Rakastettua PlayStation-klassikkoa voi nyt pelata omalla verkkoselaimellasi – ryhtyykö Sony vastatoimiin? Kommentit pois päältä artikkelissa Rakastettua PlayStation-klassikkoa voi nyt pelata omalla verkkoselaimellasi – ryhtyykö Sony vastatoimiin?

Aivan alkuperäisen WipEoutin Phantom Edition -PC-porttauksen jälkilöylyissä, seuraavana voimme nyt kokea Psygnosisin legendaarisen antigravitaatiokilpa-autopelin omissa verkkoselaimissamme. Kiitos tästä kuuluu ohjelmoija Dominic Szablewskinille.

Szablewski selittää prosessin erittäin informatiivisessa blogikirjoituksessaan ja myöntää olevansa tyytyväinen, jos Sony tulee ja sulkee projektin, mutta vain yhdellä ehdolla.

”Jos joku Sonylla lukee tätä, harkitkaa, että teillä on (minun mielipiteeni mukaan) kaksi yhtä hyvää vaihtoehtoa: joko antakaa sen olla tai sulkekaa tämä projekti ja tehkää kunnollinen uusintaversio”, Szablewski sanoo.

Vuonna 1995 julkaistu WipEout liittyen PlayStationin julkaisuun saa ansion siitä, että se teki Sonyn konsolista houkuttelevan coolin ansiosta sen häikäisevien 3D-grafiikoiden ja sykkivän tekno-soundtrackin – joka oli täynnä useita lisensoituja artisteja, kuten The Chemical Brothers ja Orbital. Voit lukea sen luomisesta täältä.

Siitä syntyi sarja jatko-osia, mukaan lukien WipEout 2097, Wip3out ja WipEout 2048. Sarjan viimeisin osa on vuoden 2021 mobiilipeli WipEout Merge.

WipEoutin verkkoselainverisota pääset kokeilemaan tämän linkin kautta, vielä ennen kuin Sony puuttuu asiaan.

Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun

Activision on julkaissut uuden trailerin Call of Duty: Black Ops 7 -pelille, ja mukana on varsin erikoinen mutta odotettu vieras, itse Predator. Trailerissa nähdään legendaarinen The Replacer, joka saa uransa vaarallisimman työkeikan. korvata sotilas keskellä alienin metsästysaluetta. Lopputulos on yhtä aikaa överi, räjähtävä ja huvittavan itseironinen.

Treyarchin kehittämä Black Ops 7 jatkaa sarjan tuttua linjaa, tiukkaa toimintaa, kylmää sotaa ja synkkää huumoria. Nyt peli kuitenkin sekoittaa pakkaa lisäämällä Predator: Badlands -elokuvan maailmaan sijoittuvan ristiinkampanjan, jossa elokuvan tapahtumat ja pelin tehtävät punoutuvat yhteen.

Elokuva saapuu valkokankaille 7. marraskuuta, ja Call of Duty: Black Ops 7 julkaistaan heti perään 14. marraskuuta PlayStationille, Xboxille ja PC:lle. Trailerin perusteella luvassa on niin adrenaliinia, verta kuin ikonista ”get to the chopper” -energiaa, eli juuri sitä, mitä fanit odottavat syksyn kovimmalta toimintapaketilta.

Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla Kommentit pois päältä artikkelissa Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla

Taktinen roguelite-RPG Odds Chronicles vie pelaajat keskiaikaiseen fantasiamaailmaan, jossa jokainen nopanheitto voi muuttaa kohtalon kulun. Pelissä astutaan Evryn-nimisen entisen kuninkaallisen henkivartijan saappaisiin, soturin, joka epäonnistui tehtävässään ja menetti kunnian. Kun tyranni on vallannut valtakunnan, Evryn herää “ajan ulkopuolisessa kapakassa” ja joutuu taistelemaan muistoista syntyvissä taisteluissa saadakseen valtakuntansa takaisin.

Pelin on kehittänyt eSolu ja Team Mojo Games, ja se on rakennettu Unreal Engine 5 -pelimoottorilla. Taistelut käydään dioraamamaisilla kentillä, jotka näyttävät herätetyiltä pöytäroolipeleiltä. Pelaajat voivat “heitellä” noppia hiirellä tai klikkauksin ja jokainen nopan sivu toimii resurssina, kuten voimana, ketteryytenä tai magiana, joilla ladataan ja laukaistaan erikoiskykyjä. Käyttämättömät resurssit taas täyttävät Wild Dice -mittaria, joka voi kääntää taistelun kulun täysin päälaelleen.

Pelaaja voi kerätä ja päivittää kykyjä, esineitä ja noppaparannuksia jokaisen pelikerran aikana. Jokainen seikkailu päättyy pomotaisteluun, jonka jälkeen saavutetut Memory Shards -sirpaleet avaavat pysyviä parannuksia tulevia yrityksiä varten.

Odds Chronicles julkaistaan PC:lle vuonna 2026, ja sen voi jo lisätä toivelistalle Steamissa. Tämä on peli, jossa sankaruus, kosto ja nopanheiton tuuri kietoutuvat yhteen, kirjaimellisesti.