Rainbow Six Siege -toimintapeli laajentui uudella Operation Steel Wave -lisäosalla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -toimintapeli laajentui uudella Operation Steel Wave -lisäosalla

Rainbow Six Siege

Operation Steel Wave on Tom Clancy's -toimintapelin uusin lisäosa. Se sisältää kaksi uutta operaattorihahmoa, uudistetun House-kartan ja uuden puolustuslaitteen.

Pelin viidennen pelivuoden kausikortin omistajille uudet operaattorihahmot ovat heti käytettävissä. Muille pelaajille operaattorit tulevat ostettavaksi 23. kesäkuuta alkaen joko pelin Renown- tai R6 Credits -valuutalla. Täysin uudistettu House-pelikartta on kaikkien pelaajien pelattavissa saman tien.

Lisäosan uudet operaattorit ovat norjalainen hyökkäyshahmo Ace ja eteläafrikkalainen puolustaja Melusi. Acen erikoisuutena on heitettävä ja pintoihin kiinnittyvä S.E.L.M.A., jolla voidaan tuhota erilaisia seinäpintoja sekä erilaisia puolustuslaitteita. Melusin varusteena on Banshee-lisälaite, jolla on kaksi erilaista toimintoa. Laite hidastaa sen näköyhteydessä olevia vihollisia, jonka lisäksi Banshee ilmaisee tunnistettavalla varoitusäänellä näkökenttään ilmaantuvasta vihollisesta.

Kahden operaattoriluokan lisäksi House-kentän uudistus tarjoaa entistä kiehtovamman taistelukentän sekä puolustajille että hyökkääjille. Kenttäuudistus tekee kartasta aiempaa monipuolisemman tarjoten uudenlaisia taktisia mahdollisuuksia eri hahmoille.

Puolustusluokan uutena vaihtoehtoisena lisälaitteena on pintoihin tarttuva liikevaroitin. Se varoittaa puolustajia lähestyvästä vihollisesta kuuluvalla äänellä.

Rainbow Six Siege on saatavana sekä - ja -pelikonsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.