Psykologista kauhua ja paniikkia merellä: Layers of Fear 2 -pelin uusi traileri näyttää vilauksia tulevasta Kommentit pois päältä artikkelissa Psykologista kauhua ja paniikkia merellä: Layers of Fear 2 -pelin uusi traileri näyttää vilauksia tulevasta

Vuonna 2016 Gun Median julkaisema psykologinen kauhupeli Layers of Fear saa jatko-osan, jonka uusi traileri tarjoaa lisää painostavaa tunnelmaa. Layers of Fear 2 -peli luottaa edeltäjänsä tavoin tarinan voimaan, jonka edetessä psykologinen kauhu hiipii peliin mukaan. Tällä kertaa peli sijoittuu elokuvan teon ja sen lavastuksen ympärille.

Layers of Fear 2 -pelin päähenkilönä on 1950-luvun näyttelijä, joka näyttelee pääosaa matkustajalaivaan sijoittuvalla elokuvalla. Kuvauksista vastaava mysteerinen ohjaaja ja eristyksissä oleva tapahtumapaikka luovat hyvän pohjan tarinalle. Pelissä kohdataan ahtaita paikkoja, muuttuvia ympäristöjä sekä näyttelijän omaa hämmennystä, kun hän yrittää selvittää mikä hänessä on totta ja mikä kuviteltua.

Layers of Fear 2 ilmestyy kuluvan vuoden aikana, mutta alustoja ei ole vahvistettu. Oletettavasti se ilmestyy ainakin PC:lle, PlayStationille sekä Xbox Onelle.

Viime vuonna ilmestynyt ensimmäinen traileri

Aiemmin julkaistu video pelin toteutuksesta ja ideoista:

Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria Kommentit pois päältä artikkelissa Fyysiset PlayStation-pelit tuottivat tänä vuonna yli 655 miljoonaa dollaria

Fyysisillä -peleillä on edelleen merkittävä markkina, vaikka digitaaliset ostot hallitsevat myyntiä. Alinea Analyticsin analyytikko Rhys Elliott arvioi, että vuoden 2026 aikana myydyt uudet PlayStation-pelien levykopiot ovat tuottaneet yli 655 miljoonaa dollaria. Arvio koskee kuluttajille myytyjä pelejä, ei kauppojen varastoihin jääneitä kappaleita.

Alinean mukaan fyysisten pelien osuus uusien pelien kokonaismyynnin arvosta jää kuitenkin alle viidennekseen. Lukuun vaikuttavat muun muassa digitaalisina julkaistut pelit ja digiversioiden ennakkotilausedut. Yhtiön laskelmissa tarkasteltujen vuoden suurimpien uusien PlayStation-pelien fyysinen myynti on silti yhteensä noin 1,2 miljardin dollarin arvoinen.

Fyysisten kopioiden myynti painottuu erityisesti suuriin yksinpeleihin. Alinean arvion mukaan esimerkiksi Resident Evil Requiemia myytiin PlayStationilla tänä vuonna noin 1,3 miljoonaa fyysistä kappaletta, joiden yhteenlaskettu tuotto ylitti 92,3 miljoonaa dollaria. Myös Marvel’s Wolverine erottuu: sen myydyistä PlayStation-kopioista lähes 800 000 oli fyysisiä.

Kaikki pelityypit eivät nojaa levyihin yhtä vahvasti. Alinean mukaan urheilupelien fyysinen osuus jää selvästi pienemmäksi, sillä digitaaliset erikoisversiot ja verkossa pelattavat lisätilat kannustavat ostamaan pelin digitaalisena. Japanilaisissa peleissä fyysisten kopioiden osuus on puolestaan monia länsimaisia julkaisuja suurempi.

Luvut ovat Alinea Analyticsin arvioita, eivät Sonyn virallisia myyntilukuja. Sony on ilmoittanut lopettavansa uusien PlayStation-pelien levytuotannon tammikuussa 2028 julkaistavien pelien osalta. Jo julkaistut ja sitä ennen levyllä ilmestyvät pelit eivät kuulu muutoksen piiriin.

Lähteet: Eurogamer, Alinea Analytics ja PlayStation Blog.

Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan

Juuri julkaistun – ja Xbox-versiot irtoavat Gigantista nyt 39,99 eurolla. Hinta on selvästi tavanomaista edullisempi, sillä pelistä pyydetään muualla paikoin huomattavasti enemmän.

Tarjouksen voimassaoloaikaa ei ole ilmoitettu, joten hinnan perässä kannattaa suunnata kauppaan ennen kuin tilanne muuttuu.

PS. Ei ole maksettu mainos!

Lisäys: Myös Prisma on laskenut päivän kuluessa hinnat samaan 39,99 euron kastiin.