Nämä sarjat ja leffat kannattaa katsoa Prime Videolta marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Nämä sarjat ja leffat kannattaa katsoa Prime Videolta marraskuussa

The English

-suoratoistopalvelussa tullaan näkemään marraskuussa mm. palvelun ensimmäinen kotimainen tuotanto -realitysarja. Mukana on myös sarjat Mammals ja The English sekä leffat ja The People We Hate at the Wedding.

The Bridge

4. marraskuuta

The Bridge on ikoninen realitysarja, jossa 12 toisilleen tuntematonta kilpailijaa kohtaa keskellä kaunista mutta ankaraa pohjoismaista luontoa. Voittajaa odottaa 50 000 euron palkintopotti, joka löytyy saarelta 300 metrin päässä rannasta. Päästäkseen saarelle on kilpailijoiden rakennettava yhteistuumin silta. Aikaa on kuitenkin rajoitetusti, vain kaksi viikkoa, ja apuvälineinä ainoastaan perustyökalut sekä hyvin rajallisesti muita tarvikkeita. Tähän kiteytyy kuitenkin vain pelin fyysinen puoli ennen varsinaista psykologista valtakamppailua, sillä lopulta vain yksi kilpailija voittaa palkintopotin. Tekevätkö kilpailijat epäitsekkäästi yhteistyötä vai lentävätkö puukot selkien takana alusta lähtien, kun kukin tavoittelee palkintoa omakseen?

My Policeman

4. marraskuuta

Elokuva kertoo tarinan kielletystä rakkaudesta ja muuttuvista sosiaalisista käytännöistä. My Policeman seuraa poliisi Tomin (Harry Styles), opettaja Marionin (Emma Corrin) ja museon kuraattori Patrickin (David Dawson) tunnematkaa 1950-luvun Britanniassa. Katseen siirtyessä 1990-luvulle, Tom (Linus Roache), Marion (Gina McKee) ja Patrick (Rupert Everett) pyörivät edelleen kaipauksessa ja katumuksessa, mutta nyt heillä on viimeinen mahdollisuus korjata menneisyyden vahingot. Bethan Robertsin kirjaan perustuvasta tarinasta ohjaaja Michael Grandage veistää katsojille visuaalisesti vetävän ja sydäntä sykähdyttävän kuvan kolmesta ihmisestä jumissa historian, vapauden ja anteeksiannon vuorovesissä.

Mammals

11. marraskuuta

Jez Butterworthin kirjoittama synkkä koominen draama on täynnä salaisuuksia ja paljastuksia. Sarjassa käsitellään nykyajan avioliiton ja uskollisuuden monimutkaisuutta ja hankaluutta. Mitä tapahtuu kahdeksan miljardin ihmisen maailmassa sen jälkeen, kun “se oikea” on löytynyt? Pystymmekö pysymään uskollisina kumppaneillemme sekä pitämään lupauksemme? Emmekö me kaikki ole loppujen lopuksi vain nisäkkäitä?

The English

11. marraskuuta

Palkitun kirjailijan ja ohjaajan Hugo Blickin The English -sarja on eeppinen Western-tyylinen jahti. Sarja käsittelee identiteetin ja koston ydinteemoja ja luo ainutlaatuisen ja vakuuttavan vertauksen rodusta, vallasta ja rakkaudesta.

Aristokraattinen englantilainen Lady Cornelia Locke (Emily Blunt) ja entinen ratsuväen partiolainen, pawnee Eli Whipp (Chaske Spencer), tapaavat 1890-luvun Keski-Amerikassa ylittääkseen väkivaltaisen maiseman, joka on rakennettu unelmista ja verestä. Molemmilla on selkeä käsitys kohtalostaan, mutta kumpikaan ei vielä tiedä, että se on juurtunut heidän yhteiseen menneisyyteensä. Vastassa on yhä hirvittävämpiä esteitä, jotka vievät päähenkilöt sekä fyysisesti että psyykkisesti äärirajoille. Kun jokainen este on ylitetty, he pääsevät lähemmäksi lopullista määränpäätään. Uudessa Hoxemin kaupungissa Wyomingissa paikallisen sheriffin Robert Marshallin (Stephen Rea) ja nuoren lesken Martha Myersin (Valerie Pachner) tekemä selvitystyö johtaa sarjaan omituisia ja hirvittäviä ratkaisemattomia murhia, joiden avulla Cornelia ja Whipp ymmärtävät heidän yhteen kietoutuneen historiansa todellisen laajuuden. Samalla he joutuvat kohtaamaan tulevaisuuden, joka heidän täytyy elää todeksi.

Sarjassa nähdään myös näyttelijät Rafe Spall, Tom Hughes, Toby Jones ja Ciarán Hinds.

The People We hate at the Wedding

18. marraskuuta

Elokuvassa seurataan kovaonnisten sisarusten Alicen (Kristen Bell) ja Paulin (Ben Platt) matkaa Englannin maaseudulle heidän suostuttuaan vastentahtoisesti osallistumaan vieraantuneen, varakkaan sisarpuolensa (Cynthia Addai-Robinson) häihin yhdessä äitinsä Donnan (Allison Janney) kanssa. Hääviikon aikana perheen monet luurangot tulevat kaapista ulos, ja epätodennäköinen jälleennäkeminen tuo jokaiselle motivaatiota viedä omaa elämäänsä eteenpäin. The People We hate at the Wedding on moderni hääkomedia, johon jokainen hieman dysfunktionaalisessa perheessä kasvanut, tai joskus häihin pakotettuna osallistunut voi samaistua.

Good Night Oppy

23. marraskuuta

Good Night Oppy kertoo inspiroivan tositarinan mönkijästä nimeltään Opportunity. Opportunity lähetetään 90 päivää kestävälle tehtävälle Mars-planeetalle, jossa se päätyykin lopulta viettämään 15 vuotta. Elokuva seuraa Opportunityn uraauurtavaa matkaa Marsissa sekä robotin ja miljoonien kilometrien päässä olevien ihmisten välille muodostuvaa merkittävää sidettä.

Muita tulevia julkaisuja:

Savage x Fenty Show (4. tuotantokausi), 4. marraskuuta

Cyrano, 11. marraskuuta

Meet Cute, 25. marraskuuta

Ali G: Who Iz I? saapuu Prime Videoon jo tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Ali G: Who Iz I? saapuu Prime Videoon jo tällä viikolla

Sacha Baron Cohenin tekee paluun kotisohville yllättävän nopeasti. Ali G: Who Iz I? saapuu Prime Videon valikoimaan 28. lokakuuta, vain muutama päivä elokuvan teatteriensi-illan jälkeen.

Elokuva sai ensi-iltansa teattereissa 23. lokakuuta, mutta sen valkokangaslevitys jäi tiettävästi poikkeuksellisen lyhyeksi. -julkaisu tuo uuden Ali G -seikkailun laajemman yleisön ulottuville jo samalla viikolla.

Cohen palaa elokuvassa yhteen tunnetuimmista hahmoistaan, räppärikulttuuria matkivaan ja itsevarmasti pihalla olevaan Ali G:hen. Uusi elokuva jatkaa tekijälle tuttua piilokamera- ja pilailutyyliä, jossa osa tilanteisiin osallistuvista ihmisistä ei tiedä olevansa mukana komediassa.

Elokuva on herättänyt jo ennen julkaisua keskustelua siitä, missä kulkee pilailun ja ihmisten hyväksikäytön raja. Kohua on lisännyt myös se, että elokuvassa esiintyvä yhdysvaltalainen republikaanivaikuttaja Michael Aboud on kertonut aikovansa haastaa Cohenin oikeuteen.

Ali G: Who Iz I? nähdään Prime Videossa 28. lokakuuta. Julkaisun saatavuus voi vaihdella alueittain.

Lähde: Digital Spy

Dave Bautista korvaa loukkaantuneen Ryan Hurstin Kratoksen roolissa God of War -sarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Dave Bautista korvaa loukkaantuneen Ryan Hurstin Kratoksen roolissa God of War -sarjassa

Entinen WWE-tähti ja näyttelijä Dave Bautista on valittu Kratoksen rooliin Prime Videon tulevassa -live action -sarjassa.

Bautista korvaa tehtävässä Ryan Hurstin, joka loukkaantui vakavasti kuvatessaan sarjaan stunt-kohtausta. Hurst repi hauislihaksensa, ja pitkä toipumisaika olisi viivästyttänyt tuotantoa niin paljon, että rooli päätettiin jakaa uudelleen.

Bautistan kiinnityksestä huhuttiin jo aiemmin tässä kuussa, mutta nyt valinta on virallinen. Näyttelijä tunnetaan muun muassa Draxina Guardians of the Galaxy -elokuvista ja pitkältä uraltaan WWE:ssä.

Kuvauksia on määrä jatkaa lokakuun puolivälissä.