Rainbow Six Siege -verkkopelin yhdeksäs pelivuosi käynnistyy Deadly Omen -päivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -verkkopelin yhdeksäs pelivuosi käynnistyy Deadly Omen -päivityksellä

Rainbow Six Siege

tuo suositun moninpelin uudelle pelikaudelle uuden hyökkäysoperaattorin ja joukon keskeisiä päivityksiä. Katso yhdeksännen vuoden traileri alta.

Yhdeksäs pelivuosi alkaa Operation Deadly Omen -päivityksellä, joka tuo mukanaan naamioidun Deimos-hyökkääjän. Hänen DeathMark-varusteensa voi merkitä puolustajaoperaattorin ja myös seurata tämän sijaintia. Vihollisen kaatamisessa apu löytyy tehokkaasta Vendetta-revolverista, josta löytyy myös ainutlaatuinen erikoistähtäin. Tämä yhdistelmä tekeekin Deimosista osaavissa käsissä hyvin vaarallisen vastustajan.

Muita tärkeitä uudistuksia ovat Montagne-, Fuze- ja Blitz-operaattorien kilpipäivitykset, ADS-päivitys sekä muutokset aseiden lisäosiin ja tähtäimiin. Uutta on myös entistä parempi varustevalikko koriste-esineille sekä tasapainokorjaus Azamin Kiba Barrierille.

Pahamaineinen Deimos täydentää hyökkääjäoperaattorien valikoimaa kahden terveystason ja toisen nopeustason ominaisuuksin. Pääaseina vaihtoehdot ovat AK-74M-rynnäkkökivääri tai jämerä M590A1-taisteluhaulikko. Käsiaseena nähdään .44 Vendetta -erikoisrevolveri, johon on viritetty ainutlaatuinen suurentava tähtäin. Aseen teho on kova: yksikin osuma hajoavaan seinään tekee siihen reiän ja kahdella osumalla käsiase pudottaa operaattorin. Lisävarustevaihtoehtoina ovat joko sirpalekranaatit tai räjähdepanokset.

Deimosin varuste-erikoisuus on lentävä DeathMark-pienoisluotain, jolla voidaan merkitä ja seurata tiettyä vihollista. Ominaisuuden käyttö tosin vaatii sen, että kyseinen puolustusoperaattori on jo nähty. Tiedusteludroonien välttely auttaa pysymään pois Deimosin väijynnältä. Apua löytyy myös Dread Factorin havainnointisuojista.

Kun DeathMark saavuttaa ja merkitsee kohteensa, Deimos näkee kohteen sijainnin kartalla. Samalla Deimos ottaa automaattisesti käyttöön Vendetta-aseensa, eikä voi vaihtaa ykkösaseeseen kohteen ollessa elossa. Vain kohteensa tappamalla tai seurantakäskynsä peruuttamalla voi Deimos palata takaisin normaaliin asevalikoimaan. On myös hyvä huomata, ettei Deimosin merkitsemä kohde näy muulle tiimille, joten pelaajan tulee kommunikoida tieto muillekin, jotta tiedosta on hyötyä heille.

Olennaista on myös se, ettei Deimosilla ole tehtävän alussa käytössään yhtään droonia, vaan nämä ilmaantuvat käyttöön ajan kanssa. Lisäksi näissä on niin sanottu jäähtymisaika käytön jälkeen. Toisin sanoen DeathMarkia kannattaa käyttää harkiten. DeathMarkilla merkitty kohde tulee myös muiden pelaajien tietoon, joten pelaajat voivat taktikoida tämän tiedon varassa. Lisäksi Solis voi havaita Deimosin sijainnin hetkellisesti, kun DeathMark-laitetta käytetään. Vaikka DeathMarkia itsessään ei voi tuhota, sen toimivuutta voidaan häiritä tiettyjen operaattorien erikoislaitteiden käytöllä.

Myös kilpiä käyttävät sotilaat saavat merkittäviä uudistuksia. Nyt nämä operaattorit voivat rynnätä kilpien kanssa ja samalla tuhota barrikadeja. Lisäksi kilpeä laskematta vodaan nyt käyttää kranaatteja ja lisälaitteita sekä ladata aseita. Vapaa katseluominaisuus mahdollistaa ympäristön tarkkailun kilpeä liikuttamatta. Muutosten myötä Montagne-, Fuze- ja Blitz-operaattorit ovat nyt entistä monipuolisempia tankkaajasotilaita.

Näiden uudistusten ohella pelitasapainoa on muokattu entistä paremmaksi ja samalla koko tähtäinvalikoima on nyt entistä selkeämpi ja tasapainoisempi. Luvassa on myös uusia karttoja, operaattoreita ja tekoälyparannuksia Versus AI- ja harjoituspelimuotoihin. Deadly Omens -päivitys sisältää myös joukon yleisiä peliparannuksia ja pienempiä lisäyksiä pelitoimintoihin.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta.

Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon

ei ole vielä ehtinyt sanoa sanaakaan, mutta internet näyttää jälleen tehneen työn sen puolesta. Tällä kertaa vuodon kohteena on , joka ilmestyi hetkellisesti Microsoft Storeen ennen kuin sivu poistettiin näkyvistä.

Vuotaneiden tietojen mukaan kyseessä olisi alkujaan vuonna 2011 julkaistun Originsin uudistettu versio. Tarjolla olisi muun muassa 4K-tarkkuus, 60 ruudun sekuntinopeus sekä erilaisia käyttöä sujuvoittavia parannuksia. Lisäksi pelin neljän pelaajan paikallinen yhteistyötila näyttäisi säilyvän mukana.

Kuva: TechRaptor

Hauskin yksityiskohta liittyy kuitenkin hintaan. -kaupassa pelille oli merkitty väliaikainen hintalappu 1 999,99 dollaria, eli noin 1 760 euroa. Kyseessä oli luonnollisesti vain paikkamerkkihinta, mutta ajatus lähes kahden tuhannen euron Rayman-pelistä herätti huvittunutta keskustelua verkossa.

Vuoto ei myöskään tullut täysin tyhjästä. Viime kuukausina on nähty useita merkkejä siitä, että Ubisoft valmistelee Rayman-sarjan paluuta. Aiemmat vuodot, työpaikkailmoitukset ja hiljattain julkistettu Raymanin 30-vuotisjuhlajulkaisu ovat kaikki vihjailleet, että raajaton sankari on tekemässä näyttävää paluuta parrasvaloihin.

Virallista julkistusta odotellessa fanit voivat ainakin olla melko varmoja yhdestä asiasta: Rayman ei näytä olevan enää vain menneisyyden muistelo, vaan Ubisoftilla on selvästi suunnitelmia vanhan tasohyppelytähden varalle.

The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past

Melkein kymmenen vuotta vanha ei näytä suostuvan eläköitymään. ilmoitti yllättäen, että peli saa vuonna 2027 täysin uuden kolmannen lisäosan nimeltä .

Uudessa lisäosassa pelaajat palaavat jälleen legendaarisen hirviönmetsästäjän Geralt of Rivian saappaisiin täysin uudessa tarinassa. Tarkempia juoniyksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisätietoja luvataan loppukesälle 2026. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että lisäosa julkaistaan :lle, :lle ja Series X|S:lle.

Projektia ei tehdä yksin, sillä mukana kehityksessä on myös , jonka riveissä työskentelee useita alkuperäisen Witcher 3:n veteraaneja. Tämä on monille faneille hyvä merkki, sillä odotukset ovat luonnollisesti korkealla. Kun peliä on pidetty jo vuosia yhtenä kaikkien aikojen parhaista roolipeleistä, uuden lisäosan pitää olla jotain muutakin kuin “Geralt käy taas hakemassa kattilan kylän mummolle”.

The Witcher 3 julkaistiin alun perin vuonna 2015, ja sen suosio on ollut lähes poikkeuksellista. Peliä on myyty yli 60 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt satoja Vuoden peli -palkintoja. Harva peli saa uutta suurta sisältöä näin pitkän ajan jälkeen, joten Songs of the Past on monella tavalla poikkeuksellinen paluu vanhaan mutta erittäin rakastettuun fantasiamaailmaan.