Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla

Rainbow Six Siege

julkisti -verkkopelin maailmanmestaruuskisojen joukkueet ja aikataulun.

Six Invitational -tapahtuma on Rainbow Six Siege -kilpapelin vuosittainen huipentuma. Kisoihin kutsun saaneet huippujoukkueet ottavat mittaa toisistaan ja kisojen päätteeksi ratkotaan pelin maailmanmestaruus. Tänä vuonna kisat järjestetään Kanadan Montrealissa ja Lavalissa 7.–19. helmikuuta.

Mukana on 20 maailman parhaaksi rankattua tiimiä, jotka kisaavat peräti kolmen miljoonan dollarin arvoisesta palkintopotista. Mestaruuskilpailun lisäksi Six Invitational -tapahtumassa juhlistetaan lajin ilosanomaa sekä julkistetaan tulevia uudistuksia pelin ja kilpapelaamisen tiimoilta.

Ensimmäistä kertaa sitten Six Invitational 2020 -kisojen tämä tapahtuma on avoin yleisölle kolmen viimeisen kisapäivän osalta. Kilpailujen huipennus tapahtuu 17.–19. helmikuuta Place Bell -tapahtumapaikassa Lavalissa. Mestaruuden ratkaisevien otteluiden lisäksi paikalla on useita pienempiä tapahtumia pelin faneille. Näitä ovat muun muassa pelipisteet, joilla pelin viimeistä versiota voi pelata. Tapahtumassa on myös mahdollisuus tavata sekä pelaajia että pelinkehittäjiä meet and greet -tapahtumissa. Lisäksi mukana on kiehtovia myyntipisteitä peliaiheisille tuotteille sekä tietenkin mahdollisuus tutustua muihin peliharrastajiin.

Six Invitational on jaettu kolmeen eri osaan, joista kaksi ensimmäistä pelivaihetta on yleisöltä suljettu. Näitä ovat ryhmävaihe 7.–11. helmikuuta ja pudotuspelien ensimmäinen vaihe 13.–15. helmikuuta. Viimeinen ja yleisölle avoin pudotuspelivaihe alkaa 17. helmikuuta ja huipentuu päätöspeliin 19. helmikuuta.

Pelikauden päätöksen kautta mukaan on päässyt 16 joukkuetta, jotka ansainneet paikkansa Six Majors -turnausten sijoitusten perusteella. Loput neljä joukkuetta ovat päässeet mukaan alueellisten Last Chance -karsintakisojen kautta.

Mukana olevat 20 joukkuetta ovat w7m esports (Latin America), Team BDS (Europe), Wolves Esports (Europe), DarkZero Esports (North America), Team Liquid (LATAM), Astralis (North America), KOI (Europe), M80 (North America), Oxygen Esports (North America), G2 Esports (Europe), FaZe Clan (Latin America), Soniqs (North America), Heroic (Europe), MNM Gaming (Europe), Elevate (Asia-Pacific), Cyclops athlete gaming (Asia-Pacific), Dire Wolves (Asia-Pacific Qualifiers), Team Secret (European Qualifiers), LOS ONE (Latin American Qualifiers), Spacestation Gaming (North American Qualifiers).

Lisätietoja ja tarkemmat aikataulut löytyvät täältä. Itse kisat ovat katsottavissa suorana lähetyksenä pelin verkkosivuilla.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että PC:lle.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , |S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 : War in the North on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , |S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.