Rainbow Six Invitational -kilpapeliturnaus käynnistyy toukokuussa Pariisissa Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Invitational -kilpapeliturnaus käynnistyy toukokuussa Pariisissa

Rainbow Six Siege Invitational

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege on yksi suosituimmista esports-peleistä. Sen maineikkain ja tärkein tapahtuma on Rainbow Six Invitational, jossa kisaavat pelin parhaat joukkueet. Tänä vuonna kisatapahtuma järjestetään Pariisissa 11.-23. toukokuuta.

Mukana ovat pelin kaikki neljä kisa-aluetta ympäri maailmaa. Ranskan hallitus ja paikalliset terveysviranomaiset ovat hyväksyneet osallistuvat joukkueet ja turvallisuusohjeita noudatetaan tiukasti koko kisojen ajan. Poikkeusjärjestelyistä johtuen Wildcard Gaming -joukkue ei kuitenkaan voi osallistua mukaan kisoihin.

Kisoihin osallistuu yhteensä 19 eri joukkuetta pelin kaikilta eri kisa-alueilta ja ottelut pelataan rajatuissa tiloissa lähiverkko-otteluina ilman yleisöä. Ensimmäisessä vaiheessa 11.-16. toukokuuta joukkueet kisaavat niin sanotussa ryhmävaiheessa, josta parhaat tiimit etenevät pudotuspeleihin.

Pudotuspelit eli playoffit pelataan 19.-23. toukokuuta. Samalla nämä ottelut näytetään suorina lähetyksinä Pariisin kuuluisasta Palais Brongniartista.

Taatakseen sekä osallistuvien pelaajien että tapahtumahenkilökunnan hyvinvoinnin ja terveyden, kisat järjestävä Ubisoft tekee läheistä yhteistyötä paikallisten terveysviranomaisten ja Ranskan hallituksen kanssa.

Kisojen tarkemmat aikataulut, ottelujärjestys, palkintopotti, ottelusäännöt ja muut yksityiskohtaiset tiedot päivitetään Rainbow Six: Siege -pelin kisoja koskevalle verkkosivuille.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege on saatavana sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille että PC:lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Monster Hunter Wilds myynti hiipuu Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Wilds myynti hiipuu

Capcomin viimeisimmät talousluvut paljastavat, että Monster Hunter Wilds jatkaa myynnin laskua lanseerauskuukausien jälkeen. Pelin myynti laski 477 000 kappaleesta edellisellä neljänneksellä 160 000 kappaleeseen ajalla heinä–syyskuu 2025. Tämä asettaa Wildsin myynnin lähes tasoihin vuoden 2018 hittipelin Monster Hunter World kanssa saman ajanjakson myyntiluvuissa.

Vaikka Wilds teki jättimenestyksen julkaisunsa aikaan, myyden ensimmäisen kuukauden aikana huimat 10 miljoonaa kappaletta, jälkimarkkinat ovat olleet heikompia. Vertailun vuoksi World myi ensimmäisen kuuden kuukauden aikana lähes yhtä paljon, mutta sen myynti pysyi vakaana vuosia, osittain laajennusten ja pakettitarjousten ansiosta.

Syitä laskuun löytyy useita. Capcomin toimitusjohtaja Haruhito Tsujimoto viittasi PS5-konsolien korkeaan hintaan, joka saattaa rajoittaa nuorempien pelaajien pääsyä peliin. Lisäksi PC-version suorituskykyongelmat ovat saaneet pelaajilta kritiikkiä. Capcom lupaa kuitenkin päivityksiä ja parannuksia tulevalle talvelle ja sen jälkeisille kuukausille.

Pelialan asiantuntija Dr. Serkan Toto huomauttaa, että markkinoilla on nykyään paljon enemmän AAA-pelejä kuin vuonna 2018, ja pelaajilla on vähemmän rahaa käytettävissä. Wildsin tekniset ongelmat lanseerauksen yhteydessä myös haittasivat menestystä.

Vaikka Monster Hunter Wilds ei enää yllä lanseerausajankohdan huikeisiin lukemiin, peli on silti tehnyt historiaa ja kerännyt miljoonia pelaajia. Capcomin seuraava haaste on palauttaa luottamus ja laatu esimerkiksi tulevassa Resident Evil Requiem -julkaisussa.

Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026

Capcom on ilmoittanut, että uusi Resident Evil: Requiem on nyt saatavilla ennakkotilaukseen kaikilla alustoilla, mukaan lukien PlayStation 5, Xbox Series X|S, PC Steamissä, Nintendo Switch 2:lla ja ensimmäistä kertaa myös Epic Games Storessa. Julkaisupäivä on 27. helmikuuta 2026. Ennakkotilaajat saavat mukaan Grace-hahmon ruman mutta tyylikkään “Apocalypse”-asupaketin.

Tapahtumassa Road to Requiem, jota juonsi legendaarinen Maggie Robertson (Lady Dimitrescu Resident Evil Villagesta), käytiin läpi koko Resident Evil -sarjan historia ja sen ikimuistoiset hahmot, hirveykset ja yksityiskohdat aina vuodesta 1998 lähtien, jolloin tapahtui alkuperäinen Raccoon City -incidentti.

Uutuuksia ovat muun muassa kaksi erikoisversiota: Standard ja Deluxe, joista Deluxe sisältää viisi asua, neljän ase-skiniä, kaksi näyttösuodatinta, kaksi ase charmia ja paljon muuta!

Lisäksi Epic Games Store -ostajat saavat Resident Evil -aiheisia Fortnite-esineitä, kuten Grace-asun. Nintendo Switch 2 -julkaisun yhteydessä tulee myös erityinen Resident Evil Requiem Pro Controller ja ensi kesänä julkaistaan ensimmäinen Resident Evil -amiibo, Grace.

Samaan aikaan julkaistaan myös Resident Evil Biohazard Gold Edition ja Resident Evil Village Gold Edition Nintendo Switch 2:lle, sisältäen lisätarinoita ja pelitiloja. Resident Evil Generation Pack yhdistää nämä kaikki kolme peliä yhdeksi paketiksi.