Project Motor Racing polkaisee moninpelin käyntiin Kommentit pois päältä artikkelissa Project Motor Racing polkaisee moninpelin käyntiin

Project Motor Racing

Tokion pelimessuilla esiteltiin lisää vauhtia ja varustusta tulevaan -ajopeliin. Kehittäjä ja julkaisija kertoivat, että peli saa täysiverisen moninpelin ilman tilausmaksuja, vuokria tai piilokuluja, kaikki on mukana heti ensimmäisestä päivästä.

Moninpelissä luvassa on kuukausittaisia cross-play-mestaruuksia, ranking-järjestelmä kuljettajakohtaisilla pisteillä, custom-lobbeja ’vanhan koulun tyyliin’ sekä kevyempiä sosiaalisia kilpailuja. Kaikki alkaa Lime Rock Parkin lisenssitestillä, jonka perusteella kuljettajat sijoitetaan taitotason mukaiseen lähtöruudukkoon.

Messuilla paljastettiin myös kuusi uutta automerkkiä ja seitsemän autoa. Listalta löytyy muun muassa 787B, joka teki historiaa Le Mansissa 1991, sekä upouusi Corvette Z06 GT3.R. Mukaan liittyivät myös Acura, , ja omine kilpureineen.

Uusista radoista nähtiin legendaarinen Sebring International Raceway, jonka kuoppainen pinta ja pitkät suorat tunnetaan armottomuudestaan niin virtuaalisissa kuin oikeissakin kisoissa.

Project Motor Racing julkaistaan 25. marraskuuta 2025 :lle, :lle ja Xbox Series X|S:lle. Ennakkotilaukset ovat jo auki, ja tarjolla on myös bonuspaketti GTE Decade Pack.

Harrastitpa sitten satunnaisia sprinttejä tai täyspitkiä endurance-ajoja, PMR lupaa tuoda koko moottoriurheilun kirjon olohuoneeseen ilman ylimääräisiä maksuja.

Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille

Borderlands 4

Vasta maaliskuussa 4 -lisäsisältöä julkaissut pelisarja on saanut täysin uuden pelin. Tällä kertaa kyseessä on mobiilialustoille suunnattu Borderlands Mobile, jonka kehityksestä vastaa Gearboxin sijaan mobiilipelijätti Zynga.

Peli on julkaistu ilman suurta ennakkomainontaa, mikä on saanut fanit hieraisemaan silmiään.Aito Borderlands-kokemus taskukoossaVaikka kyseessä on mobiilipeli, se on ulkoasultaan uskollinen sarjan tunnetulle cel-shading-tyylille. Mukana ovat kaikki tutut elementit: Vault-holvit, Claptrap-robotit ja jatkuva jahti yhä tehokkaammista aseista.

Pelin keskeiset ominaisuudet:

  • Yhteistyöpeli (Co-op): Voit metsästää varusteita yhdessä ystäviesi kanssa.
  • Optimoidut kontrollit: Pelattavuus on sovitettu kosketusnäytöille, mutta peli tukee myös ohjaimia (kuten Backbone).
  • Uusi kampanja: Peli sisältää täysin uuden tarinan, jonka tehtävät on suunniteltu lyhyiksi ja mobiiliystävällisiksi.
  • Hahmot: Julkaisuhetkellä pelattavana on yksi hahmo, mutta määrä nousee myöhemmin neljään Vault Hunteriin.

Pelaajat hämmästyivät laadusta

Ensimmäiset pelaaja-arviot ovat olleet yllättävän positiivisia. Redditissä fanit ovat raportoineet, ettei kyseessä ole pelkkä halpa rahastus, vaan peli tuntuu oikealta Borderlandsilta. ”Olen aidosti shokissa. Latasin pelin, ja tämä on oikeasti Borderlandsia eikä mikään kikka”, eräs pelaaja hehkutti.

Peli ei kuitenkaan sisällä :n kaltaista laajaa avointa maailmaa. Lisäksi osa ominaisuuksista, kuten Battle Passin hinnoittelu, on vielä vahvistamatta.

Saatavuus Suomessa

Tällä hetkellä peli näyttää olevan julkaistu rajoitetusti Apple-laitteille Yhdysvalloissa. Globaalin julkaisun – ja siten myös Suomen App Storen sekä Android-version – odotetaan seuraavan perässä hyvin pian.

Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan

on jälleen pinnalla, ja tällä kertaa syynä ei ole pelkkä julkaisudraama vaan ihan itse peli. Kehittäjä on julkaissut uuden “Dive into the Legacy” -videosarjan, jossa kurkistetaan yhteisön ja tekijöiden kulissien taakse. Ensimmäisessä jaksossa ääneen pääsee Artyom, pitkäaikainen fani, josta kasvoi pelin tason suunnittelija.

Artyomin tarina on varsin poikkeuksellinen. Hän aloitti aikoinaan testaajana -pelissä ja päätyi lopulta kehittämään itse jatko-osaa. Hän kuvailee työskentelyä tiimin kanssa erittäin käytännönläheiseksi ja korostaa, että koko pelisarja on pitkälti rakentunut yhteisön palautteen varaan. Tämä näkyy myös siinä, miten fanien kokemuksia pyritään siirtämään suoraan uuden pelin maailmaan.

Tunnelman osalta Subnautica -sarjan ydin säilyy, eli tutkimisen ilo, pelko tuntemattomasta ja jatkuva uteliaisuus siitä, mitä seuraavan kulman takana odottaa. Artyomin mukaan kehityksessä on pyritty toistamaan nämä samat tunteet ja jopa vahvistamaan niitä entisestään jatko-osassa.

Suurin muutos liittyy kuitenkin tarinaan ja maailmaan. Kehittäjien mukaan Subnautica 2 tuplaa panokset alienien suhteen. Pelaajat pääsevät sukeltamaan syvemmälle kuin koskaan aiemmin, paljastamaan lisää salaisuuksia ja oppimaan enemmän planeetan mysteereistä. Ensivilkaisujen perusteella luvassa on myös entistä pelottavampia hetkiä, erityisesti jos pelaaja kohtaa tai joutuu kohtaamaan vieraita elämänmuotoja läheltä.

Subnautica 2 saapuu early access -vaiheeseen toukokuussa :lle ja Xbox Series -konsoleille. Tarkkaa sisältömäärää tai pitkän aikavälin suunnitelmia ei ole vielä paljastettu, mutta syvyyksiin kannattaa varautua, eikä pelkästään happivarannon osalta.