Rainbox Six Siege sai uuden Showdown -pelitilan Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbox Six Siege sai uuden Showdown -pelitilan

julkisti rajatun ajan Showdown-pelitilan huippusuositulle Tom Clancy's -pelille. Fort Truth -pelikenttä ammentaa tunnelmaa villin lännen maisemista ja asettaa vastakkain kolme hyökkääjää kolmen puolustuspelaajan kanssa.

Showdown on pelattavissa 2.-16. heinäkuuta, jolloin se muuntaa Rainbow Six Siegen ainutlaatuiseksi pyssynpaukuttelijan taistelukentäksi. Ainoat asevaihtoehdot länkkärihahmoilla ovat BOSG.12.2 ja Magnum LFP586, joilla otetaan mittaa toisistaan. Lisäksi Showdown näyttää pelaajille perinteistä hahmonäkymää rajatumman version. Tämän ansiosta pelaajille ei näy erillistä tähtäysruudukkoa, ammusten määrää tai pelaajahahmon terveyden tilaa. Showdown ei myöskään anna pelaajalle tyypillistä valmisteluaikaa ennen yhteenoton alkamista.

Showdown-tapahtuma tuo peliin 31 villin lännen teeman mukaista varuste- ja vaatetusosaa. Näihin kuuluvat muun muassa erilaiset operaattoripäähineet ja vaatekokonaisuudet.

Taktisen ja toimintapitoisen erikoisryhmätoiminnan ykkösnimi Tom Clancy's Rainbow Six Siege vie pelaajansa jännittävän ja kiihkeätunnelmaisen toiminnan maailmaan, jossa lainvalvojat ja ammattirikolliset ottavat yhteen toistensa kanssa. Rainbow Six -pelisarja ei kuitenkaan edusta suoraviivaista räiskimistä, vaan rakentuu tarkkaan laadittujen strategioiden ja taktisten toimintamallien varaan. Poliisin ja armeijan erikoisryhmistä tutut erikoisvälineet, kuten erilaiset räjähteet, kranaatit, suojakilvet ja monet muut apuvälineet ovat yhtä tärkeässä osassa kuin vaativaan voimankäyttöön tarkoitetut ampuma- ja lähitaisteluaseet. Tom Clancy's Rainbow Six Siege onkin yhdistelmä sekä kiivasta räiskintää, vaarallisia lähitaistelutilanteita että taktista osaamista ja strategista pohdintaa. Yksinpelin lisäksi Tom Clancy's Rainbow Six Siege tarjoaa monipuoliset moninpelitilat, joissa pelaajat voivat toimia ryhmissä toisiaan vastaan. Peli soveltuukin erinomaisesti myös elektronisen urheilun temmellyskentäksi.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege on saatavana sekä - ja -pelikonsoleille että :lle. Se tulee saataville myös Ubisoftin uuteen + -tilauspalveluun.

EA:lta tulossa lisää Disney-pelejä, lisäksi salaisia Star Warsin projekteja työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa EA:lta tulossa lisää Disney-pelejä, lisäksi salaisia Star Warsin projekteja työn alla

Electronic Artsilla on käsissään muutakin kuin valomiekkailua. Entertainmentin johtaja Laura Miele paljasti Varietyn haastattelussa, että yhtiöllä on kehitteillä useita vielä julkistamattomia pelejä Disneyn IP:iden pohjalta, :n lisäksi.

Tiedossa olevia projekteja ovat tällä hetkellä , The Old Republic, tuleva -peli sekä jo mainittu -trilogian kolmas osa. Valitettavasti EA on perunut -pelin, jota kehitti Cliffhanger Games, mutta yhteistyösopimus Marvelin kanssa on edelleen voimassa kolmen pelin verran.

Miele vihjasi myös, että EA tutkii mahdollisuuksia laajentaa Apex Legends -brändiä pelien ulkopuolelle – esimerkiksi TV-sarjaksi tai elokuvaksi. Sillä välin EA:n keskiössä on , joka julkaistaan 10. lokakuuta 2025 :lle, :lle ja :lle.

Mitä tulevat Disney-pelit sitten ovat? Sitä EA ei vielä paljasta, mutta fanien spekulaatiot käyvät kuumina.

PUBG Mobile -mestaruus meni Yangon Galacticosille Kommentit pois päältä artikkelissa PUBG Mobile -mestaruus meni Yangon Galacticosille

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) x Stadia

Maailman parhaat mobiilipelaajat ovat jälleen kokoontuneet yhteen Esports World Cup 2025 -tapahtumaan, ja -turnauksen kirkkaimman kruunun nappasi tänä vuonna . Mutta tällä kertaa voiton takana ei ollut pelkästään hyvä tähtäin, vaan myös tehokasta teknologiaa, sillä koko turnaus pelattiin Magic7 Pro -älypuhelimilla.

HONOR toimii tapahtuman virallisena älypuhelinkumppanina, ja Magic7 Pro toimi turnauslaitteena neljässä huippupelissä, , , ja PUBG Mobile. Käytännössä siis pelaajat hakkasivat tiensä voittoon puhelimella, joka on suunniteltu kuin virtuaalitaistelujen Formula 1 -auto – tehokas, viileänä pysyvä ja valmis pitkäänkin peli-iltaan.

Magic7 Pro:ssa on Snapdragon 8 Elite -piiri, tekoälyllä höystetty näyttö sekä markkinoiden ensimmäinen reaaliaikainen AI-renderöinti, jolla grafiikat pysyvät -tasolla ilman nykimistä. Silmätkin kiittävät, sillä laitteessa on erityisiä silmäystävällisiä ominaisuuksia maratonpelejä varten. Äänimaailmakin on viritetty niin, että jokainen laukaus ja askeleen ääni kuuluu kristallinkirkkaana.

EWC 2025 jatkuu vielä elokuun 24. päivään saakka ja se kerää pelaajia ympäri maailmaa kilpailemaan yhteensä yli 64 miljoonan euron palkintopotista. Tämän vuoden voittajat osoittivat, että pelaamisen huipputaso vaatii muutakin kuin nopeita peukaloita, laitteella todella on väliä.