Prince of Persia: The Sands of Time -pelin uusinto ilmestyy 2026 – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia: The Sands of Time -pelin uusinto ilmestyy 2026 – katso traileri

Prince of Persia: The Sands of Time

Ubisoft on paljastanut tietoja Prince of Persia: The Lost Crown- ja The Rogue Prince of Persia -pelien päivityksistä ja julkistanut myös uudelleen julkaistavan Prince of Persia: The Sands of Time -pelin.

Prince of Persia: The Lost Crown

Prince of Persia: The Lost Crown saa Mask of Darkness -tarinapäivityksen syyskuussa 2024. Lisäksi pelaajat pääsevät syventymään heti ilmaiseen Divine Trials -päivitykseen, joka lisää 22 asiantuntijahaastetta Metroidvania-inspiroituun seikkailuun. Näihin pääsee Hall of Memorials -salin kautta, joka on uusi ovi Havenissa. Pelaajat voivat valita neljästä ainutlaatuisesta haasteesta. Nämä avautuvat asteittain, kun pelaaja saa uusia voimia. Jokainen neljästä haasteesta sisältää myös uudistetun pomotaistelun.

The Rogue Prince of Persia

The Rogue Prince of Persia on saatavana Early Access -vaiheessa Steamissa ja GeForce Now’ssa. Sen ensimmäinen iso ilmaispäivitys ilmestyi tänään ja otti askeleen lähemmäksi tavoiteltua 1.0-julkaisuaan vuonna 2025. The Temple of Fire -päivitys lisää peliin vaarallisen uuden alueen, jossa on uusia ansoja ja liikkumishaasteita. Mukana on myös kaksi uutta vihollista ja uusi ase. Päivitys tuo myös roguelite-toimintatasohyppelypeliin Meta Progression Skill Tree -järjestelmän.

Prince of Persia: The Sands of Time

Ubisoft vahvisti, että legendaarisen Prince of Persia: The Sands of Time -pelin uudelleenjulkaisu tapahtuu vuonna 2026. Klassinen seikkailu on rakennettu uudelleen alusta alkaen ja on nyt siirtymässä täyteen tuotantovaiheeseensa. Ubisoft Montreal, yhteistyössä Toronton, Bukarestin, Pariisin ja Punen kehitysstudioiden kanssa, herättää Henkarin ja Farahin tarinan henkiin uudelle pelaajasukupolvelle.

Prince of Persia -pelisarja

Prince of Persia -pelit ovat perinteisiä sivuttain rullaavia toimintaseikkailuja, joissa yhdistyvät vauhdikkaat tasohyppelykohtaukset vimmaiseen taisteluun ja upeaan mytologiseen maailmaan täynnä pieniä pulmia ja kiehtovia viholliskohtaamisia.

Prince of Persia: The Lost Crown on saatavilla PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X-, Xbox One ja Nintendo Switch -pelikonsoleille, sekä PC:lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin

Ubisoftin Montreal-studiolla tapahtuu taas, kun pitkän linjan pelisuunnittelija Luc Couture on ilmoittanut jättävänsä yhtiön 24 vuoden jälkeen. Couture kertoi lähdöstään sosiaalisessa mediassa ja kuvaili uraansa uskomattomaksi matkaksi, mutta myönsi kaipaavansa nyt muutosta, niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisestikin.

Couture aloitti Ubisoftilla jo vuonna 2002 Prince of Persia -pelien parissa ja nousi vuosien varrella keskeiseksi tekijäksi muun muassa Assassin’s Creed -sarjassa, Watch Dogs 2:ssa, Legionissa ja Far Cry 4:ssä. Seuraava askel vie hänet pienempään studioon muiden pelialan veteraanien kanssa. Yksityiskohdat ovat vielä salassa, mutta viesti on selvästi se, että mies ei ole jäämässä eläkkeelle, vaan vaihtaa maisemaa.

Ajankohta ei ole Ubisoftille helppo. Yhtiö käy läpi suurta rakennemuutosta, irtisanomisia on luvassa ja henkilöstö on protestoinut johdon toimia vastaan. Myös toimitusjohtaja Yves Guillemot on joutunut kovaan kritiikkiin. Couture ei ole ainoa konkari, joka on lähtenyt, sillä Assassin’s Creed -sarjan entinen vetäjä Marc-Alexis Côté poistui syksyllä ja haastoi Ubisoftin oikeuteen noin 1,2 miljoonan euron korvauksista.

Couturen lähtö näyttääkin osalta suurempaa muutosta, jossa Ubisoftin vanha kaartin tekijäjoukko alkaa hajota. Onko tämä yksittäinen urasiirto vai alku suuremmalle veteraanien joukkopaolle? Varmaa on ainakin se, että Ubisoftin tulevaisuus näyttää tällä hetkellä kaikkea muuta kuin vakaalta.

The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa Kommentit pois päältä artikkelissa The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa

Ubisoft on julkaissut hiljaisesti Tom Clancy’s The Division: Definitive Editionin, mutta älä odota uutta grafiikkaa tai remasteria, sillä kyseessä on käytännössä alkuperäinen peli kaikkine lisäosineen. Xbox Storessa peli maksaa nyt noin 49,90 euroa, ja mukana tulevat peruspeli, kolme laajennusta, season pass ja kasa erilaisia asupaketteja sekä aseiden skinejä.

Fanien pettymys on ollut ilmeinen, sillä pelin 10-vuotisjuhlan yhteyteen ilmestyneessä mainonnassa vihjattiin uudenlaisesta kokemuksesta. Todellisuudessa Definitive Edition tarjoaa kaiken vanhan sisällön niputettuna yhteen pakettiin, mikä hyvä muistutus siitä, että joskus “definitive” tarkoittaa vain “kaikki yhdessä”.

Ubisoft ei ole kuitenkaan unohtanut tulevaisuutta. The Division 3 on edelleen työn alla, ja aiemmin sen kehityksestä vastannut Julian Gerighty vakuutti, että se tulee tekemään yhtä suuren vaikutuksen kuin alkuperäinen peli. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole kerrottu, mutta odotukset ovat korkealla.

Samaan aikaan Ubisoft on ollut leikkausten ja projektien karsinnan pyörteissä. Kuusi peliä on peruttu, kaksi studiota suljettu ja Parisin pääkonttorilla poistetaan noin 200 työpaikkaa. Vaikka tämä muistuttaa, että pelialalla menestys ei ole koskaan itsestäänselvyys, The Divisionin fanit voivat ainakin nyt kokea täyden paketin New Yorkin kaaosta hallitessaan.

Joten jos kaipaat kaiken vanhan sisällön yhdessä paketissa ja haluat muistuttaa itseäsi siitä, miksi alkuperäinen Division teki vaikutuksen vuonna 2016, nyt se on saatavilla, mutta uuden grafiikan odottajien kannattaa odottaa kolmosta.