Post Malone kohtaa Apex Legendsin: Uusi yhteistyötila saatavilla 7.11. alkaen Kommentit pois päältä artikkelissa Post Malone kohtaa Apex Legendsin: Uusi yhteistyötila saatavilla 7.11. alkaen

™ X -tapahtuma käynnistyy 7. marraskuuta ja kestää kaksi viikkoa. Tapahtumassa julkaistaan uusi rajoitettu pelitila, Three Strikes, sekä uusia kosmeettisia esineitä, kuten aseiden skinejä ja hahmojen asuja.

Tapahtuman yhteydessä on myös mahdollisuus voittaa rajoitettu Apex Legends Ignite Bomber Jacket -takki, joka on inspiroitunut Wraithin uudesta Iconic Skinistä.

Aiheuta kaaosta uudessa LTM-tilassa nopeammilla elvytyksillä ja haavoittumattomuudella, kun olet maassa. Kolmella yrityksellä sinä ja tiimisi voitte yrittää olla viimeinen selviytyjätiimi. Pelaajat voivat olla maassa, mutta heitä ei voi tappaa, ellei koko tiimi tuhota. Tässä vaiheessa menetät yhden yrityksen ja ilmestyt täysin varusteltuna kartalle. Menetä kaikki kolme yritystä ja olet ulkona.

Pelaajat ilmestyvät yhden POI:n päähän siitä, missä heidän tiiminsä tuhoutui, varustettuna sillä varustuksella, jota heillä oli tiiminsä tuhoutuessa, mukaan lukien:

  • Panssarit ja EVO-kehitys
  • Aseet ja lisävarusteet (myyttiset aseet lukuun ottamatta)
  • Ammukset, kranaatit ja tarvikkeet

Liity mukaan perjantaista sunnuntaihin ja nauti 1,5-kertaisesta hauskuudesta:

  • 1.5-kertainen XP:n lisäys kaikissa saaduissa XP-pisteissä 10. marraskuuta – 12. marraskuuta 2023
  • 1.5-kertainen XP:n lisäys, kun pelaat Three Strikes -tilaa 17. marraskuuta – 19. marraskuuta 2023

Post Malone on itse suuri Apex Legends -fani, joten yhteistyö pelin kanssa on hänelle luontevaa. Tapahtuma onkin hyvä tilaisuus niin Post Malonelle kuin Apex Legends -pelaajillekin nauttia pelistä yhdessä ja saada uusia kokemuksia.

Apex Legends: Ignite on saatavilla PS4-, PS5-, -, Xbox X|S- ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle EA appin ja Steamin kautta.

Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä Kommentit pois päältä artikkelissa Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä

on saanut roiman lisäannoksen tykitystä uuden Trygon-päivityksen muodossa. PAN Visionin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema toimintarymistely palaa jälleen Avarax-planeetalle uuden Exfiltration-PvE-tehtävän merkeissä – ja tällä kertaa vastassa on aivan uuden tason kauhu: jättimäinen Trygon.

Tämä tyranidien painajaismainen hirviö ei tyydy ryntäilemään suoraan – se käyttää häijyjä sissitaktiikoita, kaivautuu puolustuksen alta ja iskee sieltä missä vähiten odotat. Onneksi pelaajat saavat käyttöönsä myös uuden lelutulisen ystävän: Inferno-pistoolin, joka sopii täydellisesti tämän kaltaisten iljetysten paistamiseen.

Kaikki tämä tulee tarjolle ilmaiseksi, mutta kausikortin omistajat saavat vielä ekstraherkkuja kahden uuden lisäsisältöpaketin muodossa. Space Wolves Chapter Pack tuo Vanguard-luokalle uuden Champion-ulkoasun, kolme erikoista ase-skinia ja yli 50 kosmeettista kikkaretta. Imperial Fists Champion Pack puolestaan tarjoaa Tactical-luokalle oman Champion-lookin ja Plasma Incinerator -aseelle näyttävän ulkoasun.

Space Marine 2 jatkaa siitä mihin edellinen osa jäi: ihmiskunnan verisessä sodassa ihmisyyttä halveksuvia otuksia vastaan. Yksin tai kavereiden kanssa pääset upottamaan saappaasi tyranidien limaan, ja matkassa on tietenkin vanha tuttu luutnantti Titus, jonka karheana äänenä kuullaan näyttelijä Clive Standenia. Sotilasta voi muokata mieleisekseen, ja kausikortti tuo lisää tehtäviä sekä visuaalista lisuketta matkan varrelle.

Peli on saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Ikäraja on PEGI 18 – eikä syyttä.

Skull and Bones aloitti toisen sisältövuotensa Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones aloitti toisen sisältövuotensa

Skull and Bones

Muistatko vielä Ubisoftin -merirosvopelin? Julkaisu kesti vuosia ja kun se lopulta saatiin ulos helmikuussa 2024, vastaanotto oli melko haalea. Pelaajia jäi vähän ja kiinnostus hiipui nopeasti – ainakin Steamissä.

Silti jatkaa pelin tukemista, ja nyt starttaa toinen sisältövuosi. Ensimmäinen kausi kantaa nimeä Ascent into Chaos ja tuo peliin uutta tekemistä: sluuppi-laiva, uusi statusvaikutus nimeltä Shell-Shocked, päivityspuu sekä tiikerinpentu lemmikiksi.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Merkittävin uutuus on Item Ascension -järjestelmä, jossa tehokkaita aseita voi kehittää kolmella tasolla: Basic, Advanced ja Special. Aseiden harvinaisuus määrittää, kuinka monta ja millaisia parannuksia niihin voi lisätä. Käyttö vaatii vähintään Infamy Tier 9 -tason.

Ubisoft vakuuttaa sitoutuneensa pelin pitkäaikaiseen kehitykseen. Jää nähtäväksi, kuinka moni enää nousee laivaan mukaan.

Skull and Bones on saatavilla sekä ja sekä S -pelikonsoleille että :lle. Tietokoneversiot ovat myynnissä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoissa. Pelin ikäraja on PEGI 18.