Rainbow Six Siege -pelin kahdeksas pelivuosi käynnistyy ilmaisviikolla ja uudella operaattorilla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -pelin kahdeksas pelivuosi käynnistyy ilmaisviikolla ja uudella operaattorilla

Rainbow Six Siege

on käynnistänyt Rainbow Six Siegen kahdeksannen pelivuoden ensimmäisen kauden tuomalla peliin uuden operaattorin ja muita päivityksiä.

Operation Commanding Force -kausi käynnistää Rainbow Six Siegen kahdeksannen pelivuoden. Se tuo mukanaan Brava-nimisen hyökkääjän, jonka Kludge-drooni voi hakkeroida puolustajien elektroniset laitteet. Brava on kotoisin Brasiliasta ja liittyy hyökkääjiin osana Viperstrike-ryhmää. Hän käyttää PARA-308-rynnäkkökivääriä ja tehokasta CAMRS-tarkkuuskivääriä ensisijaisina vaihtoehtoina. Sivuaseina on käytössä USP40-pistooli ja Super Shorty -haulikko.

Joitakin drooneja käytetään partioimiseen, toisia voidaan käyttää tuhoamiseen, mutta Bravan Kludge-droonia käytetään hakkerointiin. Se pystyy hakkeroimaan vihollisen elektronisia laitteita kaukaa, jolloin onnistunut hakkerointi joko tuhoaa laitteet tai muuttaa ne omiksi aseiksi ja muiksi välineiksi.

Uuden pelivuoden ensimmäinen kausi tuo mukanaan myös uudelleen lataamiseen liittyvän päivityksen ja huijauksen eston, joka keskittyy hiirtä ja näppäimistöä käyttäviin konsolipelaajiin. Mukana on myös aloittelijahaasteita, jotka auttavat pelaajia oppimaan Siegen perusteet.

Uuden pelivuoden kunniaksi on pelattavissa ilmaiseksi viikon ajan 9.-16.3.2023. Lisätietoja ilmaispelaamisesta löytyy täältä.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että :lle.

Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi

nousi nopeasti yhdeksi Sony Interactive Entertainmentin näkyvimmistä toimintapeleistä, mutta jatko-osa saattaa tehdä asiat toisin. Kehittäjä vihjasi tuoreessa talousraportissaan, että seuraava Stellar Blade julkaistaisiin yhtiön omakustanteena, eikä Sonyn julkaisemana -yksinoikeutena.

Shift Up kertoi pelin kehityksen etenevän hyvin ja tavoitteiden olevan aikataulussa. Samalla studio ilmoitti siirtyvänsä niin sanottuun “first-party service” -malliin, mikä käytännössä tarkoittaa itsejulkaisua. Tavoitteena on hallita markkinointia suoremmin ja tuoda pelisarja laajalle maailmanlaajuiselle yleisölle heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Rivien välistä on helppo lukea, ettei studio välttämättä halua sitoa sarjaa vain yhteen konsoliin.

Virallista vahvistusta – tai -versioista ei vielä ole, mutta spekulaatiot käyvät kuumina. Ensimmäinen Stellar Blade menestyi hyvin myös :llä, ja Shift Up on aiemmin ilmaissut kiinnostuksensa laajentaa pelejään uusille alustoille. Siksi moni uskoo, että Eve saattaa seuraavalla kierroksella heiluttaa miekkaansa myös muualla kuin PlayStationilla.

Raportissa mainittiin myös legendaarisen pelintekijän Shinji Mikamin uuden studion Unboundin projekti, jonka Shift Up on hankkinut omistukseensa. Sekin julkaistaan omakustanteisesti, joten studio näyttää rakentavan kunnianhimoisesti omaa pelijulkaisujen imperiumiaan.

Vuonna 2024 julkaistu Stellar Blade keräsi paljon huomiota näyttävällä toimintataistelullaan, futuristisella tyylillään ja hieman…erikoisella tunnelmallaan. Pelaajat kuitenkin rakastuivat erityisesti pelin sulavaan taisteluun ja energiseen soundtrackiin. Nyt näyttää siltä, että Shift Up haluaa tehdä jatko-osasta vieläkin suuremman tapauksen ja mahdollisesti ilman yksinoikeusrajoja.

Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen

Grand Theft Auto VI

Sony on ottanut :n markkinointiaseekseen ja lähettää nyt suoria päivitysviestejä PS4-pelaajille. Kohderyhmänä ovat aktiiviset -pelaajat sekä ne, joilla on GTA 6 toivelistallaan. Viesti on napakka: ”Hanki tänään ollaksesi valmis, kun Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026.” Mukana tulee QR-koodi, joka ohjaa suoraan :n ostosivulle.

Syy on yksinkertainen: GTA 6 ei tule PS4:lle lainkaan. Rockstar on vahvistanut julkaisualustoiksi ainoastaan PS5:n ja Series X|S:n. Sony käyttää wishlist-dataa ja pelihistoriaa kohdennetakseen viestit juuri oikealle yleisölle sen sijaan, että lähettäisi massaviestin kaikille vanhan konsolin omistajille.

Sony suhtautuu GTA 6:een lähes omana eksklusiivina: yhtiö sisällytti pelin osakkeenomistajille esitettyyn diaan Ghost of Yoteinin ja Marvel’s Wolverinen rinnalle, vaikka kyseessä on kolmannen osapuolen julkaisu. Markkinointisopimus Take-Twon kanssa on vahvistettu, ja Sony haluaa selvästi hyödyntää pelin valtavan hype-aallon PS5-myynnin kasvattamiseen.

PS4 on nyt 13-vuotias, ja tämä kampanja voi hyvin olla sen virallinen hautajaissaatto. Sonyn Days of Play -kampanja on tulossa lähiviikkoina, joten vaihtokauppatarjouksiin ja konsolibundleihin kannattaa pitää silmät auki ennen marraskuun julkaisua.