Rainbox Six Siege sai uuden Showdown -pelitilan Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbox Six Siege sai uuden Showdown -pelitilan

Ubisoft julkisti rajatun ajan Showdown-pelitilan huippusuositulle Tom Clancy’s Rainbow Six Siege -pelille. Fort Truth -pelikenttä ammentaa tunnelmaa villin lännen maisemista ja asettaa vastakkain kolme hyökkääjää kolmen puolustuspelaajan kanssa.

Showdown on pelattavissa 2.-16. heinäkuuta, jolloin se muuntaa Rainbow Six Siegen ainutlaatuiseksi pyssynpaukuttelijan taistelukentäksi. Ainoat asevaihtoehdot länkkärihahmoilla ovat BOSG.12.2 ja Magnum LFP586, joilla otetaan mittaa toisistaan. Lisäksi Showdown näyttää pelaajille perinteistä hahmonäkymää rajatumman version. Tämän ansiosta pelaajille ei näy erillistä tähtäysruudukkoa, ammusten määrää tai pelaajahahmon terveyden tilaa. Showdown ei myöskään anna pelaajalle tyypillistä valmisteluaikaa ennen yhteenoton alkamista.

Showdown-tapahtuma tuo peliin 31 villin lännen teeman mukaista varuste- ja vaatetusosaa. Näihin kuuluvat muun muassa erilaiset operaattoripäähineet ja vaatekokonaisuudet.

Taktisen ja toimintapitoisen erikoisryhmätoiminnan ykkösnimi Tom Clancy’s Rainbow Six Siege vie pelaajansa jännittävän ja kiihkeätunnelmaisen toiminnan maailmaan, jossa lainvalvojat ja ammattirikolliset ottavat yhteen toistensa kanssa. Rainbow Six -pelisarja ei kuitenkaan edusta suoraviivaista räiskimistä, vaan rakentuu tarkkaan laadittujen strategioiden ja taktisten toimintamallien varaan. Poliisin ja armeijan erikoisryhmistä tutut erikoisvälineet, kuten erilaiset räjähteet, kranaatit, suojakilvet ja monet muut apuvälineet ovat yhtä tärkeässä osassa kuin vaativaan voimankäyttöön tarkoitetut ampuma- ja lähitaisteluaseet. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege onkin yhdistelmä sekä kiivasta räiskintää, vaarallisia lähitaistelutilanteita että taktista osaamista ja strategista pohdintaa. Yksinpelin lisäksi Tom Clancy’s Rainbow Six Siege tarjoaa monipuoliset moninpelitilat, joissa pelaajat voivat toimia ryhmissä toisiaan vastaan. Peli soveltuukin erinomaisesti myös elektronisen urheilun temmellyskentäksi.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege on saatavana sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle. Se tulee saataville myös Ubisoftin uuteen Uplay+ -tilauspalveluun.

Battlefield 6 -pelaajat kirjoittavat viestejä korjaustyökalulla – lääkintämiehet puolustautuvat Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -pelaajat kirjoittavat viestejä korjaustyökalulla – lääkintämiehet puolustautuvat

Battlefield 6:n taistelukentillä eletään outoja aikoja. Pelaajat, jotka kaatuvat keskellä kaaosta, ovat alkaneet käyttää insinöörien korjaustyökalua viestien kirjoittamiseen maahan, ei vihollisille, vaan lääkintämiehille. Viestit ovat epätoivoisia pyyntöjä: ”Muista herättää tiimikaverisi!”

EA:n ja Battlefield Studiosin tuore peli julkaistiin 10. lokakuuta, ja jo ensimmäisellä viikolla yli 740 000 pelaajaa ryntäsi taisteluun Steamin kautta. Pian alkoi kuitenkin vanha sotapeli-ilmiö: kaatuneet sotilaat odottavat herätystä, mutta medikit eivät ehdi paikalle.

Battlefield 6:ssa kuka tahansa voi elvyttää oman joukkueensa jäseniä, mutta Support-luokan pelaajat tekevät sen huomattavasti nopeammin ja ilman rajoituksia. Ongelma? Heitä on usein liian vähän, ja taistelun keskellä elvytysyritykset päättyvät helposti tuplakuolemaan.

Redditin ja X:n (entinen Twitter) keskustelut ovat täynnä huutoja ja huumoria. “Lopettakaa respawnin painaminen, niin teidät voisi pelastaa!” valitti eräs pelaaja. Toiset puolustavat lääkintämiehiä: “Ei ole helppoa juosta keskelle pommisadetta defibrillaattori kädessä.”

Kuten aina Battlefieldissä, kaaos on osa viehätystä.

Vampyyrikultti kutsuu – Cult of Blood tuo vanhan koulukunnan kauhun takaisin Kommentit pois päältä artikkelissa Vampyyrikultti kutsuu – Cult of Blood tuo vanhan koulukunnan kauhun takaisin

Jos olet kaivannut peleihin 90-luvun Resident Evil -tyylistä selviytymiskauhua, nyt kannattaa höristää korvia. Kehittäjä Dusty Box on julkistanut Cult of Blood -nimisen yksinpelin, jossa poliisin tutkimusretki muuttuu painajaiseksi vampyyrien ja salaperäisen verikultin keskellä. Peli ilmestyy ensi vuonna PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X|S:lle.

Peli lupaa tarjota juuri sitä, mistä retro-kauhufanit haaveilevat, eli kiinteitä kamerakulmia, dramaattisia välianimaatioita ja vanhanaikaiset, mutta hiotut tankkiohjaukset. Taistelu on raakaa ja armotonta, panoksia ei jaeta ilmaiseksi, joten jokainen laukaus on harkittava tarkkaan.

Tunnelmaa syventää omituinen varustejärjestelmä, jossa löydettyjä aseita ja tarvikkeita voi päivittää verisieluilla. Kaiken keskellä väijyy vaara, että pelaaja itse päätyy kultin papittaren viimeiseksi uhriksi hänen matkallaan jumalattareksi.

Ja jos odotus tuntuu pitkältä, pelistä on jo nyt saatavilla demo Steamissa. Ehkä aika laittaa valot päälle ennen kuin kokeilee, koska vampyyrit eivät tunnetusti viihdy kirkkaassa päivänvalossa, mutta pelaajatkaan eivät ehkä viihdy yksin pimeässä.