Rainbow Six Siege kokee ennennäkemättömän uudistuksen: luvassa Siege X Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege kokee ennennäkemättömän uudistuksen: luvassa Siege X

Rainbow Six Siege

Ubisoft on ilmoittanut merkittävästä uudistuksesta Rainbow Six Siege -peliin nimeltä Siege X. Tämä päivitys kuvataan pelin historian suurimmaksi muutokseksi, joka tuo mukanaan uutta taktista pelattavuutta, graafisia ja äänipäivityksiä sekä muita parannuksia.

Siege X ei ole Rainbow Six Siege 2, vaan laaja päivitys nykyiseen peliin. Sen tarkoituksena on valmistaa kilpailullinen moninpeli toiselle vuosikymmenelleen live-palveluna. Ubisoft aikoo paljastaa lisätietoja Siege X:stä 13. maaliskuuta järjestettävässä Siege X Showcase -tapahtumassa.

Rainbow Six Siege on kokenut merkittävän muutoksen joulukuun 2015 vaikeasta julkaisustaan. Peli on noussut yhdeksi videopelien historian dramaattisimmista käänteistä Final Fantasy 14:n ja No Man’s Skyn rinnalla. Viimeisen vuosikymmenen aikana Rainbow Six Siege on osoittautunut luotettavaksi tulonlähteeksi Ubisoftille, erityisesti yhtiön kohdatessa haasteita muiden live-palvelupelien kanssa.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege on saatavilla PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X- ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa Kommentit pois päältä artikkelissa The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa

Ubisoft on julkaissut hiljaisesti Tom Clancy’s The Division: Definitive Editionin, mutta älä odota uutta grafiikkaa tai remasteria, sillä kyseessä on käytännössä alkuperäinen peli kaikkine lisäosineen. Xbox Storessa peli maksaa nyt noin 49,90 euroa, ja mukana tulevat peruspeli, kolme laajennusta, season pass ja kasa erilaisia asupaketteja sekä aseiden skinejä.

Fanien pettymys on ollut ilmeinen, sillä pelin 10-vuotisjuhlan yhteyteen ilmestyneessä mainonnassa vihjattiin uudenlaisesta kokemuksesta. Todellisuudessa Definitive Edition tarjoaa kaiken vanhan sisällön niputettuna yhteen pakettiin, mikä hyvä muistutus siitä, että joskus “definitive” tarkoittaa vain “kaikki yhdessä”.

Ubisoft ei ole kuitenkaan unohtanut tulevaisuutta. The Division 3 on edelleen työn alla, ja aiemmin sen kehityksestä vastannut Julian Gerighty vakuutti, että se tulee tekemään yhtä suuren vaikutuksen kuin alkuperäinen peli. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole kerrottu, mutta odotukset ovat korkealla.

Samaan aikaan Ubisoft on ollut leikkausten ja projektien karsinnan pyörteissä. Kuusi peliä on peruttu, kaksi studiota suljettu ja Parisin pääkonttorilla poistetaan noin 200 työpaikkaa. Vaikka tämä muistuttaa, että pelialalla menestys ei ole koskaan itsestäänselvyys, The Divisionin fanit voivat ainakin nyt kokea täyden paketin New Yorkin kaaosta hallitessaan.

Joten jos kaipaat kaiken vanhan sisällön yhdessä paketissa ja haluat muistuttaa itseäsi siitä, miksi alkuperäinen Division teki vaikutuksen vuonna 2016, nyt se on saatavilla, mutta uuden grafiikan odottajien kannattaa odottaa kolmosta.

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.