Rainbow Six Siegen uusi euroliiga lahjoittaa voittorahoja hyväntekeväisyyteen Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siegen uusi euroliiga lahjoittaa voittorahoja hyväntekeväisyyteen

Rainbow Six Siege

Pelijulkaisija on luonut oman alueellisen ekosysteemin verkkopelaamiseen. Tämän seurauksena -toimintapeli saa oman eurooppalaisen European Open Clash -verkkopeliturnauksensa.

Yhdessä FACEIT-tapahtumaorganisaation kanssa järjestetty peliturnaus kokoaa yhteen 16 ammattilais- ja harrastelijajoukkuetta, jotka kisaavat yhteensä 50 000 euron arvoisesta palkintopotista. Potti lahjoitetaan kokonaisuudessaan Lääkärit ilman rajoja -avustusjärjestölle. Turnauksen tarkoituksena on tuoda eurooppalainen Rainbow Six Siege -pelaaminen omaksi kokonaisuudekseen, jolloin myös eurooppalaisilla faneilla on omat joukkueensa kannatettavana.

Verkkoturnaus alkaa kahdella Community Cup -kisalla, joista ensimmäinen pelataan 16.-17. toukokuuta 2020 ja toinen 23.-24. toukokuuta 2020.

Kummankin Community Cup -kisan kolme parasta joukkuetta jatkavat tulevaan Rainbow Six 2020 European League -kisatapahtumaan, jossa kisaa myös kymmenen eurooppalaista ammattilaisjoukkuetta. Tapahtumassa harrastelija- ja ammattilaisjoukkueet kohtaavat toisensa kolmen pelipäivän mittaisessa playoff-tapahtumassa, josta neljä parasta joukkuetta selviää semifinaali- ja mestaruusotteluihin. Playoff-ottelut käydään 30. ja 31. toukokuuta sekä 6. kesäkuuta. Semifinaalit ja mestaruusottelu pelataan 7. kesäkuuta. Sekä playoff- että semifinaali- ja mestaruusottelut esitetään livenä Twitchissä ja YouTubessa.

Myös turnausotteluiden katsojilla on mahdollisuus osallistua Lääkärit ilman rajoja -avustusjärjestön lahjoituspottiin pelistriimien välityksellä.

Ensimmäiseen Community Cup -kisaan voi rekisteröityä 16. toukokuuta saakka (kello 14.55 mennessä) täällä. Toiseen Community Cup -kisaan voi rekisteröityä 23. toukokuuta saakka (kello 14.55 mennessä) täällä.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege on saatavana sekä - ja -pelikonsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Strategiapeli Field of Glory II: Medieval ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Strategiapeli Field of Glory II: Medieval ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Field of Glory II: Medieval

Vuonna 2021 julkaistu on nyt saatavilla täysin ilmaiseksi :lle Steamissä 17. heinäkuuta asti.

Kyseessä on vuoropohjainen taktinen strategiapeli, joka sijoittuu korkeaan keskiaikaan vuosien 1040 ja 1270 välille. Pelaaja pääsee komentamaan monia historiallisia armeijoita, kuten anglosakseja, normanneja, mongoleja, puolalaisia, teutoniritareita, viikinkejä, unkarilaisia ja monia muita. Taisteluita käydään sekä valmiiksi suunnitelluissa skenaarioissa että itse luoduissa kamppailuissa, joissa taktikointi ja yksikköjen sijoittelu ovat avainasemassa.

Peli on saanut positiivista palautetta erityisesti historiallisesta tarkkuudestaan ja taktisesta syvyydestään. Siinä on yli 100 yksikkötyyppiä, 57 armeijalistaa ja runsaasti vaihtoehtoja sekä yksinpelille että moninpelille.

Jos keskiajan sotastrategia kiinnostaa, nyt on oiva hetki napata tämä nimike kokoelmaan – täysin ilmaiseksi.

Ubisoft tekee suuria sijoituksia ja samalla potkii työntekijöitään suurella kengällä perseelle Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft tekee suuria sijoituksia ja samalla potkii työntekijöitään suurella kengällä perseelle

Pelijätti Ubisoftin pääkonttorilla tuntuu vallitsevan erikoinen logiikka. Vain hetki sen jälkeen, kun yhtiö ilmoitti varmistaneensa massiivisen, noin 1,17 miljardin euron sijoituksen kiinalaiselta teknologiajätiltä Tencentiltä, se on jatkanut irtisanomisiaan. Tämä on herättänyt hämmennystä ja huolta niin työntekijöiden kuin pelaajienkin keskuudessa.

Viimeisimpänä leikkausten kohteeksi on joutunut Red Storm Entertainment, Ubisoftin pitkäaikainen studio, joka tunnetaan erityisesti Tom Clancy -pelisarjan parissa tekemästään työstä. Studiolta irtisanottiin 19 työntekijää osana yhtiön laajempaa ”uudelleenjärjestelyä”. Vaikka luku ei itsessään ole valtava, se on osa suurempaa aaltoa, jossa on viime aikoina sulkenut studioita ja vähentänyt satoja työntekijöitä.

Tilanteen tekee erikoiseksi juuri ajoitus. Luulisi, että miljardiluokan sijoitus toisi mukanaan vakautta ja turvaa, mutta Ubisoftilla se näyttää tarkoittavan päinvastaista. Yhtiö on perustellut leikkauksia tarpeella tehostaa toimintaansa ja keskittyä suurimpiin ja tuottavimpiin brändeihinsä, kuten Assassin's Creediin ja Far Cryhin. Tämä on kuitenkin laiha lohtu niille tiimeille, joiden projektit eivät kuulu tähän ”kärkikolmikkoon”.

Kulisseissa kuiskitaan, että Tencent-diiliin liittyy uuden tytäryhtiön perustaminen, johon Ubisoftin arvokkaimmat pelisarjat on siirretty. Tämä on herättänyt työntekijöissä pelkoa siitä, että heidän työpaikkansa ovat vaakalaudalla, jos he eivät työskentele juuri näiden lippulaivatuotteiden parissa.

Vaikka yhtiön johto vakuuttelee, että sijoitus hyödyttää koko Ubisoftia ja mahdollistaa uutta luovuutta, viesti tuntuu ristiriitaiselta, kun samalla jaetaan irtisanomislappuja.