Prince of Persia -uusinnon julkaisu viivästyy hamaan tulevaisuuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia -uusinnon julkaisu viivästyy hamaan tulevaisuuteen

Prince of Persia: The Sands of Time

Ubisoft on viivästänyt odotetun Prince of Persia: The Sands of Time -uusinnon julkaisun hamaan tulevaisuuteen. Pelin piti alunperin ilmestyä maaliskuussa 2021.

Viivästyksen syynä on kehittäjän halu tehdä pelistä alkuperäiselle uskollinen versio, joka kuitenkin vastaa tämän päivän tasoa laadullisesti.

Peli lanseerattiin alunperin Ubisoft Forward 2020 -tapahtumassa ja sen piti ilmestyä jo tammikuussa 2021. Pelin julkaisua kuitenkin viivästettiin fanien antaman palautteen johdosta.

Prince of Persia: The Sands of Time -pelin on määrä ilmestyä PlayStation 4- ja Xbox One -konsoleille, sekä PC:lle Ubisoft Store- ja Epic Games Store -kauppapaikkojen kautta.

Far Cry -pelisarja muuttuu TV-sarjaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Far Cry -pelisarja muuttuu TV-sarjaksi

Far Cry

Suosittu Far Cry -pelisarja loikkaa televisioon, kun FX tilaa siitä uuden live-action-sarjan. Mukana on kova kaksikko, Fargon luoja Noah Hawley sekä It’s Always Sunny in Philadelphian tähti Rob Mac, joka toimii sekä sarjan toisena luojana että näyttelijänä. Sarja julkaistaan Yhdysvalloissa Hulussa ja kansainvälisesti Disney+:ssa.

Uusi sarja seuraa pelien tuttua kaavaa ja rakentuu antologiana. Jokaisella kaudella nähdään täysin uusi paikka, uusi hahmogalleria ja uusi kaaokseen lipsuva selviytymistarina. Tarkat juonipaljastukset pidetään vielä visusti lukkojen takana, mikä sopii Far Cry -fanien hermoja kutkuttavaan tyyliin oikein hyvin.

Mac kuvailee mahdollisuutta työskennellä Hawleyn kanssa unelman täyttymykseksi. Mac pyörittää yhä historian pitkäikäisintä live-action-sitcomia ja Emmy-palkittua Welcome to Wrexham -sarjaa, kun taas Hawley tunnetaan kiitellyistä Fargo, Legion ja Alien: Earth -sarjoista. Ubisoft puolestaan luottaa kaksikon käsissä ikonisen pelimaailmansa kääntyvän näyttävästi tv-muotoon.

Sarja on ensimmäinen todellinen live-action-sovitus Far Cry -universumista, vaikka pelit ovat vilahdelleet aiemmin niin Uwe Bollin suoravideoelokuvassa kuin Netflixin Blood Dragon -henkisessä animaatiossa. Kun pelisarja on kerännyt yli 100 miljoonaa pelaajaa vuodesta 2004 lähtien, odotukset ovat vähintäänkin trooppisen räjähdysherkät.

Jos kaikki menee suunnitellusti, Far Cryn villit säännöt, karismaattiset pahikset, rajattomat maisemat ja moraalisesti kyseenalaiset valinnat, pääsevät pian valloittamaan myös televisioruudut.

Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään

Jos olet aina halunnut sukeltaa Battlefieldin maailmaan ilman lompakon nykimistä, nyt on tilaisuutesi. DICE, EA ja Battlefield Studios tarjoavat Battlefield 6:n ilmaisen kokeilujakson, joka pyörii 25. marraskuuta – 2. joulukuuta.

Kokeilun aikana pelaajat pääsevät kokemaan kolme karttaa neljässä eri pelitilassa, joten vauhtia ja toimintaa riittää niin solo- kuin moninpeliin tottuneille. Tarjous koskee PlayStation 5, Xbox Series X|S ja PC -pelaajia.

Free Trial Week on täydellinen tapa testata, miltä Battlefield 6:n räiskintä tuntuu ilman sitoutumista. Oli kyseessä sitten intensiivinen tiimityö tai villi kahakka verkossa, viikon kokeilujakso antaa hyvän maistiaisen pelin tarjoamasta adrenaliinista.