Rainbow Six Siege -peliin saadaan uusi hahmo ja karttapäivityksiä Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -peliin saadaan uusi hahmo ja karttapäivityksiä

Rainbow Six Siege Crystal Guard

Crystal Guard -pelikauden hahmolisäys on hyökkäysoperaattori Osa. Tämä kroatialaispioneeri on varustettu luodinkestävällä ja läpinäkyvällä Talon-8-taistelukilvellä, joka voidaan asettaa maahan, ovenkarmeihin tai ikkunoihin suojaksi. Kilpeä voidaan myös kantaa hahmon mukana, mutta aseetta ja juoksematta. Keskiraskaasti panssaroitu ja keskinopeasti liikkuva Osa käyttää pääaseenaan joko 556 Xl -rynnäkkökivääriä tai PDW9-konepistoolia. Käsiaseena Osalla on PMM-pistooli.

Crystal Guard -päivitys tuo myös merkittäviä uudistuksia pelikarttoihin. Bank-, Coastline- ja Clubhouse-kentät on rakennettu täysin alusta pelitasapainoa korjaten sekä kenttien toimivuutta hioen. Päivityksen myötä rakennusten hajoamisominaisuuksia sekä ääniä ja valaistusta on korjattu aiempaa paremmaksi. Samalla karttojen peliteknisiä ominaisuuksia on päivitetty ajan tasalle, mikä tekee näiden karttojen pelaamisesta entistä tasavertaisempaa ja siten myös hauskempaa.

Pelipäivitys tasapainottaa myös hahmojen ominaisuuksia sekä parantaa hahmojen räätälöintimahdollisuuksia. Lisäksi Resident Evil -pelisarjasta tutun Leon S. Kennedy -pelihahmon ulkoasu tulee mukaan valittavaksi osana pelin Elite-skinivaihtoehtoja.

Rainbow Six Siege -pelistä julkaistaan myös uusi keräilyversio tulevan syksyn aikana. Ubisoft Store -kauppapaikasta saatavilla oleva keräilylaatikko sisältää Sledge-hahmon vasarajäljitelmän ja Sparkle Tachanka -chibikoristeen sekä valikoiman digitaalisia päivityksiä Rainbow Six: Siege -pelissä käytettäväksi.

Crystal Guard -laajennuksen testipalvelin käynnistyy tänään ja Osa-operaattori tulee valikoimaan 18. elokuuta. Rainbow Six Siege on saatavana sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille että PC:lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, :lle sekä |S -konsoleille.

Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta

Destruction AllStars

sai tällä viikolla melkoisen loppuratkaisun, kun poisti pelin myynnistä ja sulki moninpelipalvelimet käytännössä yhdessä silmänräpäyksessä. Pelaajille ei annettu pitkää varoitusaikaa eikä asiasta julkaistu edes kunnollista blogitiedotetta, peli vain katosi PlayStation Storesta kuin auto romurallissa savupilveen.

Pelin moninpeli on nyt kokonaan poissa käytöstä, mutta yksinpelisisällöt pysyvät saatavilla vielä 28. marraskuuta 2026 asti. Sen jälkeen pelattavaksi jää enää arcade-haasteita sisältävä offline-tila, ja Sony varoittaa jo valmiiksi, että pelikokemus voi kärsiä palvelimien sulkemisen jälkeen.

Destruction AllStarsin taival ei muutenkaan ollut aivan satukirjojen sankaritarina. Pelin piti alun perin olla yksi :n näyttävistä julkaisupeleistä, mutta se viivästyi vuoteen 2021 asti. Julkaisun jälkeen kiinnostus jäi vaisuksi, vaikka peli jaettiin myös -tilaajille. Hinta romahti nopeasti noin 65 eurosta alle 20 euroon, mikä kertoi aika suoraan siitä, ettei yleisöä löytynyt odotetulla tavalla.

Vaikka pelillä oli pieni uskollinen fanikuntansa, Sony vaikutti siirtäneen katseensa muihin projekteihin jo vuosia sitten. Pelin virallinen some-tili hiljeni jo vuonna 2022, eikä uutta sisältöä juuri enää nähty. Nyt Destruction AllStars liittyy samaan epäonnisten live service -pelien joukkoon kuin . Nämä ovat olleet kunnianhimoisia hankkeita, jotka eivät koskaan löytäneet kunnolla paikkaansa pelaajien sydämissä.