. Viime vuosien aikana studio on keskittynyt lähinnä uudelleenjulkaisuihin ja remastereihin, kuten Uncharted: Legacy of Thieves Collection ja The Last of Us Remastered -versioihin. Myös odotettu moninpelilaajennus The Last of Us -universumiin on peruttu.

Vaikka odotus on pitkä, Naughty Dog lupaa, että peli tulee olemaan sen arvoinen. Intergalactic tarjoaa tumman tieteisfiktion tarinan, joka käsittelee uskoa ja uskontoa. Pelissä nähdään tunnettuja näyttelijöitä, kuten Tati Gabrielle päähenkilö Jordan A. Munina ja Kumail Nanjiani Colin Gravesina.

Studio kuvailee projektia heidän historian laajimmaksi ja mahdollisesti kalleimmaksi peliksi. Director Neil Druckmann vakuuttaa, että kehitys etenee täysillä ja peli tarjoaa ennennäkemättömän kokemuksen, vaikka fanit joutuvatkin odottamaan vielä vuosia.

Skate Story tuo kummallisen skeittiseikkailun PlayStation Plus -kirjastoon Kommentit pois päältä artikkelissa Skate Story tuo kummallisen skeittiseikkailun PlayStation Plus -kirjastoon

Jos perinteinen skeittipeli tuntuu liian arkiselta, Skate Story tarjoaa täysin uudenlaisen kokemuksen. Pelaaja ohjaa lasista ja tuskasta tehtyä demonia, jonka tavoitteena on syödä Kuu ja siihen tarvitaan paholaisen antamaa skeittilautaa. Julkaisu PS5:lle tapahtuu 8. joulukuuta PlayStation Plus -pelikatalogin kautta.

Peli sekoittaa taitotemppuja ja tarinankerrontaa, ja ensimmäiset pomotaistelut toimivatkin samalla harjoituksena. Pelaajan on vaihdettava temppuja ja hallittava ajoitus tarkasti, sillä vain monipuoliset temput kasvattavat kombomittaria ja mahdollistavat vahingon tekemisen pomolle.

Skate Story ei rajoitu vain temppuratoihin. Alamaailma on täynnä omituisia hahmoja, kuten lentäviä kalloja, pehmeitä demoneja ja jättiläissammakoita. Tehtävät vaihtelevat tavallisten estekurssien ylittämisestä paholaisen karkuun karanneiden vaatteiden ja hajuhaitoista kärsivien roskasäkkien auttamiseen.

Pelaaja saa myös muokata skeittilautaansa ja kerätä “sieluvaluuttaa” temppujen suorittamisesta, jolla ostetaan renkaita, tarroja ja muita koristeita. Pelin visuaalinen tyyli, kosminen äänimaailma ja huumorilla maustetut tehtävät tekevät siitä uniikin elämyksen, joka on yhtä aikaa kaunis ja hullunkurinen.

Jos kaipaat erikoista seikkailua ja monipuolista skeittailua, Skate Story tarjoaa sen täsmälleen sopivasti ennen joulukiireitä.