Portal -pelit saatavilla nyt Nintendo Switch -konsolille Kommentit pois päältä artikkelissa Portal -pelit saatavilla nyt Nintendo Switch -konsolille

Portal: Companion Collection

Valve on nyt julkaissut suositut kolmiulotteiset Portal -pulmanratkontapelit Nintendo Switch -konsoleille. Voit katsoa Portal: Companion Collection -kokoelman trailerin alta.

Portal: Companion Collection -kokoelmaan sisältyy Portal ja Portal 2. Mukana on myös jälkimmäisen pelin co-op ominaisuudet. Pelien Switch käännöksen taustalla on ollut Nvidia Lightspeed Studios -kehittäjä.

Portal: Companion Collection -kokoelma on saatavilla Nintendo Switch -konsolille.

Half-Life 3 -huhut roihahtivat jälleen – marraskuun maaginen yhteensattuma syynä? Kommentit pois päältä artikkelissa Half-Life 3 -huhut roihahtivat jälleen – marraskuun maaginen yhteensattuma syynä?

Half-Life-fanit ympäri maailmaa ovat taas sekaisin odotuksesta, että Half-Life 3 julkaistaisiin milloin tahansa. Todellisuudessa mitään konkreettista julkistusvuotoa ei ole, mutta marraskuun aiemmat Half-Life-päivämäärät ja Geoff Keighleyn silmä-emoji riittävät internetissä syttymään uuden huhun liekki.

Redditin Half-Life-yhteisössä keskustelu käy kuumana, vuorotellen toiveikkaana ja ilkikurisena. Pelaajat muistuttavat, että joka kerta, kun Counter-Striken päivityksissä on “löydetty todisteita”, mitään ei kuitenkaan ole koskaan vahvistettu. Tällä kertaa argumentit tiivistyvät marraskuun sattumiin. Half-Life 1, Half-Life 2 ja Alyx liittyvät kaikki samaan kuukauteen, joten uuden pelin odotus on taas täällä.

Vaikka Valve ei ole virallisesti luvannut mitään, vihjeitä saattaa piillä jo taustalla. Alyxin loppu jätti ovet auki jatkolle, ja yritys voi myös valmistella uusia laitteitaan, kuten Steam Frame VR -laseja ja Steam Machine -tietokonetta, joita olisi luonnollista markkinoida uuden pelin kanssa.

Valve on tunnettu omasta aikataulustaan, joskus julkistus tulee yllättäen, joskus vasta myöhemmin. Vuodot ja huhut ovat arkipäivää, mutta tällä kertaa todisteita Half-Life 3:n julkaisusta ei ole nähtävissä.

Silti fanit pysyvät toiveikkaina, Vaikka todisteet ovat ohuita, Half-Life-yhteisön uskollisuus on jälleen osoittautunut vahvaksi ja odotus jatkuu, marraskuun taika pitää fanit hereillä.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.