Rainbow Six Siege -verkkopelin odotettu suurturnaus pelataan huhtikuussa Tanskassa Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -verkkopelin odotettu suurturnaus pelataan huhtikuussa Tanskassa

Rainbow Six Siege Blast R6 Major

kokoaa 24 maailman parasta -tiimiä Kööpenhaminan BLAST R6 Major -pelitapahtumaan.

Kööpenhaminassa 24. huhtikuuta ja 7. toukokuuta välisenä aikana pelattava peliturnaus on uuden BLAST R6 -ekosysteemin ensimmäinen tapahtuma. Ubisoftin ja BLASTin yhteistyössä järjestämä peliturnaus on samalla uuden pelivuoden ensimmäinen R6 Major -tapahtuma, jossa nähdään maailman huippuluokan tiimit ottamassa mittaa toisistaan.

Uusi kisamuoto toivottaa myös yleisön paikan päälle tervetulleeksi katsomaan turnauksen loppuotteluita. Tapahtuma järjestetään Forum Copenhagen -tapahtumakeskuksessa Kööpenhaminassa, joten paikan päälle saapuminen on tehty helpoksi myös ulkomaisille vierailijoille.

Turnaus on jaettu kolmeen eri vaiheeseen, joista kaksi ensimmäistä pelataan ilman yleisöä. Ensimmäinen vaihe käydään läpi 24.–27. huhtikuuta ja toinen vaihe 29. huhtikuuta ja 3. toukokuuta välisenä aikana. Tapahtuma huipentuu yleisölle avoimeen päätökseen 5.–7. toukokuuta.

Turnauksen esikarsinnat ovat jo meneillään ja joukkueet kisaavatkin mukaan pääsystä yhdeksällä eri alueella. Näistä mukaan valitaan 24 parasta joukkuetta, jotka kisaavat peräti 750 000 dollarin palkintopotista. Lisäksi joukkueet palkitaan kisamenestyksestä pisteillä, jotka ratkaisevat vuoden 2024 Six Invitational -mestaruuskisoihin pääsyn Brasiliassa.

Tanska tunnetaan vahvana Rainbow Six Siege -kilpapelaamiseen maana, joka on aiemmin tuonut maailmalle muun muassa lajin kaksinkertaisen maailmanmestarin, Niclas ‘Pengu' Mouritzenin, sekä tuoreen Six Invitational -voittajan ja kisojen parhaana pelaajan palkitun kisaajan, Benjamin ‘Benjamaster' Derelin.

BLAST R6 Major on yksi kilpaurheilun suurimmista kansainvälisistä tapahtumista tänä vuonna ja samalla Kööpenhaminan ensimmäinen isomman kokoluokan Siege-pelitapahtuma. Vuoden 2023 toinen BLAST R6 Major -pelitapahtuma järjestään marraskuussa Yhdysvalloissa. Lisätietoa tapahtumasta löytyy täältä.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että :lle. Lisäksi peli on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta.

Uusi Ghost Recon -peli siirtyy pian sisäiseen alpha-testiin – julkaisua odotetaan vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ghost Recon -peli siirtyy pian sisäiseen alpha-testiin – julkaisua odotetaan vuonna 2026

Ghost Recon Breakpoint

Ubisoftin seuraava pääsarjan -peli on saamassa uuden kehitysvaiheen, kun se siirtyy sisäiseen alpha-testausvaiheeseen syksyllä 2025. Asiasta kertoi , joka myös arvioi pelin julkaistavan vuoden 2026 syksyllä testauksen kestettyä noin vuoden.

Peli tunnetaan toistaiseksi koodinimellä Over, ja sen kehitys on ollut käynnissä jo jonkin aikaa. lopetti aiemmin kaikkien uusien Ghost Recon Breakpointin kehitystyöt, ja uusi peli on osa koko sarjan uudelleenkäynnistystä, mikä selittää pitkän kehitysajan.

Ubisoft ei ole virallisesti kommentoinut huhuja, mutta yhtiö on viime vuosina investoinut voimakkaasti muun muassa - ja -pelisarjoihin. Tencentin noin 1,16 miljardin euron (noin 1,25 miljardia dollaria) sijoitus Ubisoftin tytäryhtiöön kertoo, että rahaa peleihin on tulossa.

sai keskinkertaiset arviot, ja Ubisoftilla on ollut haasteita sekä pelijulkaisujen että taloudellisten tulosten kanssa viime vuosina. Vuonna 2022 yhtiö peruutti myös -battle royale -pelin kehityksen, joka ei koskaan ehtinyt julkaisuun.

Jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, Ghost Recon -fanit voivat odottaa uutta peliä jo ensi vuoden lopulla.

Halo-pommi luvassa lokakuussa? Microsoft vihjailee isoista uutisista Kommentit pois päältä artikkelissa Halo-pommi luvassa lokakuussa? Microsoft vihjailee isoista uutisista

Halo Season 2

-faneille on luvassa herkkuja tai ainakin kiusoittelua, kun Halo World Championship 2025 järjestetään lokakuussa Seattlessa. Microsoftin omistama on vihjannut, että tapahtumassa nähdään uusi kurkistus siihen, mitä pelisarjan tulevaisuus tuo tullessaan.

E-urheilujohtaja Tahir ”Tashi” Hasandjekic kirjoitti virallisessa blogissa, että faneille on luvassa lisää tietoa studion kehitteillä olevista projekteista.

Viime vuoden 'A New Dawn' -esittely oli vasta alku. – Tashi kirjoitti viitaten viime vuoden tapahtumaan, jossa paljastettiin Halo Studiosin uusi nimi, siirtyminen Unreal Engine -pelimoottoriin ja Project Foundry -kokeiluprojekti.

Tämän vuoden HaloWC (24.–26.10.) saattaa siis jatkaa siitä, mihin viimeksi jäätiin. Täyttä pelikuvaa uudesta Halo-pelistä tuskin vielä nähdään, mutta tekninen demo Unrealilla pyörivästä Halosta olisi todennäköinen, tai kenties jotain vielä mehukkaampaa.

Huhut viittaavat myös siihen, että valmistelee Halo: Combat Evolvedin remaster-versiota vuodelle 2026 ja jopa julkaisu :llä olisi harkinnassa. Mikäli näin on, se olisi historiallinen hetki sarjalle, joka on aina ollut Xboxin lippulaiva.

Virallista ei vielä ole, mutta jos haluat ensimmäisten joukossa tietää, mitä seuraavaksi tapahtuu, kannattaa suunnata katseet Seattleen lokakuussa.