Qualcomm julkistaa pian uuden Snapdragon-sirun Kommentit pois päältä artikkelissa Qualcomm julkistaa pian uuden Snapdragon-sirun

Johan kelpaa, kuten vanha kansa tapasi sanoa! Qualcomm sekoittelee teknologiakattilaa viljelemällä vihjeitä uuden sirun julkistustilaisuudesta 18. maaliskuuta.

Vaikka yksityiskohdat ovat vielä melko vähissä, spekulointi keskittyy mahdolliseen, jopa kahden uuden Snapdragon-suorittimen paljastukseen.

Yrityksen markkinointipäällikkö on aiemmin vihjaillut tulevasta Snapdragon 8 Gen 4:stä, jonka julkaisua on suunniteltu lokakuulle. Tämä tilaisuus vaikuttaa kuitenkin erilliseltä ja keskittyy erilaiseen tarjontaan.

Vuodot viittaavat mahdolliseen Snapdragon 8s Gen 3 -sirun paljastukseen, jonka odotetaan jakavan samankaltaisuuksia 8 Gen 3:n kanssa, mutta hieman alhaisemmalla suorituskyvyllä. Huhuja kiertää myös Snapdragon 7+ Gen 3:n debyytistä, vaikka tämän mallin yksityiskohdat ovat vieläkin mystisemmät.

Lähde: GSMArena

Todellisuus saa päivityksen – Samsung esitteli Galaxy XR -headsetin Kommentit pois päältä artikkelissa Todellisuus saa päivityksen – Samsung esitteli Galaxy XR -headsetin

Samsung on ottanut rohkean loikan kohti tulevaisuutta esittelemällä uuden Galaxy XR -headsetin – laitteen, joka yhdistää tekoälyn ja laajennetun todellisuuden (XR) saumattomasti. Kyseessä ei ole vain uusi tekninen lelu, vaan ensimmäinen askel kohti täysin uutta mobiiliekosysteemiä, jossa arki, työ ja viihde sulautuvat yhteen digitaalisessa todellisuudessa.

Galaxy XR perustuu Samsungin, Googlen ja Qualcommin yhdessä kehittämään Android XR -alustaan, joka on suunniteltu tekoälyn aikakaudelle. Käyttäjän ei enää tarvitse käskeä laitettaan, vaan se ymmärtää eleitä, ääntä ja ympäristöä kuin henkilökohtainen tekoälykumppani. Headset seuraa käyttäjän pään ja käsien liikkeitä, näkee ja kuulee ympäristön, ja jopa reagoi siihen luonnollisesti.

Laite on suunniteltu mukavaksi myös pidemmässä käytössä: kevytrakenteinen kehys, erillinen akku ja irrotettava valonsuojus tekevät käytöstä yllättävän vaivatonta. Sisältö puolestaan on huippuluokkaa – 4K Micro-OLED-näyttö, älykäs äänentoisto ja Snapdragon XR2+ -suoritin tuovat virtuaalitodellisuuden lähelle todellisuutta.

Samsung visioi Galaxy XR:n olevan vasta alkusoittoa. Yhtiö suunnittelee myös tekoälylaseja yhteistyössä Warby Parkerin ja Gentle Monsterin kanssa, joissa muoti ja teknologia kohtaavat. Tulevaisuudessa älylasit voivat siis olla yhtä tyylikkäät kuin ne ovat älykkäät.

Galaxy XR on saatavilla nyt Yhdysvalloissa ja Koreassa, ja se lupaa avata portin aikakauteen, jossa todellisuus ei lopu siihen, mihin näkökyky päättyy, vaan jatkuu sinne, minne tekoäly vie.

Samsungin ensimmäinen Android XR -headset julkaistaan pian Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin ensimmäinen Android XR -headset julkaistaan pian

Samsung on vahvistanut, että sen ensimmäinen Android XR -headset, koodinimeltään Project Moohan, julkaistaan 21. lokakuuta Galaxy-tapahtumassa. Julkistus striimataan suorana Samsungin YouTube-kanavalla kello 22 ET (klo 04 Suomen aikaa seuraavana aamuna).

Laite on kehitetty yhteistyössä Qualcommin ja Googlen kanssa, ja sen sydämenä toimii Snapdragon XR2+ Gen 2 -piiri. Project Moohan pyörii Android XR -alustalla, mutta virallista markkinointinimeä Samsung ei ole vielä paljastanut. Vuotojen mukaan headsetin nimi saattaa olla Galaxy XR.

Headsetin tarkemmat tekniset tiedot ja vuotaneet kuvat ovat jo kiertäneet verkossa, ja odotukset ovat korkealla, sillä kyseessä on Samsungin ensimmäinen kunnianhimoinen XR-laite Android-ekosysteemissä.