PS5 Pro -vuodot saavat uskottavuutta kun Sony poisti YouTube-videon Kommentit pois päältä artikkelissa PS5 Pro -vuodot saavat uskottavuutta kun Sony poisti YouTube-videon

SUP3R5

PS5 Pro-konsolia odottavaa peliyhteisöä ravisutti uutinen, jonka mukaan Sony Interactive Entertainment on tehnyt tekijänoikeusvaatimuksen YouTube-videosta, joka käsitteli odotettua PS5 Pro -konsolia. Toimenpide, joka johti videon poistumiseen, tulkitaan laajasti hiljaiseksi myöntämiseksi niille lukuisille vuodoille, jotka ovat pyörineet päivitetyn konsolin ympärillä kuukausien ajan.

Kohteena ollut video, jonka julkaisi suosittu tekniikkakanava Moore’s Law Is Dead, on saanut tunnustusta PS5 Pro -huhujen sytyttämisestä. Siitä lähtien luotettavista lähteistä on tullut tasaisesti lisää vuotoja, jotka vahvistavat monia videossa esitettyjä väitteitä. Vaikka on aina mahdollista, että jotkin vuodetun tiedon osat, kuten tietyt laitteistomäärittelyt, saattavat muuttua hieman, ydinosat ei todennäköisesti käy läpi suurta muutosta.

Tämä viimeisin kehitys lisää merkittävästi uskoa siihen kasvavaan käsitykseen, että PS5 Pro ei ole vain todellinen, vaan myös aikataulussa julkaistavaksi myöhemmin tänä vuonna. Huhumyynnin ollessa käynnissä pelaajat odottavat nyt innolla virallista ilmoitusta Sonylta. Ajankohta ei voisi olla parempi, sillä huhut vellovat PlayStationin isännöimästä suuresta esittelytapahtumasta ensi kuussa – mahdollisesta tapahtumapaikasta PS5 Pron upealle julkistamiselle.

Uutinen on sytyttänyt intohimoisia keskusteluja pelaajien keskuudessa. Toiset ovat innoissaan mahdollisuudesta hankkia tehokkaampi konsoli, joka pystyy tarjoamaan seuraavan tason pelikokemuksia. Toiset taas ovat huolissaan mahdollisista yhteensopivuusongelmista olemassa olevien PS5-pelien kanssa, tai siitä rasituksesta, jonka päivitetty konsoli saattaa asettaa lompakoille.

Riippumatta yksittäisten kantojen ottamisesta, yksi asia on varmaa: PS5 Pro -keskustelu on saavuttanut huippunsa. Koska Sony vaikuttaa myöntävän vuodot tekijänoikeusvaatimuksensa kautta, kaikkien katseet ovat nyt tulevassa PlayStation-esittelyssä. Onko se virallisen PS5 Pron julkistamisen näyttämö, vai joutuvatko pelaajat odottamaan vielä vähän aikaa? Vain aika näyttää.

Sony on saavuttanut teknologian katon – PS5 tekee jo lähes kaikesta pelistä paremman Kommentit pois päältä artikkelissa Sony on saavuttanut teknologian katon – PS5 tekee jo lähes kaikesta pelistä paremman

Sony

Pelimaailmassa on viime vuosina puhuttu yhä nopeammista ruudunpäivityksistä ja upeammista grafiikoista, mutta entinen PlayStation-johtaja Shuhei Yoshida on nyt todennut, että teknologia on saavuttanut rajansa. Yoshidan mukaan uusilla konsoliteknologioilla, kuten ray tracingillä tai 120 fps -toteutuksilla, on vaikea huomata eroa, ellei asioita vertaa tarkasti rinnakkain.

Sony on tähän mennessä onnistunut parantamaan pelikokemusta PS5:llä huomattavasti, mutta Yoshidan mukaan samaa temppua ei voi jatkaa loputtomiin.

Selvästi he eivät voi jatkaa samalla tavalla kuin ennen, eli lisätä vain grafiikkatehoa ja tarjota huippukokemuksia. – Yoshida kommentoi.

PS5:n suurin saavutus on kuitenkin käytännöllinen, nopea SSD on tehnyt peleistä sujuvampia ja parantanut latausaikoja merkittävästi. Yoshidan mukaan tämä on nostanut lähes kaikki pelit paremmalle tasolle ja tarjonnut pelaajille laadukkaan kokemuksen ilman jatkuvaa kilpavarustelua grafiikan suhteen.

Yoshidan näkemyksen mukaan pelinkehittäjät ovat myös väsyneet tekevänsä samaa pitkään, ja tulevaisuus saattaa tuoda enemmän AA-tyylisiä pelejä, joissa on monipuolista sisältöä ja eri kokoisia projekteja. Toisin sanoen, vaikka grafiikkaa ei enää voi nostaa taivaisiin, pelikokemuksen parantaminen voi tapahtua muilla tavoilla, kuten pelattavuudella, tarinankerronnalla ja innovatiivisilla konsepteilla.

PS5:n aikakausi näyttää siis olevan teknisesti huippuluokkaa, mutta sen myötä alan katseet suuntautuvat enemmän siihen, mikä tekee pelistä oikeasti hauskan ja elämyksellisen , eikä pelkästään kauniin.

Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut” Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut”

Entinen Microsoftin ja Blizzardin johtaja Mike Ybarra ei säästellyt sanojaan kommentoidessaan pelikonsoleiden tilannetta. Ybarra otti Twitterissä/X:ssä kantaa Sony-pomo Hideaki Nishinon lausuntoon, jonka mukaan PlayStation 5 on yhtiön menestynein konsoli koskaan. Ybarra kehui PlayStationia, mutta teilasi Xboxin toteamalla sen olevan ”kuollut”.

Nishino kertoi Tokion pelimessuilla, että PS5 on tuottanut alle viidessä vuodessa noin 126 miljardin euron myyntitulot, mikä on selvästi enemmän kuin PS4, joka samassa ajassa ylsi noin 99 miljardiin euroon. Nishinon mukaan PlayStationin voima piilee kokonaisessa ekosysteemissä, laitteistossa, peleissä ja jatkuvasti kehittyvässä PlayStation Storessa.

Ybarran kommentit eivät jääneet huomiotta. Kun eräs käyttäjä kutsui häntä katkeraksi exäksi.

Teidän konsoli on kuollut. – Ybarran osoitti vastauksen kylmästi.

Mikä vain konsoli, jos on tarpeeksi rohkea. – Kommentoi toinen käyttäjä, johon Ybarran naljaili takaisin:

Tarkoitat varmaan, jos on tarpeeksi sekaisin. – Ybarra naljaili.

Tilastot tukevat ainakin osittain Ybarran näkemystä. Take-Twon sijoittajamateriaalin mukaan PS5 on myynyt yli kaksinkertaisesti Xbox Series X|S -konsoleihin verrattuna marraskuuhun 2024 mennessä. Nähtäväksi jää, mitä Microsoft tekee vastatakseen siihen, että PlayStationin valtakausi näyttää jatkuvan vahvana.