Rainbow Six -pelisarja laajenee älypuhelimille osittain suomalaisvoimin Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six -pelisarja laajenee älypuhelimille osittain suomalaisvoimin

Rainbow Six Mobile

julkisti osittain suomalaisen Ubisoft RedLynxin voimin tehtävän Tom Clancy’s -toimintapelin, joka tulee ilmaispelinä – ja -mobiililaitteille.

Äärimmäisen suosittu Tom Clancy’s Rainbow Six -pelisarja tunnetaan taktisista toimintapeleistä, jotka ovat haalineet mukaansa kymmeniä miljoonia pelaajia. Pelisarjan historia ulottuu aina 1990-luvun lopulle saakka, jolloin julkaistiin pelisarjan ensimmäinen peli, Rainbow Six. Sittemmin pelisarjaa on kehitetty ja viety eteenpäin useallakin pelialustalla. Pelisarjan tunnetuin ja menestynein julkaisu on vuonna 2015 julkaistu Rainbow Six: Siege, jossa kilpaillaan maailmanmestaruustasolla rahapalkinnoin.

Rainbow Six Mobile tuo suositun pelimaailman nimensä mukaisesti mobiililaitteille eli iOS- ja Android-puhelimille ja -tablettilaitteille. Toimintapelin taktinen luonne on peruspelimuodossaan edeltäjälleen uskollinen. Pelin kaksi viiden hengen tiimiä jaetaan hyökkääjiin ja puolustajiin. Kummallakin puolella osallistujat koostuvat erilaisista huippusotilaista, joista jokaisella on omat erikoisvarusteensa ja aseensa.

Puolustajat tekevät kaikkensa suojatakseen kohdettaan. He voivat hahmojensa erikoiskykyjen ja varusteiden avulla vahvistaa puolustustaan muun muassa hyödyntämällä ansoja ja hidasteita. Mikäli puolustus pitää aikarajan loppumiseen saakka, puolustajat voittavat pelatun pelierän. Hyökkääjien rooli on käänteinen ja heillä apunaan on erilaisia tiedustelutyökaluja sekä välineitä ja aseita ansojen poistamiseen. Ennen pitkää joukkueet kohtaavat toisensa kiihkeätempoissa tulitaisteluissa, joten valmistelun ja tiedustelun lisäksi tarvitaan myös nopeita refleksejä, taktista hahmotuskykyä ja kykyä toimia osana tiimiä.

Rainbow Six -peleille ominaisesti pelihahmoja voi varustella eri tavoin. Lisäksi jokaisella sotilasoperaattorilla on omat erikoistaitonsa, panssarointinsa ja liikkumisnopeutensa. Rainbow Six Mobile sisältää myös Rainbow Six Siege -pelistä tuttuja ja ikonisia tapahtumapaikkoja, kuten Bank- ja Border-kentät. Lisäksi mukana on erilaisia pelaajien välisiä pelimuotoja, kuten Secure Area ja Bomb. Koska jokaisella pelaajahahmolla on kussakin pelikentässä vain yksi elämä, jokainen onnistuminen merkitsee paljon.

Ilmaispelinä julkaistava Rainbow Six Mobile on kehitetty ja optimoitu alusta alkaen mobiililaitteille. Tämä mahdollistaa helppokäyttöiset ja luontevat kontrollit sekä pelitavat liikkuvaan pelaamiseen.

Rainbow Six Mobile -pelin testivaiheisiin voi osallistua täältä.

Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään Kommentit pois päältä artikkelissa Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään

potkaisi pelialan kesäkauden käyntiin näyttävästi kesäkuun 2026 State of Play -lähetyksellään. Esittelyssä nähtiin pitkä lista uusia pelejä, jatko-osia ja remake-versioita, mutta suurimmat katseet varastivat odotettu sekä täysin uusi God of War -seikkailu.

Tilaisuuden avasi Wolverine, josta nähtiin aiempaa laajempi peliesittely. Hiiviskelyn ja toiminnan lisäksi paljastui, ettei Wolverine jää tarinassa yksin mutanttien edustajaksi. Mukana nähdään myös muun muassa Sabretooth ja Jean Grey. -faneille tarjoiltiin lisää herkkupaloja myös Marvel Tokonin muodossa, jossa Doctor Doomin rinnalla pelattaviksi hahmoiksi vahvistettiin esimerkiksi Magneto, Green Goblin ja Carnage.

Yksi illan suurimmista yllätyksistä oli Ubisoftin ilmoitus Legends -pelin uusintaversiosta. Rakastettu tasohyppelyklassikko palaa uudistettuna 1. lokakuuta 2026. Samalla myös pitkään hiljaiseloa viettänyt -sarja tekee paluun uudella -pelillä. Lisäksi Until Dawn saa vihdoin jatko-osan, jota fanit ovat odottaneet jo vuosia.

Kauhupeleistä nähtiin uusia välähdyksiä muun muassa Silent Hill: Townfallista ja karmivasta ILL-räiskinnästä. Toimintapelien ystäville puolestaan esiteltiin lisää materiaalia peleistä kuten , ja , joka saapuu lokakuun alussa.

Illan lopuksi Sony säästi todellisen yllätyksen. Seuraava God of War ei keskitykään Kratokseen, vaan pääosaan nousee hänen puolisonsa Faye. päätettiin esitellä peräti 20 minuutin mittaisella trailerilla, mikä vihjaa Sonyn uskovan uuden suunnan olevan sarjan seuraava suuri askel. Jos State of Playsta piti valita yksi puheenaihe, se oli luultavasti juuri tämä.

Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon

ei ole vielä ehtinyt sanoa sanaakaan, mutta internet näyttää jälleen tehneen työn sen puolesta. Tällä kertaa vuodon kohteena on Origins: Enhanced Edition, joka ilmestyi hetkellisesti Microsoft Storeen ennen kuin sivu poistettiin näkyvistä.

Vuotaneiden tietojen mukaan kyseessä olisi alkujaan vuonna 2011 julkaistun Rayman Originsin uudistettu versio. Tarjolla olisi muun muassa 4K-tarkkuus, 60 ruudun sekuntinopeus sekä erilaisia käyttöä sujuvoittavia parannuksia. Lisäksi pelin neljän pelaajan paikallinen yhteistyötila näyttäisi säilyvän mukana.

Kuva: TechRaptor

Hauskin yksityiskohta liittyy kuitenkin hintaan. -kaupassa pelille oli merkitty väliaikainen hintalappu 1 999,99 dollaria, eli noin 1 760 euroa. Kyseessä oli luonnollisesti vain paikkamerkkihinta, mutta ajatus lähes kahden tuhannen euron Rayman-pelistä herätti huvittunutta keskustelua verkossa.

Vuoto ei myöskään tullut täysin tyhjästä. Viime kuukausina on nähty useita merkkejä siitä, että Ubisoft valmistelee Rayman-sarjan paluuta. Aiemmat vuodot, työpaikkailmoitukset ja hiljattain julkistettu Raymanin 30-vuotisjuhlajulkaisu ovat kaikki vihjailleet, että raajaton sankari on tekemässä näyttävää paluuta parrasvaloihin.

Virallista julkistusta odotellessa fanit voivat ainakin olla melko varmoja yhdestä asiasta: Rayman ei näytä olevan enää vain menneisyyden muistelo, vaan Ubisoftilla on selvästi suunnitelmia vanhan tasohyppelytähden varalle.