Rainbow Six Siege -toimintapelin uusi pelikausi tarjoaa tulivoimaa isolla kaliiberilla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -toimintapelin uusi pelikausi tarjoaa tulivoimaa isolla kaliiberilla

Rainbow Six Siege

High Calibre -pelikausi laajentaa operaattorivalikoimaa irlantilaisella Thorn-puolustajalla. Samalla pelilaajennus esittelee uudistetun Outback-taistelukartan. Kuudennen pelivuoden neljäs kausi tuo myös mukanaan muutoksia pelin käyttöliittymään sekä muita pienempiä uudistuksia.

Thorn on puolustava sotilas, jonka erikoisvälineenä ovat heitettävät Razorbloom Shell -ajastinräjähteet. Mikäli räjähdealueelta ei pääse ajoissa karkuun sytyttimen käynnistyttyä, Razorbloom Shell tekee lähialueella oleville operaattoreille massiivista vahinkoa. Viisaasti sijoitettuna nämä räjähteet ovat äärimmäisen tehokkaita puolustuslaitteita, varsinkin muiden operaattorien omien hidasteiden ja esteiden kanssa yhdessä käytettynä.

Keskinopealla vauhdilla liikkuva ja keskiraskaalla panssarilla suojattu Thorn voi valita aseikseen joko M870-taisteluhaulikon tai täysin uudenlaisen UZK50Gi-konepistoolin. Pienestä koostaan huolimatta tämä isokaliiberinen ase on tehokas ja kykenee jopa lattioiden ja seinien tuhoamiseen. Käsiasevaihtoehtoina Thornilla on joko 1911 TACOPS- tai C75-AUTO -pistooli.

Uuden operaattorin lisäksi uusi pelikausi tarjoaa pelaajille uusitun Outbreak-kentän. Sekä alueen päärakennus että sen ulkoiset alueet ovat kokeneet melkoisia kohennuksia, mikä tekee kentän taisteluista entistä dynaamisempia ja liikkumisesta sujuvampaa. Tiellä olevaa romua on vähennetty ja hyökkääjien reittimahdollisuuksia on lisätty, mikä tekee kentän taisteluista entistäkin tiiviimpiä ja jännittävämpiä. Myös yleinen sisustus on muuttunut aiemmasta.

Rainbow Six Siege on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Se on saatavilla myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Highguard houkutteli kymmeniä tuhansia pelaajia, mutta arvostelut ovat armottomia Kommentit pois päältä artikkelissa Highguard houkutteli kymmeniä tuhansia pelaajia, mutta arvostelut ovat armottomia

Ilmainen PvP-raidaräiskintä Highguard julkaistiin 26. tammikuuta näyttävästi ja keräsi heti valtavan yleisön Steamissa. Peli ylsi parhaimmillaan noin 97 000 yhtäaikaiseen pelaajaan, mikä on komea saavutus uudelle nimikkeelle. Pelaajamäärien rinnalla kulkee kuitenkin synkempi tarina, sillä käyttäjäarviot ovat olleet poikkeuksellisen tylyjä.

Tällä hetkellä vain noin 32 prosenttia yli 14 500 Steam-arviosta on positiivisia, ja kokonaisarvosana on enimmäkseen negatiivinen. Osa kritiikistä kohdistuu PC:n suorituskykyongelmiin, mutta suurin palaute koskee pelin ydinsuunnittelua. Monien mielestä Wildlightin valinnat eivät osu maaliin.

Yleisin valitus on, että Highguardin kartat tuntuvat liian suurilta ja tyhjiltä 3v3-pelimuotoon. Ratsut saavat lähes yksimielisesti kehuja, mutta niidenkään ei koeta pelastavan tilannetta. Pelaajien mukaan isommat tiimikoot, kuten 4v4 tai 5v5, olisivat tehneet otteluista elävämpiä.

Myös resurssien kerääminen ja louhinta saavat sapiskaa, kun tekeminen koetaan tylsäksi ja rytmi rikkonaiseksi. Raid-vaihetta, jossa hyökätään vastustajan tukikohtaan Shieldbreakerin avulla, pidetään pelin parhaana antina, mutta sitä edeltää liikaa hiljaista puuhastelua. Lisäksi hahmot eroavat toisistaan vain kahden kyvyn verran, ja osa pelaajista pitää pelin ulkoasua varsin mitäänsanomattomana.

Steam-lukemat eivät silti kerro koko totuutta, sillä Highguard julkaistiin myös PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, joiden pelaajamääriä ei julkisteta. Kehittäjä Wildlight vakuuttaa olevansa mukana pitkällä tähtäimellä ja kertoo ensimmäisen vuoden sisältösuunnitelmien olevan jo työn alla. Live service -pelien armottomassa kilpailussa alku on kuitenkin karu ja seuraavat kuukaudet näyttävät, pystyykö Highguard kääntämään yleisön mielipiteen edukseen.

007 First Light tuo rauhallista tyylikkyyttä Bond-pelien maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light tuo rauhallista tyylikkyyttä Bond-pelien maailmaan

James Bond palaa peleihin tavalla, jota emme ole aiemmin nähneet. IO Interactiven uusi 007 First Light ei keskity pelkästään räjähdyksiin ja takaa-ajoihin, vaan haluaa antaa pelaajalle hetken hengähtää ja kokea, miltä on olla superspionin nahkoissa.

Peli yhdistää Hitmanin kehittäjän vahvuudet avointa ja monipuolista pelisuunnittelua kohtaan Bondin klassisiin elementteihin. Pelaajat voivat liikkua vapaasti, käyttää sosiaalista vakoojataitoaan, soluttautua, ajaa autoilla ja osallistua taisteluihin tai tehdä näitä kaikkia juuri haluamallaan tavalla. Hiljaisemmat, tarkkaavaisuutta vaativat kohtaukset korostavat tarinaa ja hahmon viehätystä, eikä kaikki pyöri pelkän laukauksen ympärillä.

Kehittäjien mukaan 007 First Light seuraa hieman Hitman: Absolutionin lineaarista tarinarakennetta, mutta tarjoaa samalla laajoja alueita, joissa on tilaa omanlaiseen hiiviskelyyn ja taisteluun. Tämä “360 asteen” lähestymistapa tarkoittaa, että pelityylin voi valita itse ja että pelissä on monia reittejä tavoitteisiin, mikä tuo myös uudelleenpeluuarvoa.

Peli ammentaa inspiraatiota Bondin eri aikakausilta, mutta erityisesti Daniel Craigin elokuvista, ja se keskittyy tarinaan enemmän kuin mikään aiempi Bond-peli. Pelaaja pääsee tuntemaan Agent 007:n viehätyksen, nokkeluuden ja strategisen ajattelun välillä ilman, että edes ammutaan tai ajetaan superautolla.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 2027 PC:lle, PS5:lle, Xbox Series X/S:lle ja Nintendo Switchille. Tämä lupaa Bond-faneille uuden, tyylikkään ja yllättävän rauhallisen tavan soluttautua, vietellä ja selviytyä maailmantilanteen keskellä.