PS Plus Essential -pelit tammikuulle 2025 julkistettu – vahva vai heikko aloitus vuodelle? Kommentit pois päältä artikkelissa PS Plus Essential -pelit tammikuulle 2025 julkistettu – vahva vai heikko aloitus vuodelle?

on tänään vahvistanut ensimmäiset PS Plus Essential -pelit vuodelle 2025, tuoden kolme uutta – ja -peliä tilauspalvelun perusversioon. Lataus- ja pelaaminen alkaa tiistaina 7. tammikuuta 2025. Pelit ovat seuraavat:

Tammikuun valikoima tarjoaa mukavan kirjon erilaisia kokemuksia. ”Suicide Squad: Kill the Justice League” on odotettu toimintaseikkailu, joka saattaa jakaa pelaajat. ”The Stanley Parable: Ultra Deluxe” tarjoaa ainutlaatuisen ja humoristisen pelikokemuksen, kun taas ”Need for Speed: Hot Pursuit Remastered” tuo vauhdikkaan ajokokemuksen takaisin pelaajien ulottuville.

Onko kyseessä vahva vai heikko aloitus vuodelle?

Pelaajat voivat arvioida itse, onko kyseessä vahva vai heikko aloitus vuodelle -palvelussa. ”Suicide Squad” on varmasti monien odottama, mutta se on myös herättänyt keskustelua. ”The Stanley Parable” ja ”Need for Speed: Hot Pursuit Remastered” ovat laadukkaita pelejä, jotka tarjoavat erilaisia kokemuksia. Kokonaisuutena tammikuun valikoima on ehkä hieman keskinkertainen, mutta se tarjoaa kuitenkin jotain jokaiseen makuun.

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen : Black Ops julkaistiin aikoinaan 3 -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi PlayStation Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.

Järjestöjohtajalta raju ulostulo Sonyn digisuunnitelmiin: ”Piratismi on ainoa keino pelien säilyttämiseksi levyttömässä tulevaisuudessa” Kommentit pois päältä artikkelissa Järjestöjohtajalta raju ulostulo Sonyn digisuunnitelmiin: ”Piratismi on ainoa keino pelien säilyttämiseksi levyttömässä tulevaisuudessa”

Peliarkistoinnin ja -historian puolestapuhujat ovat tyrmistyneet Sonyn tuoreesta ilmoituksesta ajaa fyysisten -pelilevyjen tuotanto kokonaan alas vuoteen 2028 mennessä. Päätös siirtää johtavan pelikonsolin tulevaisuuden täysin digitaalisten käyttöoikeuslisenssien varaan on saanut alan arvostetuimmat asiantuntijat reagoimaan poikkeuksellisen kovin sanankääntein.

Videopelien säilyttämiseen erikoistuneen Video Game History Foundation (VGHF) -säätiön johtaja Frank Cifaldi on astunut julkisuuteen ja todennut suoraan, että levyttömässä tulevaisuudessa piratismi jää tällä hetkellä ainoaksi toimivaksi keinoksi pelihistorian pelastamiseksi.

Alan etujärjestöt kieltäytyvät tarjoamasta laillisia vaihtoehtoja

Cifaldin raju kommentti oli suora vastaus Bluesky-sosiaalisessa mediassa jaettuun julkaisuun, jossa piratismia luonnehdittiin pelialan ”ainoaksi tällä hetkellä olemassa olevaksi median säilytysmuodoksi”. Koko aikuisikänsä pelihistorian varojelemiselle omistanut säätiöjohtaja allekirjoitti väitteen täysin.

Videopelien historiallista säilyttämistä ajavan instituution johtajana ja ihmisenä, joka on omistanut koko aikuisikänsä tälle asialle: tämä pitää paikkansa. Olemme yrittäneet työskennellä pelialan etujärjestöjen kanssa löytääksemme laillisen tien eteenpäin, mutta he kieltäytyvät tarjoamasta mitään merkityksellistä vaihtoehtoa.

Cifaldi arvostelee peliteollisuutta siitä, että se toimii aktiivisesti omia teoksiaan ja niiden laillista arkistointia vastaan. Koska digitaaliset kauppapaikat voidaan sulkea ja lisenssit evätä yhdellä napinpainalluksella, ei pelkkään digitaaliseen jakeluun siirtyminen takaa pelien säilyvyyttä tuleville sukupolville. Kun kuluttajilta viedään mahdollisuus omistaa peli fyysisen median muodossa, katoaa virallisilta tahoilta myös mahdollisuus arkistoida teoksia laillisesti.

Katseet kääntyvät PC-rautaan

Myöhemmässä säätiön virallisessa lausunnossa Cifaldi kuitenkin lievensi sävyä ja muistutti, että Sonyn ratkaisu ei tullut asiantuntijoille täytenä yllätyksenä. Museot, kirjastot ja viralliset arkistot ovat jo pitkään ymmärtäneet, ettei pelkkien muovisten levyjen kerääminen varaston hyllyille ole kestävä tai pitkäaikainen ratkaisu uudempien pelien pelastamiseksi.

Konsolien muuttuessa suljetuiksi digitaalisiksi ekosysteemeiksi, pelien säilyttämisen ja historian pelastamisen tulevaisuus nojaa entistä vahvemmin -alustaan, jossa laitteiston avoimuus mahdollistaa datan kopioinnin ja tallentamisen virallisiin digitaalisiin arkistoihin. Cifaldin mukaan pelialan on kuitenkin pakko muuttaa asennettaan ja luotava viralliset, lailliset raamit museoiden toiminnalle, jotta digitaalisen aikakauden pelit eivät katoa historian hämäriin pysyvästi.