Puutarhasimulaattori Garden In! ilmestyi PC:lle – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Puutarhasimulaattori Garden In! ilmestyi PC:lle – katso traileri

Garden In!

Suomalainen julkaisija Bonus Stage Publishing ja italialainen kehittäjä Dramatic Iceberg ovat tänään innoissaan avatessaan vihdoin ovet unelmiesi puutarhoihin, jotka ovat täynnä söpöyttä ja lämpöä, uusimman hankkeensa -pelin muodossa.

Garden In! on suomalaisen Bonus Stage Publishingin julkaisema, ja heidän ensimmäinen leppoisa pelinsä.

”On ollut hienoa työskennellä Dramatic Icebergin lahjakkaan tiimin kanssa ja nähdä, miten peli on kehittynyt ensimmäisestä nähdystä versiosta valmiiksi laatutuotteeksi. Näemme suurta kysyntää viihtyisämmille peleille :llä, ja olemme onnekkaita saadessamme Garden In!:in kanssa yhteistyötä tekevän investoijan, jolla on samanhenkinen maailmankatsomus.”

kertoo Sami Mikkola

”Nyt kun koko tiimimme on työskennellyt pelin parissa jo pitkään, olemme innoissamme nähdessämme, kuinka puutarhat kukkivat pian ympäri maailmaa. Olemme nykyään hyviä tutkimaan kasvien maailmaa ja koko tiimi kehittää jatkuvasti uusia kasveja ja malleja, joten Garden In! yhteisö tulee pian näkemään myös paljon päivityksiä!”

Pelin suunnittelija Tommaso Verde kiusoittelee pelaajia julkaisun jälkeen ilmestyvällä sisällöllä

Garden In! on saatavilla Steam, ja -palveluista PC:lle.

Tony Hawk haluaisi uusintaversion myös Tony Hawk’s Undergroundista Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk haluaisi uusintaversion myös Tony Hawk’s Undergroundista

Legendaarinen skeittilegenda ei peittele halujaan: hän toivoo palavasti -pelin (tunnetaan fanien keskuudessa nimellä ) uusintaversiota. Valitettavasti päätös ei kuitenkaan ole hänen käsissään.

Minulla on aina haaveita. Mutta päätös ei yleensä ole minun. Voin kampanjoida niin paljon kuin haluan, mutta teen töitä paljon minua fiksumman ison yrityksen kanssa. – Hawk kertoi.

Vuonna 2003 julkaistu Tony Hawk's Underground toi sarjaan merkittäviä uudistuksia:

  • Pelaajat pääsivät ensimmäistä kertaa pois laudalta tutkimaan pelimaailmaa jalkaisin.
  • Mukana oli tarinallinen kampanja, jossa pelaaja eteni amatööristä ammattilaistasolle.
  • Hahmon ja skeittilaudan räätälöinti toi peliin lisää syvyyttä.

Tällä hetkellä Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4 Remake on tulossa 11. heinäkuuta 2025. Se julkaistaan useille alustoille:

Haluaisitko sinä nähdä tämän kaiken lisäksi vielä Tony Hawk's Undergroundin remaken?

Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Touch Type Tale

hemmottelee taas ilmaispeleillä, ja tällä viikolla tarjolla on jotain vähän erilaista. Nimittäin – reaaliaikainen strategiapeli, jossa taistellaan… näppäimistöllä. Jep, kuulit oikein.

Peli sekoittaa strategiaa ja nopeaa näppäilyä hauskalla tavalla. Sen sijaan että klikkailet yksiköitä hiirellä, johdat joukkojasi kirjoittamalla. Tarinavetoisessa kampanjassa pääset puolustamaan valtakuntaasi, hallitsemaan resursseja ja käymään taisteluita, kaikki näppäinten kautta. Ja kyllä, se on yllättävän koukuttavaa.

Tämä pikkustudioiden helmi on nyt ladattavissa täysin ilmaiseksi Epicin kaupassa torstaihin 16. toukokuuta asti. Eli kannattaa käydä nappaamassa se talteen – vaikka ei heti ehtisikään pelata, pysyy se kirjastossa silti ikuisesti.