Psykologisesta Ad Infinitum -kauhupelistä saatiin uusi esittelyvideoKommentit pois päältä artikkelissa Psykologisesta Ad Infinitum -kauhupelistä saatiin uusi esittelyvideo
PAN Visionin jakelemasta ja NACONin julkaisemasta Ad Infinitum -kauhupelistä on julkaistu Gamescom-pelimessujen kunniaksi uusi kiusoitteluvideo, jossa sukelletaan hulluuden kitaan.
Psykologista kauhua ja sotatraumoja käsitelevä peli maalaa häiriintyneen kuvan sodassa kärsineen sotilaan mielestä.
Kun mieli on järkkynyt ja kaksi toisistaan poikkeavaa todellisuutta sekoittuvat toisiinsa, lopputulos on jotain sanoinkuvaamatonta ja hirveää monella eri tavalla. Niinpä todellisuus muovautuu painajaismaiseksi kokemukseksi, jossa asiat eivät ole aina aivan sitä, miltä ne ensin näyttävät.
Ad Inifinitum ilmestyy 14. syyskuuta PlayStation 5, Xbox Series X ja S -konsoleille sekä PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.
Playstation Plus -tilaajille on jälleen luvassa uusi pelikolmikko, mutta tällä kertaa Sony ei ehtinyt kertoa uutisia itse. Syyskuun PlayStation Plus Monthly Games -pelit ovat nimittäin vuotaneet verkkoon ennen virallista julkistusta. Vuodon perusteella kuukauden pääpelinä nähdään Sniper Elite: Resistance.
Vuonna 2025 julkaistu toimintapeli vie pelaajat natsien miehittämään Eurooppaan vuoteen 1944. Pelaajan tehtävänä on brittiläisenä agenttina hiipiä vihollislinjojen taakse ja hoitaa kohteet pois päiväjärjestyksestä pitkän kantaman kiväärin avulla.
Toinen kuukauden peleistä on Chained Echoes, vuonna 2022 julkaistu retrohenkinen japanilainen roolipeli. Secret of Manan, Chrono Triggerin ja Final Fantasy IV kaltaisista klassikoista vaikutteita ammentava peli tarjoaa vuoropohjaista taistelua ja vahvasti vanhan koulukunnan tunnelmaa.
Kolmikon täydentää Wobbly Life, värikäs avoimen maailman hiekkalaatikko, jossa kavereiden kanssa voi tehdä töitä, tienata rahaa ja hankkia oman talon. Kaikki kolme peliä ovat vuodon mukaan saatavilla 1. syyskuuta–6. lokakuuta PlayStation Plus Extra- ja Premium-tilaajille PS4 ja PS5 konsoleilla.
Elokuun pelit ehtii vielä lunastaa 1. syyskuuta asti. Tarjolla ovat Dying Light 2 Stay Human: Reloaded Edition, Big Walk ja Signalis. Sony ei ole vielä virallisesti vahvistanut syyskuun kokoonpanoa, joten vuotoon kannattaa suhtautua pienen varauksen kera.
Capcom on paljastanut Gamescom Opening Night Livessä ensimmäisen kunnollisen pelitrailerin tulevasta Mega Man: Dual Override -pelistä. Kyseessä on klassisen sarjan kahdestoista pääosa, ja uuden trailerin perusteella luvassa on tuttua tasohyppelyä, mutta myös useita uusia pelimekaniikkoja.
Yksi suurimmista uutisista on Proto Manin paluu pelattavana hahmona. Mega Manin rinnalla seikkaileva punainen robotti tarjoaa oman pelityylinsä ja kykynsä, joten pelaajat voivat lähestyä haasteita kahdella toisistaan poikkeavalla tavalla.
Uutena ominaisuutena peliin saapuu Override-järjestelmä, jonka avulla Mega Man ja Proto Man voivat hetkellisesti ylittää normaalit suorituskykynsä rajat. Tehopiikillä on kuitenkin hintansa: vaikutuksen loputtua hahmon suorituskyky heikkenee hetkellisesti. Lisäksi uuden Custom Chip -järjestelmän avulla hahmoille voi asentaa erilaisia lisäominaisuuksia, kuten nopeamman tulituksen, suojakuplan ja leijuntakyvyn.
Trailerissa esitellään myös yksi kahdeksasta uudesta Robot Masterista, ilotulitteisiin erikoistunut Twinkle Girl. Voitetuilta vihollisilta voi jälleen napata uusia erikoisaseita, mutta niiden käyttö kuluttaa energiaa. Tarkkasilmäiset fanit saivat lisäksi bongata trailerista Astro Manin, joka nähtiin alun perin Mega Man 8:ssa. Tämä saattaa vihjata siihen, että muitakin vanhoja Robot Mastereita on tekemässä paluuta.
Mega Man: Dual Override julkaistaan vuonna 2027 Nintendo Switch 2:lle, Nintendo Switchille, PlayStation 5:lle, PlayStation 4:lle, Xbox Series X|S:lle, Xbox Onelle ja PC:lle. Peli on jo lisättävissä toivelistalle PlayStation Storessa, Microsoft Storessa ja Steamissa. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu.