Rainbow Six Siege muuttuu jälleen Halloweenin kunniaksi kauhupeliksi Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege muuttuu jälleen Halloweenin kunniaksi kauhupeliksi

Rainbow Six Siege

tuo jälleen takaisin fanien rakastaman Doktor’s Curse -pelitapahtuman osaksi -verkkopeliä. Voit katsoa tapahtuman trailerin alta.

Tänään alkava Doktor’s Curse 4 -pelitapahtuma kunnioittaa pelisarjan pitkäaikaista perinnettä tuoda mukaan kauhupelimäisiä piirteitä muuten taktiseen ja ryhmävetoiseen toimintapeliin. Sopivasti julkaisuajankohtakin on pahaenteisesti perjantai 13. päivä eli täydellinen hetki kauhuvetoiselle pelikokemukselle karmaisevan tohtorin luomassa ympäristössä.

Tohtorin vanha linna on mitä oivallisin ympäristö metsästäjille ja metsästettäville hirviöille. Viattomia eivät ole toki hirviötkään, sillä pahat metkut ja muiden kurjat kohtalot ovat mielessä näilläkin hirvityksillä. Tänä vuonna metsästyskoitokseen liittyy joukko uusia metsästäjiä, jotka tiristävät lisäjännitystä mukaan muutoinkin intensiiviseen pelikokemukseen. Mutta minkälaisia tapahtumia, kammotuksia ja painajaisia edestään onkaan syytä odottaa löytävänsä?

Kiehtovana asymmetrisenä pelitilana on mukana ainutlaatuinen piilosleikki Hide and Seek. Sen erikoisuutena on tuliaseiden puuttuminen. Metsästäjätiimillä on aseinaan räätälöidyt pajavasarat sekä erikoiskykyjä hirviöiden jäljittämiseen. Hirviöt puolestaan eivät voi käydä suoraan metsästäjien kimppuun, vaan joutuvat turvautumaan ansoihin ja erikoiskykyihinsä metsästäjiä vältellessään. Apunaan heillä on rajoitettujen käyttökertojen näkymättömyyskyky, joka takaa olennolle myös väliaikaisen lisänopeuden

Pelierän voittavat metsästäjät, mikäli he saavat kiinni kaikki hirviöt. Hirviöiden voitoksi erä päättyy silloin, kun he kykenevät selviytymään aikarajan loppuun asti hengissä.

Viimevuotiseen tapaan monet operaattoreista ovat entuudestaan tuttuja, mutta nyt mukana on kaksi uuttakin osallistujaa: Dokkaebi ja Nøkk. Näistä kummallakin on omat ainutlaatuiset varustekokonaisuutensa teeman mukaisesti. Erikoisyllätyksenä myös Iana-operaattorilla on rajoitetun ajan oma varustepakettinsa.

Kauhuteemainen lisäys ei olisi mitään ilman uusia keräilyesineitä ja -asuja. Näitä ovat muun muassa uudet operaattoriasut, päähineet, asepinnoitteet ja hahmokuvat. Osa kerättävistä esineistä on saatavilla viikkohaasteita suorittamalla.

Pelitapahtuma on pelattavissa 13. lokakuuta ja 3. marraskuuta välisen ajan. Pelitapahtumaan osallistuminen vaatii Rainbow Six Siege -pelin.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.