Rakkaan Banjo-Kazooien paluu alkaa näyttämään entistä varmemmaltaKommentit pois päältä artikkelissa Rakkaan Banjo-Kazooien paluu alkaa näyttämään entistä varmemmalta
Kyllä vain, meidän rakas Banjo-Kazooie, joka teki showpaini-tason paluun viime vuonna Nintendon Switch Onlinen loistokkaan palvelun kautta, on mahdollisesti saamassa täysin uuden pelin.
Fanit ovat huutaneet kurkkunsa käheänä kunnon paluun perään, ja huhuja on liikkunut kuin seiskalehden KÄÄK -palstalla konsanaan. – mitä jos tämä kaksikko tekee vielä näyttävän paluun?
Phil Spencer, itse pääperkele Microsoft Gamingista täräytti ilmoille melkoisen pommin. Hän on kuullut fanien toiveet!
”Olette nähneet historiastamme, ettemme ole koskeneet jokaiseen franchisingiin, johon ihmiset toivoisivat meidän koskevan — Banjo-fanit, kuulen teidät. Mutta on totta, että kun löydämme oikean tiimin ja oikean tilaisuuden, rakastan palata uudelleen käsittelemään tarinoita ja hahmoja, joita olemme nähneet aiemmin.”
Joten nyt me täällä pidämme sormet ja varpaat ristissä, sillä uusi Banjo-Kazooie voi olla nurkan takana. Tätä on kieltämättä odotettu!
Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen Hitman-peleistään tunnettu IO Interactive ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle 007 First Light -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.
Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä
Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.
Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:
Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.
Haasteita riittää tarinan jälkeenkin
Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.
007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta PlayStation 5– ja Xbox Series X|S -konsoleille sekä PC:lle Steam- ja Epic Games Store -palveluihin. Nintendo Switch 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.
Xbox avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.
Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti Halo, Gears Of War, Forza Horizon ja Fable, joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja PC:llä.
Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.
Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?
Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.