Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla

Rainbow Six Siege

julkisti -verkkopelin maailmanmestaruuskisojen joukkueet ja aikataulun.

Six Invitational -tapahtuma on Rainbow Six Siege -kilpapelin vuosittainen huipentuma. Kisoihin kutsun saaneet huippujoukkueet ottavat mittaa toisistaan ja kisojen päätteeksi ratkotaan pelin maailmanmestaruus. Tänä vuonna kisat järjestetään Kanadan Montrealissa ja Lavalissa 7.–19. helmikuuta.

Mukana on 20 maailman parhaaksi rankattua tiimiä, jotka kisaavat peräti kolmen miljoonan dollarin arvoisesta palkintopotista. Mestaruuskilpailun lisäksi Six Invitational -tapahtumassa juhlistetaan lajin ilosanomaa sekä julkistetaan tulevia uudistuksia pelin ja kilpapelaamisen tiimoilta.

Ensimmäistä kertaa sitten Six Invitational 2020 -kisojen tämä tapahtuma on avoin yleisölle kolmen viimeisen kisapäivän osalta. Kilpailujen huipennus tapahtuu 17.–19. helmikuuta Place Bell -tapahtumapaikassa Lavalissa. Mestaruuden ratkaisevien otteluiden lisäksi paikalla on useita pienempiä tapahtumia pelin faneille. Näitä ovat muun muassa pelipisteet, joilla pelin viimeistä versiota voi pelata. Tapahtumassa on myös mahdollisuus tavata sekä pelaajia että pelinkehittäjiä meet and greet -tapahtumissa. Lisäksi mukana on kiehtovia myyntipisteitä peliaiheisille tuotteille sekä tietenkin mahdollisuus tutustua muihin peliharrastajiin.

Six Invitational on jaettu kolmeen eri osaan, joista kaksi ensimmäistä pelivaihetta on yleisöltä suljettu. Näitä ovat ryhmävaihe 7.–11. helmikuuta ja pudotuspelien ensimmäinen vaihe 13.–15. helmikuuta. Viimeinen ja yleisölle avoin pudotuspelivaihe alkaa 17. helmikuuta ja huipentuu päätöspeliin 19. helmikuuta.

Pelikauden päätöksen kautta mukaan on päässyt 16 joukkuetta, jotka ansainneet paikkansa Six Majors -turnausten sijoitusten perusteella. Loput neljä joukkuetta ovat päässeet mukaan alueellisten Last Chance -karsintakisojen kautta.

Mukana olevat 20 joukkuetta ovat w7m esports (Latin America), Team BDS (Europe), Wolves Esports (Europe), DarkZero Esports (North America), Team Liquid (LATAM), Astralis (North America), KOI (Europe), M80 (North America), Oxygen Esports (North America), G2 Esports (Europe), FaZe Clan (Latin America), Soniqs (North America), Heroic (Europe), MNM Gaming (Europe), Elevate (Asia-Pacific), Cyclops athlete gaming (Asia-Pacific), Dire Wolves (Asia-Pacific Qualifiers), Team Secret (European Qualifiers), LOS ONE (Latin American Qualifiers), Spacestation Gaming (North American Qualifiers).

Lisätietoja ja tarkemmat aikataulut löytyvät täältä. Itse kisat ovat katsottavissa suorana lähetyksenä pelin verkkosivuilla.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että PC:lle.

State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin Kommentit pois päältä artikkelissa State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin

kehitys etenee, ja ensimmäiset pelaajat pääsevät pian kokeilemaan pelin uutta beta-versiota. vahvisti pelin virallisella -palvelimella, että beta-testi on tulossa, ja ilmoitti viimeistelevänsä parhaillaan testiversion viimeisiä yksityiskohtia. Tarkka ajankohta luvataan kertoa lähipäivinä.

Ensimmäinen beta-kierros järjestetään :llä, aivan kuten aiempi alpha-testi. – ja -pelaajat pääsevät mukaan myöhemmin, joten konsolilla zombien kanssa painimaan haluavien kannattaa vielä hetki malttaa mielensä. Betatestiin voi jo ilmoittautua ja liittyä odotuslistalle.

State of Decay 3 sijoittuu zombiapokalypsin jälkeiseen maailmaan, jossa ihmiskunta on lähes pyyhkiytynyt pois. Pelaajat johtavat selviytyjäyhteisöä, rakentavat tukikohtia ja yrittävät pitää sekä omat jäsenensä että koko yhteisönsä hengissä. Uuden betan tarkoituksena on antaa pelaajille ensimmäinen kunnollinen mahdollisuus kokeilla pelin uusia mekaniikkoja ja järjestelmiä.

Taustalla on ollut myös muutoksia Microsoftin Xbox-organisaatiossa. Undead Labs irtautui viime kuussa Xboxista itsenäiseksi studioksi, mutta State of Decay 3 kehityksen kerrotaan jatkuvan suunnitellusti. Pelin julkaisupäivää ei kuitenkaan ole vielä kerrottu, joten tällä kertaa päästään ainakin ensin testaamaan, kuinka hyvin zombit ja selviytyminen toimivat käytännössä.

Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä

Watch Dogs: Legion

Ubisoftin -pelisarja ei ole ainakaan toistaiseksi saamassa jatkoa. Yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot vakuutti sijoittajalle, että pelisarja on edelleen tärkeä osa Ubisoftin tulevaisuutta. Konkreettisia suunnitelmia hän ei kuitenkaan paljastanut. Guillemot antoi ymmärtää, ettei yhtäkään Watch Dogs -peliä ole tällä hetkellä aktiivisessa kehityksessä.

Vuonna 2014 debytoinut Watch Dogs pyrki haastamaan -sarjan avoimen maailman rikosseikkailut. Ensimmäinen osa herätti runsaasti kiinnostusta, mutta ei lopulta täyttänyt kaikkia ennakko-odotuksia. Vuonna 2016 julkaistu onnistui monien mielestä paremmin, kun taas vuonna 2020 ilmestynyt Watch Dogs: Legion jakoi pelaajien mielipiteitä. Sen erikoisuutena oli mahdollisuus pelata käytännössä millä tahansa pelimaailman hahmolla.

Pelisarjan tulevaisuutta saattaa hankaloittaa myös , jonka odotetaan ravistelevan avoimen maailman rikospelejä. Ubisoftin täytyy ehkä löytää Watch Dogsille oma selkeä suuntansa, jotta sarja erottuisi kilpailijoistaan. Toistaiseksi yhtiö ei ole kertonut, millaisena se näkisi mahdollisen seuraavan osan.

Watch Dogsista on tekeillä myös elokuva, mutta senkin tilanne on hämärän peitossa. Kuvaukset päättyivät jo kaksi vuotta sitten, ja elokuvalle tehtiin lisäkuvauksia viime vuonna. Julkaisupäivää tai merkittävää markkinointikampanjaa ei ole kuitenkaan vieläkään ilmoitettu.

Watch Dogs ei siis välttämättä ole kadonnut Ubisoftin suunnitelmista, mutta hakkeriseikkailujen ystävien kannattaa varautua pitkään odotukseen. Ainakaan lähivuosina ei näytä olevan luvassa uutta peliä, joten toistaiseksi sarjan tulevaisuus pysyy salasanan takana.