Pyöritä omaa kyläkauppaa villissä lännessä – Wild West Supermarket Simulator ilmestyy elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Pyöritä omaa kyläkauppaa villissä lännessä – Wild West Supermarket Simulator ilmestyy elokuussa

Steam Next Fest -tapahtuman yllätyshitti Wild West Supermarket Simulator ilmestyy Early Access -versiona 7. elokuuta 2025. Kyseessä on humoristinen, mutta yllättävän syvällinen kauppasimulaattori, jossa pelaaja päätyy vetämään vanhaa myymälää autioksi kuihtuneessa kylässä Villissä lännessä. Tavoitteena on saada bisnes pyörimään, valikoima kasvamaan ja asiakkaat palaamaan takaisin kylään – yksi ostos kerrallaan.

Vanhasta lihakaupasta monikerroksiseksi marketiksi

Peli lähtee liikkeelle pienestä, mutta ajan mittaan tarjolle saa jopa 70 eri tuotetta: säilykkeitä, leipää, vihanneksia, lihaa, työkaluja ja muuta hyödyllistä. Kauppaa voi laajentaa, koristella ja räätälöidä täysin oman maun mukaan – hyllytyyppejä on 15, koriste-esineitä yli 50, ja kauppa voi kasvaa useampaan kerrokseen. Mukana on myös oma kotitila, jota voi remontoida ja sisustaa, jos kaupankäynnin arki alkaa kyllästyttää.

Talous elää, asiakkaat vaativat – ja kylä reagoi

Hintataso ei pysy paikallaan: esimerkiksi kuivuus tai muut tapahtumat vaikuttavat tukkuhintoihin ja kysyntään. Pelaajan pitää osata reagoida nopeasti, säätää hintoja ja pitää katteet kohdillaan. Jos homma sujuu, kylään alkaa virrata lisää porukkaa ja asiakkaiden määrä kasvaa. Voit myös palkata apulaisia hoitamaan kassaa, täyttämään hyllyjä tai järjestämään varastoa.

Lisäpuuhastelua minipelien muodossa

Jos arki käy liian tylsäksi, pelissä voi ottaa tauon ja osallistua minipeleihin, kuten tomahawkinheittoon tai ampumaharjoituksiin. Näiden kautta avautuu lisenssejä ja uusia mahdollisuuksia oman kaupan kehittämiseen.

Tiivistettynä mukana on:

  • 70 tuotetta myyntiin
  • 15 erilaista hyllyä
  • Elävä talousjärjestelmä, jossa hinnat ja kysyntä vaihtelevat
  • Yli 50 koriste-esinettä
  • Dynaamisia tapahtumia ja muuttuva ympäristö
  • Minipelit: tomahawk, ampumarata jne.
  • Mahdollisuus laajentaa myymälää useampaan kerrokseen
  • Kustomoitavat kauppa ja kotitila
  • Apulaisia pyörittämässä arkea
  • Koko kylä kasvaa mukana menestyksen myötä

Wild West Supermarket Simulator julkaistaan PC:lle Steamissa 7.8.2025. Pelin voi lisätä jo nyt omalle toivelistalle.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.

Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass saa helmikuussa jälleen liudan uusia pelejä konsoleille, PC:lle, käsikonsoleille ja pilveen. Tarjonta on tällä kertaa erityisen vahva eurooppalaisittain, nimittäin mukana on kehittäjiä Ruotsista, Tanskasta, Puolasta ja Tšekistä, eikä nimilista jätä kylmäksi.

Helmikuun 17. päivä palveluun saapuvat muun muassa Avatar: Frontiers of Pandora (Massive Entertainment, Ruotsi) sekä odotettu roolipeli Avowed. Pari päivää myöhemmin, 19. helmikuuta, mukaan liittyvät tanskalaista osaamista edustava Death Howl sekä yksi modernin roolipelihistorian kulmakivistä, The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition Puolan CD Projekt Rediltä.

Helmikuun loppupuolella listaa vahvistavat muun muassa korttikauppias-simulaattori TCG Card Shop Simulator (Game Preview) sekä täysjulkaisunsa saava Towerborne. Maaliskuun alussa roolipelien ystäviä hemmotellaan toden teolla, kun klassinen Final Fantasy III sekä keskiaikaiseen Eurooppaan sijoittuva Kingdom Come: Deliverance II saapuvat palveluun.

Ja jos joku ehti jo kysyä: kyllä, myös Diablo II: Resurrected on nyt pelattavissa Game Pass Ultimatella, Premiumilla ja PC Game Passilla. Helmikuun kattaus osoittaa jälleen, että Game Pass pyrkii tarjoamaan jokaiselle jotakin oli maku sitten massiivisissa fantasiaseikkailuissa, urheilussa tai pienemmissä indie-helmissa.