Postal Dude on täällä taas – Postal 4: No Regerts ilmestyi Steamiin Kommentit pois päältä artikkelissa Postal Dude on täällä taas – Postal 4: No Regerts ilmestyi Steamiin

Postal 4: No Regerts

Useamman vuoden odottelu on vihdoin tullut päätökseen kun Postal 4: No Regerts saapui yllättäen Steamin Early Access -tilaan. Peli on järjestysnumerostaan huolimatta jatkoa vuonna 2003 ilmestyneelle Postal 2 -pelille. Pelisarjan kehittäjä Running With Scissors ei tunnusta 2011 julkaistua Postal III -peliä viralliseksi vaan pitää sitä turhana spin-offina.

Uusi peli sijoittuu Meksikon rajalle sijaitsevalle kuvitteelliselle Edensin kaupunkipahaseen, jossa voi aiheuttaa vanhaa kunnon yleistä sekasortoa tai vaikka suorittaa tehtäviä vähemmän väkivaltaiseen tapaan. Voit tutustua kaupungissa sijaitsevaan vankilaan tai kokeilla onnea kaupungin kasinoilla.

Pulumiinalla saa sopivasti hämminkiä aikaan.
Pulumiinalla saa sopivasti hämminkiä aikaan.

Aseissa ei ole jälleen säästelty: saatavana on mm. pulumiina, sekä Spurt’n’Squirt ase jonka voi täyttää halutessaan vedellä, bensalla tai vaikka urealla. Myös tutut ja turvalliset lapio, bensakannu ja machete nähdään pelissä.

Päähahmon ääninäyttelijänä kuullaan legendaarinen Jon St. John, joka tunnetaan parhaiten Duke Nukemin äänenä.

[ item=”707030″]

Subnautica 2 -menestys pakottaa Kraftonin maksamaan 250 miljoonan dollarin bonuksen kehittäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 -menestys pakottaa Kraftonin maksamaan 250 miljoonan dollarin bonuksen kehittäjille

on noussut valtavaksi myyntimenestykseksi, ja sen seurauksena julkaisija joutuu maksamaan kehittäjilleen jopa n. 230 miljoonaa euron tulospalkkion. Summa liittyy pitkään jatkuneeseen kiistaan pelin tekijöiden ja julkaisijan välillä.

Peli on myynyt Early Access -julkaisunsa jälkeen yli 4 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt Steamissa huippuhetkellä satoja tuhansia yhtäaikaisia pelaajia. Menestys on ollut niin suurta, että se laukaisi sopimukseen kirjatun “earnout”-bonuksen täysimääräisen maksun.

Tilanne ei kuitenkaan ole ollut suoraviivainen. Krafton erotti aiemman -johdon jo ennen julkaisua, ja tästä alkoi oikeuskiista, jossa entiset johtajat syyttivät yhtiötä yrityksestä välttää bonuksen maksaminen. Krafton puolestaan väitti, että kyse oli kehityksen ongelmista ja sopimusehtojen tulkinnasta.

Oikeusprosessissa paljastui jopa erikoisia yksityiskohtia, kuten se, että yhtiön sisäisessä pohdinnassa käytettiin apuna myös tekoälyä, kun pohdittiin bonusten vaikutuksia ja sopimuksen ehtoja. Lopulta oikeus määräsi bonuksen maksettavaksi, ja nyt raporttien mukaan Krafton on myös suostunut maksusuoritukseen.

Kaiken taustalla on lopulta yksinkertainen pelialan totuus, kun peli myy tarpeeksi hyvin, myös riidat rahasta muuttuvat hyvin konkreettisiksi ja tällä kertaa kehittäjät pääsevät sukeltamaan suoraan bonusten syvään päätyyn.

The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past

Melkein kymmenen vuotta vanha ei näytä suostuvan eläköitymään. ilmoitti yllättäen, että peli saa vuonna 2027 täysin uuden kolmannen lisäosan nimeltä .

Uudessa lisäosassa pelaajat palaavat jälleen legendaarisen hirviönmetsästäjän Geralt of Rivian saappaisiin täysin uudessa tarinassa. Tarkempia juoniyksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisätietoja luvataan loppukesälle 2026. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että lisäosa julkaistaan :lle, :lle ja Series X|S:lle.

Projektia ei tehdä yksin, sillä mukana kehityksessä on myös , jonka riveissä työskentelee useita alkuperäisen Witcher 3:n veteraaneja. Tämä on monille faneille hyvä merkki, sillä odotukset ovat luonnollisesti korkealla. Kun peliä on pidetty jo vuosia yhtenä kaikkien aikojen parhaista roolipeleistä, uuden lisäosan pitää olla jotain muutakin kuin “Geralt käy taas hakemassa kattilan kylän mummolle”.

The Witcher 3 julkaistiin alun perin vuonna 2015, ja sen suosio on ollut lähes poikkeuksellista. Peliä on myyty yli 60 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt satoja Vuoden peli -palkintoja. Harva peli saa uutta suurta sisältöä näin pitkän ajan jälkeen, joten Songs of the Past on monella tavalla poikkeuksellinen paluu vanhaan mutta erittäin rakastettuun fantasiamaailmaan.