Rainbow Six Siege X nyt saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege X nyt saatavilla

on julkaissut 10. kesäkuuta laajan uudistuksen -peliinsä, joka kantaa jatkossa nimeä . Suurin muutos on se, että peli on nyt “ilmaiseksi pelattavissa” – Ubisoftin termi ilmaiseksi pelattavalle, jossa kuitenkin osa sisällöstä on maksullista. Siege on ollut pitkään yksi parhaista taktisen ammuskelun peleistä, jossa tiimityö ja strategia ovat kaiken keskiössä.

Pelin taustalla on tositapahtumiin perustuva 1980-luvun iranilaisen suurlähetystön sieppaus Lontoossa, jossa SAS-erikoisjoukot suorittivat kuuluisan pelastustehtävän. Tämä aito tapahtuma näkyy pelissä ja tekee siitä autenttisen ja intensiivisen kokemuksen. Nyt kuka tahansa voi hypätä mukaan kokeilemaan peliä, mutta uusien ominaisuuksien mukana tulee myös uusia maksutapoja.

Rainbow Six Siege X tuo mukanaan muun muassa uuden “dual front” -pelimuodon, jossa kaksi kuuden pelaajan joukkuetta taistelee suurimmalla kartalla koskaan ja yrittää vallata vastustajan alueita. Pelissä on myös neutraali sektori, jossa voi suorittaa tehtäviä ja ansaita bonuksia, sekä mahdollisuus vaihtaa operaattoria kuolemasta elpyessään.

Vaikka perusversio on ilmainen, kilpapelaamiseen suunnattu Ranked-tila on edelleen maksullinen. Elite Edition -paketti maksaa noin 18 euroa ja antaa pääsyn Ranked-tilaan sekä muuhun lisäsisältöön. Ultimate Edition puolestaan avaa kaikki pelin 52 operaattoria ja sisältää lisäksi ekstra-asuja.

Pelin uudistuksen myötä myös laitteistovaatimukset ovat hieman kasvaneet, mutta minimivaatimukset pysyvät suhteellisen kevyinä. Rainbow Six Siege X pyrkii yhdistämään uusien pelaajien matalan kynnyksen sekä kokeneiden pelaajien kilpailullisuuden, tarjoten monipuolisen ja syvällisen taktisen ammuskeluelämyksen.

Merirosvojen todellinen elämä esiin uudessa dokumentissa – Assassin’s Creedin maailma saa historian siivet Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvojen todellinen elämä esiin uudessa dokumentissa – Assassin’s Creedin maailma saa historian siivet

ovat viihteessä usein romantiikkaa, aarteita ja hurjia taisteluita, mutta millaista elämä merellä oikeasti oli? ja historian popularisointiin keskittyvä History Hit vievät katsojat uuden Sail Like a Pirate -dokumentin mukana tutkimaan merirosvojen arkea ilman Hollywoodin kiiltokuvaa.

Noin puolen tunnin mittainen dokumentti seuraa historioitsija ja juontaja Dan Snow’ta sekä kaksinkertaista olympiavoittajaa Ruggero Titaa, jotka nousevat perinteisen purjelaivan kyytiin Englannin kanaalissa. Matkalla selviää, että merirosvojen elämä ei ollut pelkkää rommia ja aarteiden jahtaamista. Vaan se vaati kurinalaisuutta, yhteistyötä ja kovia merimiestaitoja.

Dokumentti kuvattiin syyskuussa 2025 TS Royalist -aluksella, ja se yhdistää historian sekä käytännön kokemukset tavalla, joka tuo merirosvojen aikakauden lähemmäs nykypäivän katsojaa. Samalla se näyttää, mistä Assassin’s Creed Black Flag -pelin tunnettu purjehdus ja meriseikkailut ovat saaneet inspiraationsa.

Assassin’s Creed Black Flag teki aikoinaan merellä seilaamisesta yhden pelisarjan suurimmista vetonauloista, ja nyt Sail Like a Pirate kurkistaa fantasian taakse. Todellisuus oli täynnä vaaroja, taitojen hiomista ja tiimityötä – merellä yksin sankariksi ei vain purjehdittu.

Dokumentti on osa Ubisoftin ja History Hitin pitkäaikaista yhteistyötä, jonka tavoitteena on tuoda pelien inspiroima uusille yleisöille. Samalla se toimii alkupalana tulevalle -pelille, joka julkaistaan 9. heinäkuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassinen merirosvoseikkailu palaa siis uudella tekniikalla – ja tällä kertaa mukana kulkee hieman enemmän ymmärrystä siitä, millaista elämä aaltojen keskellä oikeasti oli.

Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään Kommentit pois päältä artikkelissa Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään

potkaisi pelialan kesäkauden käyntiin näyttävästi kesäkuun 2026 State of Play -lähetyksellään. Esittelyssä nähtiin pitkä lista uusia pelejä, jatko-osia ja remake-versioita, mutta suurimmat katseet varastivat odotettu sekä täysin uusi -seikkailu.

Tilaisuuden avasi Wolverine, josta nähtiin aiempaa laajempi peliesittely. Hiiviskelyn ja toiminnan lisäksi paljastui, ettei Wolverine jää tarinassa yksin mutanttien edustajaksi. Mukana nähdään myös muun muassa Sabretooth ja Jean Grey. -faneille tarjoiltiin lisää herkkupaloja myös Marvel Tokonin muodossa, jossa Doctor Doomin rinnalla pelattaviksi hahmoiksi vahvistettiin esimerkiksi Magneto, Green Goblin ja Carnage.

Yksi illan suurimmista yllätyksistä oli Ubisoftin ilmoitus Rayman Legends -pelin uusintaversiosta. Rakastettu tasohyppelyklassikko palaa uudistettuna 1. lokakuuta 2026. Samalla myös pitkään hiljaiseloa viettänyt -sarja tekee paluun uudella -pelillä. Lisäksi Until Dawn saa vihdoin jatko-osan, jota fanit ovat odottaneet jo vuosia.

Kauhupeleistä nähtiin uusia välähdyksiä muun muassa Silent Hill: Townfallista ja karmivasta ILL-räiskinnästä. Toimintapelien ystäville puolestaan esiteltiin lisää materiaalia peleistä kuten , ja , joka saapuu lokakuun alussa.

Illan lopuksi Sony säästi todellisen yllätyksen. Seuraava God of War ei keskitykään Kratokseen, vaan pääosaan nousee hänen puolisonsa Faye. päätettiin esitellä peräti 20 minuutin mittaisella trailerilla, mikä vihjaa Sonyn uskovan uuden suunnan olevan sarjan seuraava suuri askel. Jos State of Playsta piti valita yksi puheenaihe, se oli luultavasti juuri tämä.