Rainbow Six: Siege sai neljännen vuoden viimeisen kauden Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six: Siege sai neljännen vuoden viimeisen kauden

Rainbow Six Siege

Operation Shifting Tides tuo Rainbow Six: Siege -toimintapeliin kaksi uutta operaattoria: intialaisen Kalin ja kenialaisen Wamain. Pelin teemapuistoon sijoittuva kartta on myös uusittu ja erityisesti sen pelattavuutta ja ulkoasua on parannettu.

Neljännen vuoden kausipassin omistajat pääsevät pelaamaan uusia operaattoreita välittömästi. Muut pelaajat voivat hankkia nämä operaattorit 10. joulukuuta alkaen. Muu uusi sisältö on saatavana kaikille pelaajille veloituksetta.

Taktisen ja toimintapitoisen erikoisryhmätoiminnan ykkösnimi Tom Clancy’s Rainbow Six Siege vie pelaajansa jännittävän ja kiihkeätunnelmaisen toiminnan maailmaan, jossa lainvalvojat ja ammattirikolliset ottavat yhteen toistensa kanssa. Rainbow Six -pelisarja ei kuitenkaan edusta suoraviivaista räiskimistä, vaan rakentuu tarkkaan laadittujen strategioiden ja taktisten toimintamallien varaan. Poliisin ja armeijan erikoisryhmistä tutut erikoisvälineet, kuten erilaiset räjähteet, kranaatit, suojakilvet ja monet muut apuvälineet ovat yhtä tärkeässä osassa kuin vaativaan voimankäyttöön tarkoitetut ampuma- ja lähitaisteluaseet. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege onkin yhdistelmä sekä kiivasta räiskintää, vaarallisia lähitaistelutilanteita että taktista osaamista ja strategista pohdintaa. Yksinpelin lisäksi Tom Clancy’s Rainbow Six Siege tarjoaa monipuoliset moninpelitilat, joissa pelaajat voivat toimia ryhmissä toisiaan vastaan. Peli soveltuukin erinomaisesti myös elektronisen urheilun temmellyskentäksi.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege on saatavana sekä PlayStation 4- ja Xbox One -konsoleille että PC:lle. Se on saatavava myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.

Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle

Jos olet kaivannut jotain hieman… erilaista, saattaa olla juuri sitä. Uusi sci-fi-fantasiaseikkailu on julkistettu :lle, ja se yhdistelee sujuvasti toimintaroolipeliä, roguelite-elementtejä ja jopa tornipuolustusta, kaikki pilvien yläpuolella leijuvassa maailmassa.

Pelin kehittää , ja luvassa on kolmen pelaajan yhteistyöpeliä. Pelaajat seikkailevat kelluvilla saarilla, jotka lepäävät jättimäisten myyttisten olentojen, Kunien, selässä. Tarina etenee sarjakuvamaisina lukuina, joissa liikutaan nykyisyyden raunioista menneisyyteen, aikaan jolloin ihmiset ja nämä jättiläisolennot elivät sopusoinnussa.

Mutta se varsinainen koukku? Asevalikoima. Perinteisten miekkojen ja jousien lisäksi taisteluun voi lähteä… taittuvalla tuolilla, kitaralla tai vaikka ilotulitteilla. Kyllä, kuulostaa siltä kuin joku olisi yhdistänyt lapsuuden leikit ja fantasiapelin, eikä edes yrittänyt selitellä sitä sen enempää.

Lisämaustetta tuovat Wobbo-kumppanit, jotka eivät ole pelkästään söpöjä maskotteja, vaan oikeasti hyödyllisiä taistelussa muuntautumiskykyjensä ansiosta. Pelaajat voivat myös vaihtaa asevarustusta lennosta, mikä tekee taistelusta nopeatempoista ja kokeilunhaluista.

Julkaisupäivää ei vielä paljastettu, mutta peli on jo lisättävissä toivelistalle Steamissa. Jos idea koripalloilla vihollisia moukaroivasta fantasiaseikkailusta ei vielä myy, niin ehkä mikään ei.