Rainbow Six Siege -maailmanmestaruuskisat pelataan helmikuussa Pariisissa – mukana suomalaisväriä Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -maailmanmestaruuskisat pelataan helmikuussa Pariisissa – mukana suomalaisväriä

Rainbow Six Siege Invitational 2021

Ubisoftin huippusuositun Tom Clancy’s Rainbow Six Siege -verkkopelin maailmanmestaruus ratkotaan Six Invitational -tapahtumassa 9.-21. helmikuuta 2021.

Kymmenien miljoonien pelaajien pelaama Rainbow Six: Siege -verkkopeli saa viidennet maailmanmestaruuskisansa helmikuussa Pariisissa. Maailman huippujoukkueet Ranskaan tuova Six Invitational -turnaus järjestetään lähiverkkotapahtumana tiukasti turvallisuusohjeita noudattaen. Tästä johtuen kisapaikalla ei ole tällä kertaa mukana kisayleisöä.

Pelaajien ja kisahenkilökunnan turvallisuus ja terveys ovat tapahtumassa etusijalla. Pelijulkaisija Ubisoft, tapahtumajärjestäjä Live Nation, Ranskan hallitus sekä terveys- ja turvallisuusasioista vastaavat ACEPS ja ISMA huolehtivat tapahtuman turvallisuudesta terveysviranomaisten ohjeistuksen mukaisesti. Kisoissa huolehditaan hygieniasta, turvaväleistä ja muista tärkeistä toimienpiteistä kaikkien turvallisuus huomioiden.

Six Invitational -mestaruuskisoissa on mukana 20 maailman huippujoukkuetta neljältä eri Rainbow Six: Siege -pelialueelta. Näitä ovat Aasian ja Tyynenmeren alue, Eurooppa, latinalainen Amerikka ja Pohjois-Amerikka. Joukkueet aloittavat ottelunsa ryhmävaiheessa 9.-14. helmikuuta, jolloin ryhmät jaetaan kahteen kymmenestä joukkueesta koostuvaan lohkoon. Ryhmävaiheen lopussa kahdeksan parhaiten menestynyttä joukkuetta kummastakin lohkosta etenevät pudotuspeleihin. Ne pelataan 17.-21. helmikuuta välisenä aikana.

Myös suomalaisväriä nähdään mukana, sillä viime viikonloppuna Euroopan mestaruuden itselleen napanneessa G2 Esports -tiimissä pelaa kaksi suomalaispelaajaa, jotka ovat Juhani ”Kantoraketti” Toivonen ja Aleksi ”UUNO” Työppönen.

Turnaustapahtuman ohella Rainbow Six: Siege aloittaa Six Invitationalin myötä uuden pelivuoden. Tällöin pelintekijät luovat silmäyksen kuudennen pelivuoden tarjontaan ja sen mukana tuleviin uudistuksiin. Tapahtumassa on myös paneelikeskustelu pelin ja kilpaurheilun tiimoilta sekä näytösottelu, johon ottavat osaa peliyhteisön merkittävimmät sisällöntuottajat.

Six Invitational -tapahtuman ottelutiedot, päivämäärät, osallistuvat joukkueet ja turvallisuusohjeet sekä muut tärkeät tiedot löytyvät täältä.

Lisätietoja Rainbow Six -pelin elektronisen urheilun toiminnasta löytyy täältä.

on saatavana sekä – ja -pelikonsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, :lle sekä Xbox Series X|S -konsoleille.

Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen

Harry Krueger, joka tunnetaan erityisesti -toimintapelin ohjaajana, on perustanut uuden pelistudion Suomeen. Uuden studion nimi on Cosmic Division, ja tavoitteet ovat heti alusta asti kunnianhimoiset. Työn alla on täysin uusi yksinpelattava toimintapeli :lle ja konsoleille.

Krueger työskenteli lähes 15 vuotta suomalaisella Housemarque-studiolla ja oli mukana muun muassa peleissä , ja . Lisäksi hän oli mukana muovaamassa tulevaa -projektia ennen lähtöään studiosta vuonna 2023.

Uuden studion ensimmäistä peliä kuvaillaan pelattavuus edellä rakennetuksi kokemukseksi, jossa yhdistyvät vahva toiminta ja tunteisiin vetoava tarina. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkää räiskintää ja räjähdyksiä, vaan myös jotain, mikä yrittää osua pelaajaa suoraan tunnekeskukseen, ehkä vähän kuin Returnal teki, mutta ilman avaruuspainajaisista heräämistä joka viides minuutti.

Cosmic Division kertoo jo saaneensa alkuvaiheen rahoituksen kasaan, mutta etsii edelleen lisää yhteistyökumppaneita, sijoittajia ja uusia työntekijöitä. Suomalaiseen pelikenttään saatiin siis jälleen yksi kiinnostava nimi lisää, eikä lähtöasetelma ole ihan vaatimaton, kun ruorissa on yksi viime vuosien kehutuimmista toimintapeliohjaajista.