Rainbow Six Siege -verkkopeliturnaus alkaa tänään Tanskassa Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege -verkkopeliturnaus alkaa tänään Tanskassa

Rainbow Six Siege Blast R6 Major

Ubisoftin luotsaama BLAST R6 Major -kisatapahtuma tuo -tiimit maailman huipulta kisaamaan voitosta. Voit katsoa tapahtuman trailerin alta.

Tänään Kööpenhaminassa alkava ja 7. toukokuuta päättyvä peliturnaus järjestetään yhteistyössä Ubisoftin ja BLASTin kesken. Tapahtuma on uuden pelivuoden ensimmäinen R6 Major -tapahtuma, jossa nähdään maailman huipputiimit ottamassa mittaa toisistaan. Parhaiden joukkueiden kesken jaettava palkintopotti on peräti 750 000 dollaria.

Kolmeen eri vaiheeseen jaettu turnaus sisältää 24 esikarsintojen kautta valittua joukkuetta ympäri maailmaa. Uudella kaavalla pelattavan turnauksen kaksi ensimmäistä vaihetta pelataan suljettujen ovien takana, jolloin karsitaan lopputurnaukseen joukkueista parhaat. Viimeinen vaihe järjestetään 5.–7. toukokuuta Forum Copenhagen -tapahtumakeskuksessa Kööpenhaminassa, joten myös kisayleisön on helppo saapua paikan päälle.

Turnausotteluiden lisäksi tapahtumapaikalla on ilmaista pelattavaa, vanhoja pelejä tarjoava retropelialue, tapaamismahdollisuus ammattilaisjoukkueiden kanssa ja myyntikojuja.

Ensimmäisen vaiheen esikarsinnoissa 24.–27. huhtikuuta pelaa 16 joukkuetta, jotka ovat MNM Gaming ja Wolves Esports Euroopasta, Spacestation Gaming ja Soniqs Pohjois-Amerikasta, w7m esports ja Ninjas in Pyjamas Brasiliasta, Northeption ja Varrel Japanista, SANDBOX Gaming ja Lavega Etelä-Koreasta, Six Karma ja REVEN ECLUB latinalaisesta Amerikasta, FURY ja Elevate Aasiasta, Team Bliss Oseaniasta sekä Team Falcons Lähi-Idän ja Pohjois-Afrikan alueelta.

Näiltä yhdeksältä pelialueelta tulevat joukkueet nähdään kiehtovissa ja ainutlaatuisissa yhteenotoissa. Näistä kahdeksan parhaiten menestyvää joukkuetta edistyvät toiseen pelivaiheeseen.

Toisen vaiheen pudotuspelit kisataan 29. huhtikuuta ja 3. toukokuuta välisenä aikana. Mukana ovat ensimmäisen vaiheen parhaat tiimit sekä kahdeksan aiemmin mukaan päässyttä joukkuetta, joita ovat M80 ja DarkZero Esports Pohjois-Amerikasta, Virtus.pro ja G2 Esports Euroopasta, FaZe Clan ja Team Liquid Brasiliasta, Dplus KIA Etelä-Koreasta sekä SCARZ Japanista.

Lopulta toisen vaiheen kahdeksan parasta joukkuetta kisaavat mestaruudesta 5.–7. toukokuuta, jolloin nähdään otteluista jännittävimmät ja taatusti merkittävimmät. Lisätietoa tapahtumasta löytyy täältä.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että :lle. Lisäksi peli on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös Game Pass halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että PC:lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.

Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin

on vahvistanut rivien välistä sen, mitä huhut jo ehtivät kertoa niin kehitteillä ollut cozy-henkinen peli on peruttu ennen kuin sitä ehdittiin edes kunnolla esitellä. Yhtiö ei kommentoinut peliä suoraan nimeltä, mutta totesi arvioivansa projektejaan jatkuvasti ja lopettavansa ne, jotka eivät enää vastaa tavoitteita.

Tietojen mukaan Alterra oli yhdistelmä Animal Crossingin leppoisaa elämänsimulaatiota ja Minecraftin rakentelua. Pelaajat olisivat tutkineet erilaisia biomeja, keränneet materiaaleja ja kohdanneet erikoisia Matterling-hahmoja, joita kuvailtiin -figuurien kaltaisiksi. Projekti kuulostaa paperilla varsin houkuttelevalta, ehkä jopa liiankin tutulta.

Hyvä uutinen on, ettei peruminen ole johtanut irtisanomisiin. Kehitystiimin jäsenet siirretään muihin projekteihin, mikä on pelialalla usein paras mahdollinen lopputulos tällaisessa tilanteessa. Pelin luovaa johtoa veti Patrick Redding, joka tunnetaan muun muassa -pelistä ja -sarjasta.

Ubisoftin mukaan päätös liittyy laajempaan strategiaan, jossa projekteja tarkastellaan jatkuvasti laadun, markkinapotentiaalin ja pitkän aikavälin tavoitteiden näkökulmasta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kaikki ideat eivät päädy maaliin asti, vaikka ne kuulostaisivat lupaavilta.

Samaan aikaan Ubisoftilla tapahtuu myös positiivisempia asioita. Yhtiö on juuri vahvistanut, että saa virallisen esittelynsä 23. huhtikuuta. Vaikka Alterra ei koskaan nähnyt päivänvaloa, Ubisoftin pelijuna jatkaa kulkuaan tällä kertaa vain kevyemmin kuormin.