Predator: Hunting Grounds pelattavissa ilmaiseksi tulevana viikonloppuna Kommentit pois päältä artikkelissa Predator: Hunting Grounds pelattavissa ilmaiseksi tulevana viikonloppuna

Suhteellisen vähälle huomiolle jäänyt on tarkoitus julkaista huhtikuun 24. päivä. Ilmainen kokeiluversio on saatavilla PS Plus -jäsenille sekä aiemmasta uutisoinnista poiketen myös :lle Epic Games Storen kautta ja pelissä on myös näiden alustojen välinen crossplay-tuki. Predator: Hunting Groundsissa pelataan asymmetrista moninpeliä 4vs1 tai 1vs4 matseina, riippuen siitä oletko itse Predator vai osa ”Fireteamia”. Fireteam yrittää suorittaa tehtäviä taistellen vihollisia vastaan samalla kun yksi pelaaja vielä jahtaa heitä Predatorina.

Predatoreilla on valittavana hahmoluokaksi Scout, Hunter tai Berserker. Scout on kevytrakenteinen, Hunter tasapainoinen ja Berserker edustaa raskaampaa sarjaa. Aseita ja ominaisuuksia löytyy aina Combstick -keihäästä näkymättömyyteen. Fireteamilla on valittavana useita eri hahmoluokkia ja aseita oman pelityylin mukaisesti.

Taistele tai pakene? Fireteamilla on vaihtoehtoisia tapoja suorittaa tehtäviä.

Minkäänlaista kampanjaa pelissä ei ainakaan heti sen ilmestyessä ole vaan pelissä on kyse ainoastaan moninpelistä. Moninpelin itsessään luvataan olevan yhtä intensiivinen ja yleisesti ottaen jännittävä kuin alkuperäinen elokuva, pelasit kumpaa puolta tahansa.

 

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.