Potentiaalia riittää, mutta sisältö puuttuu – arvostelussa Astral Flux Kommentit pois päältä artikkelissa Potentiaalia riittää, mutta sisältö puuttuu – arvostelussa Astral Flux

Cosmocat-studion kehittämä Astral Flux on :lle ja juuri äskettäin myöskin Nintendo Switchille julkaistu toimintapainotteinen tasohyppely, jossa on ripaus roguelite-elementtejä. Peli yhdistää perinteistä tasohyppelyä ja toimintaa happisäiliön hallintaan perustuvaan aikahaasteeseen, mikä tuo peliin oman twistinsä.

Ensikosketukselta Astral Flux näyttäytyy kauniina ja teknisesti toimivana pelinä. Pelin kaunis pikselitaide ja visuaalinen tyyli luovat vaikuttavan ilmeen, jota tukee erinomaisesti peliin sopiva äänimaailma ja tunnelmallinen musiikki. Kontrollit tuntuvat responsiivisilta ja tarkalta erityisesti ohjaimella pelattaessa. Syöksyliike vihollisten läpi tuntuu palkitsevalta, varsinkin kun siihen saa parannuksia. Hiirituessa on kuitenkin puutteita, sillä vain peruspainikkeet toimivat ilman ohjattavuutta.

Pelin suurimmat ongelmat paljastuvat nopeasti sisällön vähyytenä. Vaikka peli markkinoi itseään roguelite-elementtejä sisältävänä pelinä, nämä elementit jäävät pintapuolisiksi. Hahmo päivityksiä on vain kourallinen, noin seitsemän kappaletta, ja niistäkin useimmat ovat varsin tavanomaisia, kuten aseen tulinopeuden tai vahingon lisäämistä. Kiinnostavimpia ovat liikkumiseen liittyvät parannukset, kuten syöksyliikkeen vahvistaminen, mutta näitäkin on liian vähän luomaan todellista vaihtelua pelikertojen välille.

Pelin tarina on lyhyt ja yksinkertainen, käytännössä loppuen ensimmäisen tason jälkeen. Tasojen rakenne muistuttaa labyrinttiä, jossa on vain yksi reitti maaliin, mikä johtaa usein edestakaisin kulkemiseen. Räjähteillä voi kuitenkin hieman muuttaa kulkureittiä tuhoamalla seiniä. Pelaaminen keskittyy muuttuvien tasojen edestakaiseen läpäisyyn aikarajoissa, päivistysten keräämiseen ja pomotaisteluihin. Kuoleman jälkeen pelaaja joutuu aloittamaan pelin alusta, mikä on tyypillistä roguelite-peleille, mutta sisällön vähyyden takia tämä muuttuu nopeasti turhauttavaksi.

Peli on myös verrattain lyhyt, sillä parhaimmillaan pelin paketoi puoleentoistauntiin. Uudelleenpeluuarvoa ei juuri ole rajallisten päivitysvaihtoehtojen takia, ja jos pelaaja ei onnistu läpäisemään peliä, ensimmäinen taso tulee turhankin tutuksi.

Nykyisessä muodossaan Astral Fluxia on vaikea suositella täyteen hintaan. Pelissä on potentiaalia olla erinomainen, mutta sisällön vähyys ja roguelite-elementtien pintapuolisuus tekevät siitä vaikeasti perusteltavan hankinnan. Jos peli kuitenkin kiinnostaa ja kaipaat haastetta, kannattaa odottaa alennusmyyntiä tai merkittävää sisältöpäivitystä. Toivottavasti kehittäjät jatkavat pelin kehittämistä, sillä pohja on lupaava – nyt tarvittaisiin vain enemmän sisältöä tekemään pelistä todella kiinnostavan kokonaisuuden.

: H.Isoaho

Astral Flux (PC)

4 / 10
Hyvää + Kaunis pikselitaide ja visuaalinen tyyli. + Tunnelmallinen äänimaailma ja musiikki + Tarkat ja toimivat kontrollit ohjaimella + Miellyttävä liikkumismekaniikka + Teknisesti vakaa toteutus Huonoa - Hyvin rajallinen määrä päivityksiä ja kehitysmahdollisuuksia - Lyhyt peliaika ja vähäinen sisältö - Heikko uudelleenpeluuarvo - Puutteellinen hiirituki - Yksinkertainen ja lyhyt tarina - Tasojen rakenne johtaa edestakaisin kulkemiseen

Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun

Muistatko vielä LucasArtsin Monkey Islandin tai Sierran King's Questin? Nämä aivotyötä ja huumoria yhdistäneet point-and-click-seikkailut olivat 90-luvun -pelien kuninkaita, kunnes katosivat lähes kokonaan konsolien vallatessa pelimaailman. Nyt tämä rakastettu genre elää uuden indie-kultakauden, ja 2 saattaa olla se kipinä, joka nostaa sen taas parrasvaloihin.

2 tuo pöytään ominaisuuksia, jotka kuulostavat seikkailupelien ystävän unelmalta. Uusi Joy-Conien hiiritila mahdollistaa pelaamisen lähes PC-tyyliin ilman 80-luvun mikroaaltouunilta näyttävää monitoria. Lisäksi suurempi näyttö helpottaa pikselinmetsästystä ja jokainen vanhan koulun pelaaja tietää, että klikkailu on tarkkaa puuhaa.

Shaun Aitcheson, The Excavation of Hob's Barrow -pelin kehittäjä, uskoo vahvasti Switch 2:n potentiaaliin.

Tämä on ehdottomasti parempi alusta näille peleille kuin aiemmat laitteet. – Shaun sanoo.

Silti hän varoittaa, että kehittäjien on huomioitava kaikki ohjainvaihtoehdot, konsolilla hiiri ei ole itsestäänselvyys.

Ongelma on kuitenkin entisellään, vaikka pelit kuten Hob's Barrow ja ovat saaneet kriitikoilta suitsutusta myös Switchillä, myynti jää reilusti jälkeen PC:stä. Francisco Gonzalez (, Rosewater) epäilee, että uusi laite yksin ei käännä virtaa, mutta näkee mahdollisuuden houkutella ainakin pienen määrän uusia faneja, jos saa eShopin löytötoiminnon kuntoon.

Point-and-click tuskin syrjäyttää räiskintöjä hittilistojen kärjestä, mutta jos Switch 2 onnistuu tuomaan lajityypin takaisin suuremman yleisön tietoisuuteen, voi edessä olla pieni retroherätys. Sillä jos jokin ansaitsee uuden nousun, niin se on peli, jossa yksittäinen lusikka saattaa olla koko juonen avain.

Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle

Ubisoftin sijoittajapuhelussa lipsahti useita vihjeitä, jotka viittaavat siihen, että Assassin's Creed: Shadows on matkalla 2:lle, vaikka virallista vahvistusta ei vielä tullut.

Yhtiön talousjohtaja Frédérick Duguet kertoi, että kuluvan tilikauden (joka päättyy maaliskuussa 2026) julkaisuihin kuuluu pari muuta peliä, jotka paljastetaan myöhemmin. Hän lisäsi myös, että yksi näistä julkaistaan Switch 2:lle. Myöhemmin toimitusjohtaja Yves Guillemot vihjasi, että Shadowsista on tulossa uusia versioita muille laitteille.

Vaikka ei suoraan myöntänyt mitään, peli on jo saanut huhutut PEGI-luokitukset Switch 2:lle, ja kun huomioi rivien välistä annetut vihjeet, on melko todennäköistä, että samurait ja ninjat löytävät tiensä Nintendon uutuuskonsolille ennen ensi kevättä.

Assassin's Creed: Shadows julkaistiin aiemmin :lle, Xbox Series X|S:lle, :lle ja pilvipalveluihin.