Rainbow Six Siege -pelin seitsemäs vuosi käynnistyy ilmaisjaksolla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -pelin seitsemäs vuosi käynnistyy ilmaisjaksolla

Rainbow Six Siege

tuo uudelle pelikaudelle uuden operaattorin ja pelimuodon sekä laajentaa peliä Emerald Plains -pelikartalla.

Demon Veil on -pelin seitsemännen pelivuoden ensimmäisen kauden nimi. Kausi tuo mukanaan uusia ominaisuuksia ja lisää sisältöä. Näistä keskeisin on japanilainen puolustusoperaattori Azumi, jonka erikoisvälineenä on Kiba Barrier. Azumin heitettävistä kanistereista purkautuu käytössä kuluvaa suojamateriaalia, joka tuo luodeilta suojaavan pinnan esimerkiksi lattioiden ja seinien reikien peittämiseen. Tämä toimii kätevänä ja monikäyttöisenä puolustusvarusteena hyökkääjiä vastaan.

Lisäksi Demon Veil -pelikausi tarjoaa pelaajille klassisen Team Deathmatch -pelimuodon sekä Irlantiin sijoittuvan Emerald Plains -kentän. Tämä onkin Rainbow Six Siege -pelin ensimmäinen täysin uusi pelikartta kolmeen vuoteen. Emerald Plains tulee pelattavaksi pian pelikauden avaamisen jälkeen.

Team Deathmatch -pelimuoto tarjoaa kokeneille pelaajille hyvän tavan lämmitellä itseään varsinaisia turnausotteluita varten. Samalla se on uusille pelaajille oiva tapa tutustua Rainbow Six Siegen maailmaan hieman helpommin lähestyttävän pelityylin kautta. Pelimuoto on pysyvä laajennus ja toimii näin myös kätevänä keinona harjoitella uusien operaattorien taito- ja varustevalikoimaa.

Lisäksi Demon Veil päivittää peliä pienemmillä muutoksilla, kuten tasapainottamalla hahmoluokkia ja tuomalla puhelinnumerovarmennuksen rankattuihin peleihin.

Uutta kautta juhlitaan myös ilmaispelaamisella, sillä sekä Team Deathmatch että peruspeli ovat koettavissa ilmaiseksi -tietokoneilla ja PlayStation-pelikonsoleilla 17.-24. maaliskuuta välisen ajan.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille, että PC:lle. Se on saatavilla myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä

Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. ei nimittäin paljastanut , vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.

Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.

Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. -pelaajille ja -käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.

Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.

Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.