Rainbow Six Invitational -kilpapeliturnaus käynnistyy toukokuussa Pariisissa Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Invitational -kilpapeliturnaus käynnistyy toukokuussa Pariisissa

Rainbow Six Siege Invitational

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege on yksi suosituimmista esports-peleistä. Sen maineikkain ja tärkein tapahtuma on Rainbow Six Invitational, jossa kisaavat pelin parhaat joukkueet. Tänä vuonna kisatapahtuma järjestetään Pariisissa 11.-23. toukokuuta.

Mukana ovat pelin kaikki neljä kisa-aluetta ympäri maailmaa. Ranskan hallitus ja paikalliset terveysviranomaiset ovat hyväksyneet osallistuvat joukkueet ja turvallisuusohjeita noudatetaan tiukasti koko kisojen ajan. Poikkeusjärjestelyistä johtuen Wildcard Gaming -joukkue ei kuitenkaan voi osallistua mukaan kisoihin.

Kisoihin osallistuu yhteensä 19 eri joukkuetta pelin kaikilta eri kisa-alueilta ja ottelut pelataan rajatuissa tiloissa lähiverkko-otteluina ilman yleisöä. Ensimmäisessä vaiheessa 11.-16. toukokuuta joukkueet kisaavat niin sanotussa ryhmävaiheessa, josta parhaat tiimit etenevät pudotuspeleihin.

Pudotuspelit eli playoffit pelataan 19.-23. toukokuuta. Samalla nämä ottelut näytetään suorina lähetyksinä Pariisin kuuluisasta Palais Brongniartista.

Taatakseen sekä osallistuvien pelaajien että tapahtumahenkilökunnan hyvinvoinnin ja terveyden, kisat järjestävä Ubisoft tekee läheistä yhteistyötä paikallisten terveysviranomaisten ja Ranskan hallituksen kanssa.

Kisojen tarkemmat aikataulut, ottelujärjestys, palkintopotti, ottelusäännöt ja muut yksityiskohtaiset tiedot päivitetään Rainbow Six: Siege -pelin kisoja koskevalle verkkosivuille.

’s Siege on saatavana sekä 5, , Series ja S sekä -konsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin + -tilauspalvelussa.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä IV: Black Flag on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. Assassin’s Creed: Codename Invictus puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 -päivitys julkaistaan PlayStation 5:lle sekä |S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa Netflix-palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja

on lähteiden mukaan aikeissa höllentää tahtia -yksinoikeuspelien tuomisessa :lle. Syynä kerrotaan olevan odotuksia heikommat myyntiluvut sekä huoli siitä, että PC-julkaisut voisivat syödä -konsolin ja sen seuraajien vetovoimaa.

Lähteiden mukaan moninpelit eivät kuitenkaan ole katoamassa muilta alustoilta. Esimerkiksi Marathon sekä Marvel Tōkon: Fighting Souls ovat yhä tulossa useammalle alustalle. Sen sijaan yksinpeleissä saatetaan nähdä tiukempaa yksinoikeuslinjaa. ja Housemarquen uusi toimintapeli Saros pysyisivät toistaiseksi vain PS5:llä.

Sony aloitti näkyvän PC-laajentumisen vuonna 2020 tuomalla -palveluun isoja nimiä, kuten ja The Last of Part I. Myöhemmin : Director’s Cut toi PC:lle jopa PlayStation-ominaisuuksia, kuten trophyt ja PSN-profiilit erillisen overlayn kautta. Kaikki ei kuitenkaan sujunut kitkattomasti. 2 herätti närää pakollisen PSN-kirjautumisen vuoksi, ja Sony perääntyi vaatimuksesta palautteen jälkeen.

Sony ei kommentoinut väitteitä. Taustalla voi vaikuttaa myös laajempi strateginen pohdinta. Viime kuussa raportoitiin, että yhtiö saattaa siirtää seuraavan sukupolven konsolin julkaisua vuosiin 2028–2029 tekoälybuumin aiheuttaman muistipulan vuoksi. Jos tiedot pitävät paikkansa, Sony näyttää tasapainoilevan PC-markkinoiden ja perinteisen konsolistrategiansa välillä, eikä tämä päätös ole ihan yksinkertainen.