Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla

Rainbow Six Siege

Ubisoft julkisti Rainbow Six Siege -verkkopelin maailmanmestaruuskisojen joukkueet ja aikataulun.

Six Invitational -tapahtuma on Rainbow Six Siege -kilpapelin vuosittainen huipentuma. Kisoihin kutsun saaneet huippujoukkueet ottavat mittaa toisistaan ja kisojen päätteeksi ratkotaan pelin maailmanmestaruus. Tänä vuonna kisat järjestetään Kanadan Montrealissa ja Lavalissa 7.–19. helmikuuta.

Mukana on 20 maailman parhaaksi rankattua tiimiä, jotka kisaavat peräti kolmen miljoonan dollarin arvoisesta palkintopotista. Mestaruuskilpailun lisäksi Six Invitational -tapahtumassa juhlistetaan lajin ilosanomaa sekä julkistetaan tulevia uudistuksia pelin ja kilpapelaamisen tiimoilta.

Ensimmäistä kertaa sitten Six Invitational 2020 -kisojen tämä tapahtuma on avoin yleisölle kolmen viimeisen kisapäivän osalta. Kilpailujen huipennus tapahtuu 17.–19. helmikuuta Place Bell -tapahtumapaikassa Lavalissa. Mestaruuden ratkaisevien otteluiden lisäksi paikalla on useita pienempiä tapahtumia pelin faneille. Näitä ovat muun muassa pelipisteet, joilla pelin viimeistä versiota voi pelata. Tapahtumassa on myös mahdollisuus tavata sekä pelaajia että pelinkehittäjiä meet and greet -tapahtumissa. Lisäksi mukana on kiehtovia myyntipisteitä peliaiheisille tuotteille sekä tietenkin mahdollisuus tutustua muihin peliharrastajiin.

Six Invitational on jaettu kolmeen eri osaan, joista kaksi ensimmäistä pelivaihetta on yleisöltä suljettu. Näitä ovat ryhmävaihe 7.–11. helmikuuta ja pudotuspelien ensimmäinen vaihe 13.–15. helmikuuta. Viimeinen ja yleisölle avoin pudotuspelivaihe alkaa 17. helmikuuta ja huipentuu päätöspeliin 19. helmikuuta.

Pelikauden päätöksen kautta mukaan on päässyt 16 joukkuetta, jotka ansainneet paikkansa Six Majors -turnausten sijoitusten perusteella. Loput neljä joukkuetta ovat päässeet mukaan alueellisten Last Chance -karsintakisojen kautta.

Mukana olevat 20 joukkuetta ovat w7m esports (Latin America), Team BDS (Europe), Wolves Esports (Europe), DarkZero Esports (North America), Team Liquid (LATAM), Astralis (North America), KOI (Europe), M80 (North America), Oxygen Esports (North America), G2 Esports (Europe), FaZe Clan (Latin America), Soniqs (North America), Heroic (Europe), MNM Gaming (Europe), Elevate (Asia-Pacific), Cyclops athlete gaming (Asia-Pacific), Dire Wolves (Asia-Pacific Qualifiers), Team Secret (European Qualifiers), LOS ONE (Latin American Qualifiers), Spacestation Gaming (North American Qualifiers).

Lisätietoja ja tarkemmat aikataulut löytyvät täältä. Itse kisat ovat katsottavissa suorana lähetyksenä pelin verkkosivuilla.

Rainbow Six Siege on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle.

Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon

Battlefield 6

Battlefield 6:n PC-pelaajat ovat löytäneet keinon poistaa ristiinpeluu eli crossplay käytöstä ja joidenkin mukaan siitä on seurannut yllättävä rangaistus. Redditissä ja Steamissa levinneiden viestien mukaan ainakin yksi käyttäjä sai porttikiellon Battlefield 6 -yhteisöstä jaet­tuaan ohjeet, joilla ominaisuuden saa pois päältä pelin asetustiedostoja muokkaamalla.

Ironista kyllä, konsoleilla pelaajat voivat kytkeä crossplayn pois päältä suoraan valikoista, mutta PC-versiossa tätä asetusta ei löydy. Ohje itsessään on harmiton. Lisää pelin asetustiedostoon rivin GstGameplay.CrossPlayEnable 0 ja tallenna. Sen jälkeen PC-pelaaja voi taistella ilman konsolipelaajia juuri kuten he haluavat.

Koko hässäkkä on saanut fanit raapimaan päätään, miksi jakaminen jo olemassa olevasta toiminnosta aiheuttaa bannin? Todennäköisesti kyse oli yksittäisestä ylireagoinnista, sillä toiset ovat postanneet saman ohjeen ilman seuraamuksia.

EA tai Steam eivät ole kommentoineet tapausta, mutta keskustelu on taas nostanut esiin vanhan PC vs. konsoli -asetelman.

World of Warcraft ei ole tulossa konsoleille – Blizzard: ”Ei meillä ole mitään salattavaa” Kommentit pois päältä artikkelissa World of Warcraft ei ole tulossa konsoleille – Blizzard: ”Ei meillä ole mitään salattavaa”

World of Warcraftin tuleva Midnight-lisäosa tuo mukanaan suuria muutoksia luokkiin ja käyttöliittymään, mutta yksi asia pysyy varmana: peli ei ole matkalla konsoleille. Näin linjasi pelin johtaja Ion Hazzikostas tuoreessa Unshackled Fury -podcastissa, jossa hän halusi katkaista huhuilta siivet.

Ollaksemme täysin rehellisiä meillä ei ole mitään syytä salata tällaista asiaa. Jos WoW olisi tulossa konsoleille, sanoisimme sen suoraan. – Hazzikostas painotti.

Hänen mukaansa kaikki kehitystyö keskittyy edelleen PC-versioon, ja tulevat uudistukset, kuten selkeämmät taistelut ja sisäänrakennetut työkalut ilman lisäosia liittyvät pelin saavutettavuuden parantamiseen, eivät konsoliversioon.

Huhut WoW:n konsoliversiosta ovat kuitenkin eläneet sitkeästi siitä lähtien, kun Microsoft osti Activision Blizzardin vuonna 2023. Erityisesti seuraavan Xboxin väitetty PC-luonne on saanut fanit uskomaan, että WoW voisi vihdoin rantautua myös olohuoneisiin. Entinen Blizzardin pomo Mike Ybarra jopa vihjasi aiheesta X:ssä, ennen kuin poisti viestinsä nopeasti.

Vaikka Blizzard ei nyt valmistele konsoliversiota, Midnight-lisäosan muutokset tekevät pelistä helpommin lähestyttävän ja voisivat teoriassa helpottaa siirtymää myöhemmin. Mutta ainakin toistaiseksi Azeroth pysyy tiukasti PC-pelaajien valtakuntana.