Rainbow Six Siegen uusi euroliiga lahjoittaa voittorahoja hyväntekeväisyyteen Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siegen uusi euroliiga lahjoittaa voittorahoja hyväntekeväisyyteen

Rainbow Six Siege

Pelijulkaisija on luonut oman alueellisen ekosysteemin verkkopelaamiseen. Tämän seurauksena -toimintapeli saa oman eurooppalaisen European Open Clash -verkkopeliturnauksensa.

Yhdessä FACEIT-tapahtumaorganisaation kanssa järjestetty peliturnaus kokoaa yhteen 16 ammattilais- ja harrastelijajoukkuetta, jotka kisaavat yhteensä 50 000 euron arvoisesta palkintopotista. Potti lahjoitetaan kokonaisuudessaan Lääkärit ilman rajoja -avustusjärjestölle. Turnauksen tarkoituksena on tuoda eurooppalainen Rainbow Six Siege -pelaaminen omaksi kokonaisuudekseen, jolloin myös eurooppalaisilla faneilla on omat joukkueensa kannatettavana.

Verkkoturnaus alkaa kahdella Community Cup -kisalla, joista ensimmäinen pelataan 16.-17. toukokuuta 2020 ja toinen 23.-24. toukokuuta 2020.

Kummankin Community Cup -kisan kolme parasta joukkuetta jatkavat tulevaan Rainbow Six 2020 European League -kisatapahtumaan, jossa kisaa myös kymmenen eurooppalaista ammattilaisjoukkuetta. Tapahtumassa harrastelija- ja ammattilaisjoukkueet kohtaavat toisensa kolmen pelipäivän mittaisessa playoff-tapahtumassa, josta neljä parasta joukkuetta selviää semifinaali- ja mestaruusotteluihin. Playoff-ottelut käydään 30. ja 31. toukokuuta sekä 6. kesäkuuta. Semifinaalit ja mestaruusottelu pelataan 7. kesäkuuta. Sekä playoff- että semifinaali- ja mestaruusottelut esitetään livenä Twitchissä ja YouTubessa.

Myös turnausotteluiden katsojilla on mahdollisuus osallistua Lääkärit ilman rajoja -avustusjärjestön lahjoituspottiin pelistriimien välityksellä.

Ensimmäiseen Community Cup -kisaan voi rekisteröityä 16. toukokuuta saakka (kello 14.55 mennessä) täällä. Toiseen Community Cup -kisaan voi rekisteröityä 23. toukokuuta saakka (kello 14.55 mennessä) täällä.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege on saatavana sekä – ja -pelikonsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas – ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.