Rainbow Six Siege -toimintapelin Road to Six Invitational -pelitila käynnistyy tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -toimintapelin Road to Six Invitational -pelitila käynnistyy tänään

Rainbow Six Siege

Pelin sisäinen Road to Six Invitational -tapahtuma on nyt pelattavissa ja se kestää 21. helmikuuta saakka. Pelitapahtumassa on käytettävissä pelin kaikki operaattoriluokat ja tapahtumapaikkana on äärimmäisen kilpailullinen Stadium-kenttä. Border- ja Coastline-kartoista aineksia toisiinsa yhdistävä Stadium on pelattavissa sekä yö- että päiväversioina. Pelimuotona on rankkaamaton Plant Bomb, jota pelataan kolmen minuutin erissä ja kolme kierrosta. Lisäksi käytössä on Pick and Ban -lisäominaisuus. Pelitilan kapteenit Mira, Capitão, Ash ja Vigil varustavat sotilaansa Battle Pass -järjestelmän mukaisilla kisa-asuilla.

Pelitapahtuman ohessa julkaistussa High Calibre Battle Pass -järjestelmässä on mahdollisuus edetä ilmaiseksi tai vaihtoehtoisesti nopeutetusti 1200 R6-krediitin hintaisella Premium-vaihtoehdolla. Normaalista poiketen Premium Battle Pass avaa pelaajien käyttöön peräti 20 edistymistasoa. Mikäli pelaajilla on jo olemassa oleva Premium Battle Pass Bundle, tämä Premium-tilaus avaa käyttöön kahdeksan lisätasoa. Tässä Battle Pass -järjestelmässä on yhteensä sata tasoa, joita pitkin edetessä on luvassa yhteensä peräti 135 erilaista pelin sisäistä palkintosaavutusta. Nämä ovat kerättävissä 21. helmikuuta saakka.

Saavutusten myötä avattavat varusteet ovat osin käytettävissä myös oman tiimin kapteenien ja joukkuetovereiden kesken. Lisäksi 5.-6. helmikuuta välisenä aikana Battle Pass -pisteitä kertyy kaksinkertainen määrä kaikista pelisuorituksista. Kaikista Battle Pass Premium -ostoista siirretään 30 prosenttia osaksi Six Invitational 2022 -palkintopottia. Potin enimmäiskoko on kuitenkin enintään kolme miljoonaa Yhdysvaltain dollaria eli noin 2,66 miljoonaa euroa.

Six Invitational on maailman suurin Rainbow Six Siege -kisatapahtuma, jossa juhlistetaan peliyhteisön ja -fanien kanssa sen alan parhaimmistoa kiehtovissa peliturnauksissa. Tänä vuonna kisat pelataan poikkeuksellisesti Tukholmassa, jossa eri tiimit ottavat yhteen tarkasti valvotuissa lähiverkkoympäristöissä. Näin voidaan huolehtia sekä pelaajien että henkilökunnan turvallisuudesta ja terveydestä. Tästä syystä pelitapahtumassa ei ole poikkeuksellisesti paikalla yleisöä. Peliturnaus huipentuu sen mestaruusotteluun ja parhaiten menestyneet tiimit palkitaan palkintopotista sijoituksen mukaan jaetavalla rahasummalla. Lisätietoa tapahtumasta voi lukea osoitteesta https://www.ubisoft.com/fi-fi/esports/rainbow-six/siege.

Rainbow Six Siege on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Se on saatavilla myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä Kommentit pois päältä artikkelissa Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä

Yksi kauhun legendoista, Darkwood, saa vihdoin jatkoa kahdeksan vuoden odotuksen jälkeen. Seuraajan kehityksestä vastaa Pathologic-sarjan luoja Ice-Pick Lodge, yhteistyössä Manor Lords -pelin julkaisijan Hooded Horsen kanssa. Alkuperäisen tiimin Acid Wizard toimii neuvonantajana, jotta pelin synkkä ja ahdistava tunnelma säilyy.

Darkwood 2 sijoittuu useita vuosia alkuperäisen tapahtumien jälkeen Aral-järven kuivuvalle alueelle, jossa suolatasangot ja aavikon kaltaiset maisemat luovat karun taustan selviytymistaistelulle. Peli säilyttää ylhäältä kuvattavan perspektiivin ja hardcore-survival-mekaniikat: pelaajan on etsittävä tukikohta, kerättävä resursseja ja valmisteltava illan hyökkäyksiä tarkasti. Päivänvalo on kallisarvoista, ja jokainen yö voi olla viimeinen, jos varautuminen epäonnistuu.

Pelin tarina on valintavetoinen ja muokkaa maailmaa sekä sen asukkaita, mutta sen voi ymmärtää myös ilman alkuperäisen pelin kokemusta. Hooded Horse lupaa, että jatko-osa kunnioittaa alkuperäisen hengen, mutta tuo myös uutta sisältöä niille, jotka kaipaavat synkkää selviytymiskokemusta.

Acid Wizardin Gustaw Stachaszewski kertoo, että alkuperäisen tiimin luovuus ja uniikki visio haluttiin säilyttää, vaikka pelin kehitys on nyt uudessa studiossa. Ice-Pick Lodgen kokemus Pathologic-sarjasta tuo odotetun lisämausteen kauhuun ja selviytymiseen.

Julkaisupäivää ei ole vielä vahvistettu, mutta peli tulee saataville PC:lle ja Game Pass -palveluun. Pelin tunnelma lupaa jälleen kerran hikoilua, sydämentykytystä ja armotonta selviytymistä, joten kauhun ystävät voivat alkaa valmistautua.

Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi

Italialainen indie-kehittäjä Fix-a-Bug sai odottamattoman mainosbuustin, kun heidän uusi satirinen RPG-pelinsä The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles käännettiin japaniksi hieman liian suoraan. Pelin nimi päätyi Japanin Steam-sivulle muotoon Kuso Dungeon, joka tarkoittaa suoraan suomennettuna Shitty Dungeon eli ”Paska luolasto” (vai paskainen?).

Virhe herätti nopeasti huomiota ja levisi viraalina sosiaalisessa mediassa. Pelaajat ja medioiden edustajat nauroivat hullunkuriselle nimelle, ja peli pääsi nopeasti monen toivelistoille. Kehittäjä Paolo Nicoletti kertoo, että kyseessä oli täysin vahingossa tapahtunut moka, mutta se tuotti pelille huomattavasti näkyvyyttä.

Se oli vahingossa tapahtunutta markkinointia parhaimmillaan. – Nicoletti kommentoi.

Itse peli on saanut Steamissä pääosin positiivista palautetta. Arvostelijat kiittävät erityisesti peliin sisältyvää itseironista huumoria, visuaalista ilmettä ja toimivaa pelimekaniikkaa. Nicoletti kertoo tiiminsä seuraavan pelaajapalautetta tarkasti ja työstävänsä parannuksia ja tasapainotuksia sen perusteella.

The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles on nyt saatavilla PC:lle Steamin kautta ja tarjoaa sekä hupia että haastetta dungeon crawler -tyylisen pelin ystäville. Se todistaa samalla, että joskus vahinko voi muuttua kultaiseksi markkinointikeinoksi.