Rainbow Six Extraction haastaa pelaajat selviytymistaisteluun loismaisia hirvityksiä vastaan Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Extraction haastaa pelaajat selviytymistaisteluun loismaisia hirvityksiä vastaan

Rainbow Six Extraction

Ubisoft Forward -tapahtumassa esitelty Rainbow Six Extraction -toimintapeli jatkaa suositun Rainbow Six -pelien jatkumoa uudenlaisella moninpelillä. Rainbow Six Extraction on moninpeli, joka vaatii pelaajilta yhteistyökykyä, selviytymisviettiä ja nopea tilannetajua. Sen erikoisuutena on myös täysiverinen ristiinpelattavuus eri pelialustoilla. Tämän lisäksi pelissä saavutettu edistyminen siirtyy pelialustasta toiseen oman pelitilin myötä.

Aiemmin Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine -nimellä tunnettu Rainbow Six Extraction laajentaa Rainbow-sotilaiden osaamista tuntematonta orgaanista uhkaa vastaan. Kun meteori osui pieneen kaupunkiin New Mexicon osavaltiossa vuosia sitten, jotain mystistä alkoi tapahtua. Loismaiset oliot alkoivat lisääntyä vauhdilla ja vallata ympäristöä tyrmistyttävällä tehokkuudella. Vaikka ensin vaikutti siltä, että joukko Rainbow Six: Siege -sotilaita sai loisepidemian pysähtymään, pian entistä voimakkaampi versio alkoi tehdä nousuaan. Tämän seurauksena perustettiin REACT-joukoista koostuva operaatio, joka ottaisi ongelman käsittelyynsä.

Pelissä pelaaja ottaa REACT-sotilaan roolin tiimissään ja valmistautuu kohtaamaan loismaiset Archæans-olennot vaarallisissa selviytymistaisteluissa. Jokaisen operaation myötä pelaaja on vaikean valinnan edessä: paeta ja lunastaa palkinto, vai jatkaako yhä pidemmälle paremman palkkion toivossa. Jokainen kohtaaminen vihollisen kanssa voi olla viimeinen ja yhteenotot kohtalokkaita. Kaatuneet Rainbow-operaattorit ovat myös pois vahvuudesta, kunnes ne on pelastettu takaisin joukkoihin.

Valittavissa on peräti 18 erilaista Rainbow Six -operaattoria, joista jokaisella on omat kykynsä ja aseensa. Eri vahvuuksien ja heikkouksien tunteminen on kaikki kaikessa pelin intensiivisissä taisteluissa. Mukana on 12 yksilöllistä pelikarttaa omine haasteineen, vihollisineen ja uhkineen. Lisäksi vaikeudet kasvavat pelissä edistymisen myötä.

julkaistaan sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille että :lle 16. syyskuuta 2021. Peli tulee saataville myös – ja + -tilauspalveluihin.

Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella

Sony

Interactive Entertainmentin omien pelien myynti on ollut laskusuunnassa viime vuosina, selviää yhtiön julkaisemista ja Game Filen kokoamista tilastoista. Vuonna 2020–2021 PlayStationin omia pelejä myytiin huippuvuonna yhteensä 58,4 miljoonaa kappaletta, mutta tuorein luku on pudonnut noin 32,1 miljoonaan.

Huippuvuosi ei ollut sattumaa, koska silloin markkinoita vauhdittivat jättihitit kuten ja sekä 5:n lanseeraus, joka sai pelaajat hamstraamaan uutta sisältöä poikkeuksellisella vauhdilla. Nyt samaa “hitti-imua” ei ole nähty yhtä vahvana.

Viime vuosina Sony on toki osunut myös maaliin, esimerkiksi palkitulla Astro Botilla ja uudemmalla -julkaisulla, mutta samalla mukaan on mahtunut myös selviä pettymyksiä, kuten nopeasti flopannut . Kokonaiskuva on silti ollut laskeva, vaikka viimeisin vuosi toi pienen piristymisen.

Samaan aikaan Sony on panostanut studio-ostoihin ja uudelleenjulkaisuihin, mutta ne eivät ole onnistuneet kääntämään trendiä pysyvästi ylöspäin. Vaikka konsolit myyvät edelleen hyvin ja yksittäiset pelit voivat olla jättimenestyksiä, “tasaisen tappava hittiputki” näyttää harventuneen.

Katseet kohdistuvat nyt tuleviin julkistuksiin, kuten Insomniacin odotettuun -peliin, joka saattaa olla yksi avain uusien menestysten käynnistämiseen. Kysymys kuuluu, löytyykö PlayStationille vielä seuraava iso hittiaalto vai onko kulta-aika jo ainakin hetkellisesti takanapäin.

Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään Kommentit pois päältä artikkelissa Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään

potkaisi pelialan kesäkauden käyntiin näyttävästi kesäkuun 2026 State of Play -lähetyksellään. Esittelyssä nähtiin pitkä lista uusia pelejä, jatko-osia ja remake-versioita, mutta suurimmat katseet varastivat odotettu sekä täysin uusi -seikkailu.

Tilaisuuden avasi Wolverine, josta nähtiin aiempaa laajempi peliesittely. Hiiviskelyn ja toiminnan lisäksi paljastui, ettei Wolverine jää tarinassa yksin mutanttien edustajaksi. Mukana nähdään myös muun muassa Sabretooth ja Jean Grey. -faneille tarjoiltiin lisää herkkupaloja myös Marvel Tokonin muodossa, jossa Doctor Doomin rinnalla pelattaviksi hahmoiksi vahvistettiin esimerkiksi Magneto, Green Goblin ja Carnage.

Yksi illan suurimmista yllätyksistä oli Ubisoftin ilmoitus Rayman Legends -pelin uusintaversiosta. Rakastettu tasohyppelyklassikko palaa uudistettuna 1. lokakuuta 2026. Samalla myös pitkään hiljaiseloa viettänyt -sarja tekee paluun uudella -pelillä. Lisäksi Until Dawn saa vihdoin jatko-osan, jota fanit ovat odottaneet jo vuosia.

Kauhupeleistä nähtiin uusia välähdyksiä muun muassa Silent Hill: Townfallista ja karmivasta ILL-räiskinnästä. Toimintapelien ystäville puolestaan esiteltiin lisää materiaalia peleistä kuten , ja , joka saapuu lokakuun alussa.

Illan lopuksi Sony säästi todellisen yllätyksen. Seuraava God of War ei keskitykään Kratokseen, vaan pääosaan nousee hänen puolisonsa Faye. päätettiin esitellä peräti 20 minuutin mittaisella trailerilla, mikä vihjaa Sonyn uskovan uuden suunnan olevan sarjan seuraava suuri askel. Jos State of Playsta piti valita yksi puheenaihe, se oli luultavasti juuri tämä.