Potentiaalia riittää, mutta sisältö puuttuu – arvostelussa Astral Flux Kommentit pois päältä artikkelissa Potentiaalia riittää, mutta sisältö puuttuu – arvostelussa Astral Flux

Cosmocat-studion kehittämä Astral Flux on :lle ja juuri äskettäin myöskin Nintendo Switchille julkaistu toimintapainotteinen tasohyppely, jossa on ripaus roguelite-elementtejä. Peli yhdistää perinteistä tasohyppelyä ja toimintaa happisäiliön hallintaan perustuvaan aikahaasteeseen, mikä tuo peliin oman twistinsä.

Ensikosketukselta Astral Flux näyttäytyy kauniina ja teknisesti toimivana pelinä. Pelin kaunis pikselitaide ja visuaalinen tyyli luovat vaikuttavan ilmeen, jota tukee erinomaisesti peliin sopiva äänimaailma ja tunnelmallinen musiikki. Kontrollit tuntuvat responsiivisilta ja tarkalta erityisesti ohjaimella pelattaessa. Syöksyliike vihollisten läpi tuntuu palkitsevalta, varsinkin kun siihen saa parannuksia. Hiirituessa on kuitenkin puutteita, sillä vain peruspainikkeet toimivat ilman ohjattavuutta.

Pelin suurimmat ongelmat paljastuvat nopeasti sisällön vähyytenä. Vaikka peli markkinoi itseään roguelite-elementtejä sisältävänä pelinä, nämä elementit jäävät pintapuolisiksi. Hahmo päivityksiä on vain kourallinen, noin seitsemän kappaletta, ja niistäkin useimmat ovat varsin tavanomaisia, kuten aseen tulinopeuden tai vahingon lisäämistä. Kiinnostavimpia ovat liikkumiseen liittyvät parannukset, kuten syöksyliikkeen vahvistaminen, mutta näitäkin on liian vähän luomaan todellista vaihtelua pelikertojen välille.

Pelin tarina on lyhyt ja yksinkertainen, käytännössä loppuen ensimmäisen tason jälkeen. Tasojen rakenne muistuttaa labyrinttiä, jossa on vain yksi reitti maaliin, mikä johtaa usein edestakaisin kulkemiseen. Räjähteillä voi kuitenkin hieman muuttaa kulkureittiä tuhoamalla seiniä. Pelaaminen keskittyy muuttuvien tasojen edestakaiseen läpäisyyn aikarajoissa, päivistysten keräämiseen ja pomotaisteluihin. Kuoleman jälkeen pelaaja joutuu aloittamaan pelin alusta, mikä on tyypillistä roguelite-peleille, mutta sisällön vähyyden takia tämä muuttuu nopeasti turhauttavaksi.

Peli on myös verrattain lyhyt, sillä parhaimmillaan pelin paketoi puoleentoistauntiin. Uudelleenpeluuarvoa ei juuri ole rajallisten päivitysvaihtoehtojen takia, ja jos pelaaja ei onnistu läpäisemään peliä, ensimmäinen taso tulee turhankin tutuksi.

Nykyisessä muodossaan Astral Fluxia on vaikea suositella täyteen hintaan. Pelissä on potentiaalia olla erinomainen, mutta sisällön vähyys ja roguelite-elementtien pintapuolisuus tekevät siitä vaikeasti perusteltavan hankinnan. Jos peli kuitenkin kiinnostaa ja kaipaat haastetta, kannattaa odottaa alennusmyyntiä tai merkittävää sisältöpäivitystä. Toivottavasti kehittäjät jatkavat pelin kehittämistä, sillä pohja on lupaava – nyt tarvittaisiin vain enemmän sisältöä tekemään pelistä todella kiinnostavan kokonaisuuden.

: H.Isoaho

Astral Flux (PC)

4 / 10
Hyvää + Kaunis pikselitaide ja visuaalinen tyyli. + Tunnelmallinen äänimaailma ja musiikki + Tarkat ja toimivat kontrollit ohjaimella + Miellyttävä liikkumismekaniikka + Teknisesti vakaa toteutus Huonoa - Hyvin rajallinen määrä päivityksiä ja kehitysmahdollisuuksia - Lyhyt peliaika ja vähäinen sisältö - Heikko uudelleenpeluuarvo - Puutteellinen hiirituki - Yksinkertainen ja lyhyt tarina - Tasojen rakenne johtaa edestakaisin kulkemiseen

Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista

Bungien uusi verkkoräiskintä on ajautunut vaikeaan tilanteeseen vain vähän aikaa julkaisunsa jälkeen. :n tilastojen mukaan pelin samanaikainen pelaajamäärä on pudonnut noin 6 000 pelaajaan, kun kaikkien aikojen huippu oli yli 88 000. Samaan aikaan keräsi Steamissä lähes 60 000 samanaikaista pelaajaa, eli noin kymmenkertaisen yleisön.

Haasteet eivät rajoitu pelkästään :lle. Raportin mukaan Marathon ei kuulu myöskään Xboxin sadan pelatuimman pelin joukkoon, vaan jää taakse jopa useista 360 -aikakauden klassikoista, kuten :sta ja :sta. yrittää houkutella pelaajia takaisin lisäämällä peliin kahden viikon mittaisen PvE-pelitilan, mutta nähtäväksi jää, riittääkö se kääntämään suunnan.

Studion tilanne näyttää muutenkin haastavalta. Bungie on kärsinyt viime aikoina irtisanomisista, ja kirjasi aiemmin noin 766 miljoonan dollarin (noin 660 miljoonan euron) arvonalentumisen Bungie-sijoituksestaan. Lisäksi Marathonin peliohjaaja Joseph Ziegler on siirtynyt pois tehtävästään, mikä lisää epävarmuutta studion tulevaisuudesta.

Vaikka Bungie on edelleen yksi pelialan tunnetuimmista nimistä, Marathonin vaisu vastaanotto on nostanut esiin kysymyksen siitä, mihin suuntaan studio seuraavaksi kääntyy. Palaako painopiste takaisin Destinyyn, syntyykö kokonaan uusi yksinpeli vai nähdäänkö Bungie tulevaisuudessa ennen kaikkea muiden -studioiden tukena? Tällä hetkellä vastaus on vielä hämärän peitossa.

Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen Kommentit pois päältä artikkelissa Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen

Indiestudio on paljastanut Rehauntedin, uuden ensimmäisen persoonan psykologisen kauhupelin, jossa pelaaja astuu etsivä Connor Rainesin saappaisiin selvittämään synkkää tapausta salaperäisessä talossa. Kaikki tutkimuksen aikana löytyvät johtolangat vaikuttavat olevan tavalla tai toisella pielessä ja juuri siitä pelin painostava mysteeri rakentuu. on tulossa :lle, mutta julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu.

Tutkinta keskittyy rikospaikan yksityiskohtaiseen läpikäymiseen. Pelaajat etsivät verijälkiä, sormenjälkiä, piilotettuja äänitallenteita ja muita todisteita hyödyntäen UV-valoa, kameraa, suurennuslasia sekä todistetaulua. Vaikka tutkimusretki tehdään yksin, yhteyttä pidetään jatkuvasti toiseen etsivään radion välityksellä, mikä tuo tarinaan lisäulottuvuutta.

Ensimmäinen traileri vihjaa, ettei kyse ole tavallisesta rikostutkinnasta. Talon tapahtumat muuttuvat vähitellen yhä oudommiksi ja psykologinen kauhu alkaa sekoittua etsivätyöhön tavalla, joka pitää pelaajan jatkuvasti varpaillaan.

Rehaunted on jo lisättävissä Steamin toivelistalle. Jos pidät peleistä, joissa hitaasti rakentuva jännitys ja yliluonnollinen mysteeri kulkevat käsi kädessä, tämä saattaa olla yksi seurattavista kauhujulkaisuista.