Punisher-tähti Jon Bernthal väittää auttaneensa Tom Hollandia saamaan Spider-Man-roolin Kommentit pois päältä artikkelissa Punisher-tähti Jon Bernthal väittää auttaneensa Tom Hollandia saamaan Spider-Man-roolin

-tähti Jon Bernthal on paljastanut, että hänellä saattoi olla sormensa pelissä, kun Tom Holland sai legendaarisen Spider-Manin roolin. Vierailtuaan Jimmy Kimmel Livessä Bernthal kertoi, että he kuvasivat yhdessä koe-esiintymisnauhat vuoden 2017 elokuvan kuvauksissa – molemmat nimittäin valmistautuivat silloin omiin Marvel-rooleihinsa.

Me tehtiin toistemme koekuvaukset Pilgrimage-leffan aikana. Tom oli hakemassa Spider-Mania, ja minä Punisheria. – Bernthal muisteli.

Sanoin, että ’Tom, juokse ylös seinää ja tee tuplasalto ennen kuin aloitat kohtauksen. – Hän kertoi myös antaneensa nuorelle Hollandille ehdotuksen, joka jäi mieleen. Holland ei epäröinyt, ja teki temppunsa.

En ota kaikkea kunniaa, mutta vähän kuitenkin. – Bernthal vitsaili.

Vuonna 2015 kuvattu Pilgrimage toimi siis yllättävänä Marvel-näyttämönä: Holland päätyi -elokuvassa ensiesiintymiseensä Hämähäkkimiehenä, ja Bernthalista tuli pian sen jälkeen Frank Castle, eli , Netflixin -sarjan toisella kaudella.

Nykyään Bernthal nähdään -sarjassa Disney+:lla, kun taas Holland palaa valkokankaille Spider-Manina vuonna 2026 elokuvassa .

Chris Carterin alkuperäinen K18-visio toteutuu Disney+:ssa – The X-Files: I Want to Believe saa leikkaamattoman Director’s Cut -version Kommentit pois päältä artikkelissa Chris Carterin alkuperäinen K18-visio toteutuu Disney+:ssa – The X-Files: I Want to Believe saa leikkaamattoman Director’s Cut -version

Chris Carterin odotettu : I Want to Believe – Vrach Frankenshteyn saa ensi-iltansa 14. elokuuta yksinoikeudella Disney+ -suoratoistopalvelussa. Kyseessä on elokuvan alkuperäisestä versiosta poikkeava K18-ikärajallinen Director’s Cut, jonka Carter kuvailee olevan juuri sellainen versio, jonka hän halusi alun perin tuoda valkokankaille.

Disney julkaisi samalla elokuvan ensimmäisen virallisen trailerin sekä uuden julisteen.

Tarina vie Fox Mulderin ja Dana Scullyn takaisin tutkimaan mystistä tapausta vuosia FBI:stä lähtemisen jälkeen. Kun joukko naisia katoaa jäljettömiin ja liittovaltion agentti häviää salaperäisesti, kaksikko joutuu jälleen kohtaamaan selittämättömiä ilmiöitä. Ainoa johtolanka on virastaan erotettu pappi, joka väittää näkevänsä rikoksista hyytäviä näkyjä.

Director’s Cut painottaa aiempaa enemmän psykologista kauhua ja synkkää tunnelmaa. Disneyn mukaan uusi versio on huomattavasti alkuperäistä elokuvaa raaempi ja käsittelee tarinaa todellisen ”tohtori Frankensteinin” näkökulmasta. Samalla fanit pääsevät näkemään materiaalia ja kokonaisuuden, jota ei ole aiemmin julkaistu.

Samana päivänä Disney+ -palveluun saapuu katsottavaksi myös vuoden 2008 alkuperäinen The X-Files: I Want to Believe -elokuva, joten katsojat voivat halutessaan vertailla kahta versiota keskenään.

The X-Files: I Want to Believe – Vrach Frankenshteyn saa ensi-iltansa 14. elokuuta Disney+:ssa. Traileri ja virallinen juliste on julkaistu ennakkoon.

Spider-Man rikkoi lähes mahdottomana pidetyn ennätyksen – jäi vain kahden miljoonan päähän Endgamesta Kommentit pois päältä artikkelissa Spider-Man rikkoi lähes mahdottomana pidetyn ennätyksen – jäi vain kahden miljoonan päähän Endgamesta

Marvelin ja Sonyn uutuuselokuva : Brand New Day on aloittanut teatteritaipaleensa poikkeuksellisen vahvasti. Elokuva keräsi avausviikonloppunaan Pohjois-Amerikassa arviolta 355 miljoonaa dollaria, mikä tekee siitä kaikkien aikojen toiseksi suurimman avauksen.

Edelle jäi ainoastaan vuoden 2019 Avengers: Endgame, jonka avausviikonlopun tulos oli 357 miljoonaa dollaria. Eroa jäi siis vain kaksi miljoonaa.

Myös maailmanlaajuisesti tulos on vakuuttava. Elokuva keräsi kansainvälisiltä markkinoilta vielä 572 miljoonaa dollaria, joista Kiinan osuus oli peräti 121 miljoonaa. Kokonaisuudessaan Brand New Dayn maailmanlaajuinen avaus nousi näin 927 miljoonaan dollariin.

Torstai antoi jo esimakua

Elokuvan menestys näkyi heti ensi-illan yhteydessä. Torstain ennakkonäytökset rikkoivat odotuksia, ja perjantaina lipputuloja kertyi jo 169,3 miljoonaa dollaria. Lauantaina kassaan kilahti vielä 101,5 miljoonaa, ja sunnuntain arvioitu 84 miljoonan dollarin tuotto nosti kokonaispotin historiallisiin lukemiin.

Kyseessä on vasta toinen Hollywood-elokuva, joka on ylittänyt 300 miljoonan dollarin rajan kotimaan avausviikonloppunaan.

Elokuvateatterit saivat kaipaamansa piristysruiskeen

Alan analyytikoiden mukaan Spider-Manin menestys on erittäin tärkeä koko elokuvateatterialalle.

Rentrakin markkina-analyytikko Paul Dergarabedian arvioi, että elokuvan jättimenestys voi nostaa koko kesäkauden lipputulot korkeimmalle tasolle sitten vuoden 2019. Samalla neljän miljardin dollarin raja saattaa rikkoutua ensimmäistä kertaa vuosiin.

Yhdysvalloissa ja Kanadassa elokuvan arvioidaan houkutelleen viikonlopun aikana noin 24,1 miljoonaa katsojaa. Noin viidennes lipuista myytiin premium-saleihin, kuten Dolby Cinema-, ScreenX- ja 4DX-näytöksiin, jotka tekivät samalla omia avausviikonlopun ennätyksiään.