Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -mestaruuskisat alkavat ensi viikolla

Rainbow Six Siege

Ubisoft julkisti Rainbow Six Siege -verkkopelin maailmanmestaruuskisojen joukkueet ja aikataulun.

Six Invitational -tapahtuma on Rainbow Six Siege -kilpapelin vuosittainen huipentuma. Kisoihin kutsun saaneet huippujoukkueet ottavat mittaa toisistaan ja kisojen päätteeksi ratkotaan pelin maailmanmestaruus. Tänä vuonna kisat järjestetään Kanadan Montrealissa ja Lavalissa 7.–19. helmikuuta.

Mukana on 20 maailman parhaaksi rankattua tiimiä, jotka kisaavat peräti kolmen miljoonan dollarin arvoisesta palkintopotista. Mestaruuskilpailun lisäksi Six Invitational -tapahtumassa juhlistetaan lajin ilosanomaa sekä julkistetaan tulevia uudistuksia pelin ja kilpapelaamisen tiimoilta.

Ensimmäistä kertaa sitten Six Invitational 2020 -kisojen tämä tapahtuma on avoin yleisölle kolmen viimeisen kisapäivän osalta. Kilpailujen huipennus tapahtuu 17.–19. helmikuuta Place Bell -tapahtumapaikassa Lavalissa. Mestaruuden ratkaisevien otteluiden lisäksi paikalla on useita pienempiä tapahtumia pelin faneille. Näitä ovat muun muassa pelipisteet, joilla pelin viimeistä versiota voi pelata. Tapahtumassa on myös mahdollisuus tavata sekä pelaajia että pelinkehittäjiä meet and greet -tapahtumissa. Lisäksi mukana on kiehtovia myyntipisteitä peliaiheisille tuotteille sekä tietenkin mahdollisuus tutustua muihin peliharrastajiin.

Six Invitational on jaettu kolmeen eri osaan, joista kaksi ensimmäistä pelivaihetta on yleisöltä suljettu. Näitä ovat ryhmävaihe 7.–11. helmikuuta ja pudotuspelien ensimmäinen vaihe 13.–15. helmikuuta. Viimeinen ja yleisölle avoin pudotuspelivaihe alkaa 17. helmikuuta ja huipentuu päätöspeliin 19. helmikuuta.

Pelikauden päätöksen kautta mukaan on päässyt 16 joukkuetta, jotka ansainneet paikkansa Six Majors -turnausten sijoitusten perusteella. Loput neljä joukkuetta ovat päässeet mukaan alueellisten Last Chance -karsintakisojen kautta.

Mukana olevat 20 joukkuetta ovat w7m esports (Latin America), Team BDS (Europe), Wolves Esports (Europe), DarkZero Esports (North America), Team Liquid (LATAM), Astralis (North America), KOI (Europe), M80 (North America), Oxygen Esports (North America), G2 Esports (Europe), FaZe Clan (Latin America), Soniqs (North America), Heroic (Europe), MNM Gaming (Europe), Elevate (Asia-Pacific), Cyclops athlete gaming (Asia-Pacific), Dire Wolves (Asia-Pacific Qualifiers), Team Secret (European Qualifiers), LOS ONE (Latin American Qualifiers), Spacestation Gaming (North American Qualifiers).

Lisätietoja ja tarkemmat aikataulut löytyvät täältä. Itse kisat ovat katsottavissa suorana lähetyksenä pelin verkkosivuilla.

Rainbow Six Siege on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle.

Ubisoft jakaa ilmaista sisältöä Miragelle – mutta Saudi-Arabia-kytkös aiheuttaa närää Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft jakaa ilmaista sisältöä Miragelle – mutta Saudi-Arabia-kytkös aiheuttaa närää

Ubisoft on saanut työntekijöiltään soraääniä uuden Assassin’s Creed Mirage -lisäsisällön vuoksi. Tuleva DLC vie pelaajat Saudi-Arabiaan, AlUlan muinaiseen kulttuurikohteeseen, mutta rahoituksen kerrotaan tulleen maan kiistellystä julkisesta sijoitusrahastosta. Tämä on saanut monet pohtimaan, millaisen varjon yhteistyö heittää pelitalon imagoon.

Yhtiön johto on pyrkinyt rauhoittamaan tilannetta muistuttamalla, että rahoitus ja yhteistyö eivät tarkoita arvojen hylkäämistä. Ubisoft korostaa, että se pitää edelleen luovan ohjakset käsissään, ja että sisältö toteutetaan arkeologian ja historian asiantuntijoiden avulla mahdollisimman autenttiseksi.

Lisäosan julkistus oli tavallista erikoisempi, se paljastettiin hiljaa lauantai-aamuna samaan aikaan, kun Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot oli Saudi-Arabiassa kertomassa projektista kansainvälisessä konferenssissa. Tämä ei jäänyt henkilökunnalta huomaamatta.

Pelaajille lopputulos on kuitenkin houkutteleva, uusi alue ja tarina Mirageen, vieläpä täysin ilmaiseksi. Kysymys kuuluukin jääkö fanien mieleen upea historiallinen maisema vai yrityksen kiistanalainen yhteistyö?

The Crew teki uskomattoman paluun fanien voimalla – vastoin Ubisoftin päätöstä Kommentit pois päältä artikkelissa The Crew teki uskomattoman paluun fanien voimalla – vastoin Ubisoftin päätöstä

Kun Ubisoft sulki The Crew -pelin palvelimet viime vuonna, näytti siltä, että kaahaus Yhdysvaltojen halki jäisi historiaan. Mutta kuten pelimaailmassa usein käy, fanit eivät suostuneet luovuttamaan. Yli puolentoista vuoden puurtamisen jälkeen The Crew Unlimited -niminen faniprojekti on nyt julkaistu – ja peli on taas pelattavissa.

Kyse ei ole mistään pikku modista, vaan kokonaisesta palvelin-emulaattorista, joka mahdollistaa sekä verkko- että yksinpelin. Fanien mukaan “tätä ei voida enää ottaa sinulta pois” – viesti, joka kolahtaa varmasti jokaiselle, jonka suosikkipeli on joskus kadonnut digitaaliseen hautaan.

On kuitenkin pieni mutta: pelaamiseen tarvitaan jo ennestään kopio The Crew’sta. Ubisoft poisti pelin kokonaan myynnistä, joten virallista reittiä sen hankkiminen ei enää onnistu. Projekti itsekin myöntää, ettei se voi erottaa laillisia ja vähemmän laillisia versioita toisistaan – mikä jättää oven auki myös “vähemmän kunniallisille” ratkaisuille.

Käytännössä homma toimii yksinkertaisesti: lataa mod, käynnistä sen oma launcher ja osoita se TheCrew.exe-tiedostoon. Sitten voitkin hypätä takaisin vuoden 2014 tunnelmaan ja painaa kaasun pohjaan. Ubisoftin peli saattoi kuolla, mutta fanien käsissä se näyttää löytäneen uuden elämän.