Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla

Rainbow Six Siege

julkisti -verkkopelin maailmanmestaruuskisojen joukkueet ja aikataulun.

Six Invitational -tapahtuma on Rainbow Six Siege -kilpapelin vuosittainen huipentuma. Kisoihin kutsun saaneet huippujoukkueet ottavat mittaa toisistaan ja kisojen päätteeksi ratkotaan pelin maailmanmestaruus. Tänä vuonna kisat järjestetään Kanadan Montrealissa ja Lavalissa 7.–19. helmikuuta.

Mukana on 20 maailman parhaaksi rankattua tiimiä, jotka kisaavat peräti kolmen miljoonan dollarin arvoisesta palkintopotista. Mestaruuskilpailun lisäksi Six Invitational -tapahtumassa juhlistetaan lajin ilosanomaa sekä julkistetaan tulevia uudistuksia pelin ja kilpapelaamisen tiimoilta.

Ensimmäistä kertaa sitten Six Invitational 2020 -kisojen tämä tapahtuma on avoin yleisölle kolmen viimeisen kisapäivän osalta. Kilpailujen huipennus tapahtuu 17.–19. helmikuuta Place Bell -tapahtumapaikassa Lavalissa. Mestaruuden ratkaisevien otteluiden lisäksi paikalla on useita pienempiä tapahtumia pelin faneille. Näitä ovat muun muassa pelipisteet, joilla pelin viimeistä versiota voi pelata. Tapahtumassa on myös mahdollisuus tavata sekä pelaajia että pelinkehittäjiä meet and greet -tapahtumissa. Lisäksi mukana on kiehtovia myyntipisteitä peliaiheisille tuotteille sekä tietenkin mahdollisuus tutustua muihin peliharrastajiin.

Six Invitational on jaettu kolmeen eri osaan, joista kaksi ensimmäistä pelivaihetta on yleisöltä suljettu. Näitä ovat ryhmävaihe 7.–11. helmikuuta ja pudotuspelien ensimmäinen vaihe 13.–15. helmikuuta. Viimeinen ja yleisölle avoin pudotuspelivaihe alkaa 17. helmikuuta ja huipentuu päätöspeliin 19. helmikuuta.

Pelikauden päätöksen kautta mukaan on päässyt 16 joukkuetta, jotka ansainneet paikkansa Six Majors -turnausten sijoitusten perusteella. Loput neljä joukkuetta ovat päässeet mukaan alueellisten Last Chance -karsintakisojen kautta.

Mukana olevat 20 joukkuetta ovat w7m esports (Latin America), Team BDS (Europe), Wolves Esports (Europe), DarkZero Esports (North America), Team Liquid (LATAM), Astralis (North America), KOI (Europe), M80 (North America), Oxygen Esports (North America), G2 Esports (Europe), FaZe Clan (Latin America), Soniqs (North America), Heroic (Europe), MNM Gaming (Europe), Elevate (Asia-Pacific), Cyclops athlete gaming (Asia-Pacific), Dire Wolves (Asia-Pacific Qualifiers), Team Secret (European Qualifiers), LOS ONE (Latin American Qualifiers), Spacestation Gaming (North American Qualifiers).

Lisätietoja ja tarkemmat aikataulut löytyvät täältä. Itse kisat ovat katsottavissa suorana lähetyksenä pelin verkkosivuilla.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että PC:lle.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, :lle sekä |S -konsoleille.

Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta

Destruction AllStars

sai tällä viikolla melkoisen loppuratkaisun, kun poisti pelin myynnistä ja sulki moninpelipalvelimet käytännössä yhdessä silmänräpäyksessä. Pelaajille ei annettu pitkää varoitusaikaa eikä asiasta julkaistu edes kunnollista blogitiedotetta, peli vain katosi PlayStation Storesta kuin auto romurallissa savupilveen.

Pelin moninpeli on nyt kokonaan poissa käytöstä, mutta yksinpelisisällöt pysyvät saatavilla vielä 28. marraskuuta 2026 asti. Sen jälkeen pelattavaksi jää enää arcade-haasteita sisältävä offline-tila, ja Sony varoittaa jo valmiiksi, että pelikokemus voi kärsiä palvelimien sulkemisen jälkeen.

Destruction AllStarsin taival ei muutenkaan ollut aivan satukirjojen sankaritarina. Pelin piti alun perin olla yksi :n näyttävistä julkaisupeleistä, mutta se viivästyi vuoteen 2021 asti. Julkaisun jälkeen kiinnostus jäi vaisuksi, vaikka peli jaettiin myös -tilaajille. Hinta romahti nopeasti noin 65 eurosta alle 20 euroon, mikä kertoi aika suoraan siitä, ettei yleisöä löytynyt odotetulla tavalla.

Vaikka pelillä oli pieni uskollinen fanikuntansa, Sony vaikutti siirtäneen katseensa muihin projekteihin jo vuosia sitten. Pelin virallinen some-tili hiljeni jo vuonna 2022, eikä uutta sisältöä juuri enää nähty. Nyt Destruction AllStars liittyy samaan epäonnisten live service -pelien joukkoon kuin . Nämä ovat olleet kunnianhimoisia hankkeita, jotka eivät koskaan löytäneet kunnolla paikkaansa pelaajien sydämissä.