Rainbow Six Siege -verkkopelin yhdeksäs pelivuosi käynnistyy Deadly Omen -päivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -verkkopelin yhdeksäs pelivuosi käynnistyy Deadly Omen -päivityksellä

Rainbow Six Siege

tuo suositun moninpelin uudelle pelikaudelle uuden hyökkäysoperaattorin ja joukon keskeisiä päivityksiä. Katso yhdeksännen vuoden traileri alta.

Yhdeksäs pelivuosi alkaa Operation Deadly Omen -päivityksellä, joka tuo mukanaan naamioidun Deimos-hyökkääjän. Hänen DeathMark-varusteensa voi merkitä puolustajaoperaattorin ja myös seurata tämän sijaintia. Vihollisen kaatamisessa apu löytyy tehokkaasta Vendetta-revolverista, josta löytyy myös ainutlaatuinen erikoistähtäin. Tämä yhdistelmä tekeekin Deimosista osaavissa käsissä hyvin vaarallisen vastustajan.

Muita tärkeitä uudistuksia ovat Montagne-, Fuze- ja Blitz-operaattorien kilpipäivitykset, ADS-päivitys sekä muutokset aseiden lisäosiin ja tähtäimiin. Uutta on myös entistä parempi varustevalikko koriste-esineille sekä tasapainokorjaus Azamin Kiba Barrierille.

Pahamaineinen Deimos täydentää hyökkääjäoperaattorien valikoimaa kahden terveystason ja toisen nopeustason ominaisuuksin. Pääaseina vaihtoehdot ovat AK-74M-rynnäkkökivääri tai jämerä M590A1-taisteluhaulikko. Käsiaseena nähdään .44 Vendetta -erikoisrevolveri, johon on viritetty ainutlaatuinen suurentava tähtäin. Aseen teho on kova: yksikin osuma hajoavaan seinään tekee siihen reiän ja kahdella osumalla käsiase pudottaa operaattorin. Lisävarustevaihtoehtoina ovat joko sirpalekranaatit tai räjähdepanokset.

Deimosin varuste-erikoisuus on lentävä DeathMark-pienoisluotain, jolla voidaan merkitä ja seurata tiettyä vihollista. Ominaisuuden käyttö tosin vaatii sen, että kyseinen puolustusoperaattori on jo nähty. Tiedusteludroonien välttely auttaa pysymään pois Deimosin väijynnältä. Apua löytyy myös Dread Factorin havainnointisuojista.

Kun DeathMark saavuttaa ja merkitsee kohteensa, Deimos näkee kohteen sijainnin kartalla. Samalla Deimos ottaa automaattisesti käyttöön Vendetta-aseensa, eikä voi vaihtaa ykkösaseeseen kohteen ollessa elossa. Vain kohteensa tappamalla tai seurantakäskynsä peruuttamalla voi Deimos palata takaisin normaaliin asevalikoimaan. On myös hyvä huomata, ettei Deimosin merkitsemä kohde näy muulle tiimille, joten pelaajan tulee kommunikoida tieto muillekin, jotta tiedosta on hyötyä heille.

Olennaista on myös se, ettei Deimosilla ole tehtävän alussa käytössään yhtään droonia, vaan nämä ilmaantuvat käyttöön ajan kanssa. Lisäksi näissä on niin sanottu jäähtymisaika käytön jälkeen. Toisin sanoen DeathMarkia kannattaa käyttää harkiten. DeathMarkilla merkitty kohde tulee myös muiden pelaajien tietoon, joten pelaajat voivat taktikoida tämän tiedon varassa. Lisäksi Solis voi havaita Deimosin sijainnin hetkellisesti, kun DeathMark-laitetta käytetään. Vaikka DeathMarkia itsessään ei voi tuhota, sen toimivuutta voidaan häiritä tiettyjen operaattorien erikoislaitteiden käytöllä.

Myös kilpiä käyttävät sotilaat saavat merkittäviä uudistuksia. Nyt nämä operaattorit voivat rynnätä kilpien kanssa ja samalla tuhota barrikadeja. Lisäksi kilpeä laskematta vodaan nyt käyttää kranaatteja ja lisälaitteita sekä ladata aseita. Vapaa katseluominaisuus mahdollistaa ympäristön tarkkailun kilpeä liikuttamatta. Muutosten myötä Montagne-, Fuze- ja Blitz-operaattorit ovat nyt entistä monipuolisempia tankkaajasotilaita.

Näiden uudistusten ohella pelitasapainoa on muokattu entistä paremmaksi ja samalla koko tähtäinvalikoima on nyt entistä selkeämpi ja tasapainoisempi. Luvassa on myös uusia karttoja, operaattoreita ja tekoälyparannuksia Versus AI- ja harjoituspelimuotoihin. Deadly Omens -päivitys sisältää myös joukon yleisiä peliparannuksia ja pienempiä lisäyksiä pelitoimintoihin.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.