Räppäri Snoop Dogg jätti kiroillen kesken Twitch-striiminsä: katsojat tuijottivat tyhjää tuolia seitsemän tuntia Kommentit pois päältä artikkelissa Räppäri Snoop Dogg jätti kiroillen kesken Twitch-striiminsä: katsojat tuijottivat tyhjää tuolia seitsemän tuntia

Yhdysvaltalainen hip hop -artisti striimaa toisinaan pelisessioitaan Twitchissa. Yleensä miehen striimit keräävät vain joitakin tuhansia katsojia, mutta hänen hiljattainen striiminsä on kerännyt jo yli satatuhatta katselijaa.

Syy tälle on varsin humoristinen. Räppäri pelasi jonkin aikaa Madden NFL 21 -peliä, kunnes päätyi kiroilemaan ja poistumaan paikalta – eli siis ragequittaamaan. Loput striimistä katselijat tuijottavat miehen tyhjää pelituolia samalla, kun jostain kaukaa kantautuu musiikki. Striimin nimi on hieman ironisesti ”Sit back, Relax, and chill it's vibe in here”, eli ”istu alas ja rentoudu, täällä on hyvä meininki”.

https://www.twitch.tv/videos/931737323?t=0h0m1s%2F%3Ftt_content%3Dtwitch_logo

Assassin’s Creed Shadows vuotanut verkkoon kuukautta ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows vuotanut verkkoon kuukautta ennen julkaisua

Assassin's Creed Shadows on vuotanut verkkoon, ja peliä striimataan jo kuukautta ennen sen virallista julkaisua. Peli on ilmestynyt Twitchissä useiden käyttäjien kanavilla, mutta striimit poistetaan nopeasti tekijänoikeussyistä, kertoo VGC. Assassin's Creed Shadows julkaistaan virallisesti 20. maaliskuuta 2025.

Vuoto sai alkunsa, kun GamingLeaksandRumours-subredditissä jaettiin kuvia ja pelikuvaa henkilöltä, joka väitti ostaneensa pelin verkkomarkkinapaikalta. Lisäksi Yhdysvaltalaisella huutokauppasivustolla nähtiin useita myynti-ilmoituksia, joissa peliä kaupattiin 100 dollarin hintaan kappaleelta. Ilmoitukset on sittemmin poistettu.

Tämä on takaisku Ubisoftille, joka on kohdannut vaikeuksia Assassin's Creed Shadowsin kehityksessä ja markkinoinnissa. Julkaisua on siirretty useita kertoja – peli oli alun perin tarkoitus julkaista marraskuussa, sitten helmikuussa, ja lopulta julkaisupäiväksi vahvistettiin 20. maaliskuuta.

on kuitenkin vakuuttanut, että Assassin's Creed Shadows on kerännyt vahvat ennakkotilaukset, samalla tasolla kuin Assassin's Creed Odyssey, joka on sarjan toiseksi menestynein peli. Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot kertoi, että varhaiset ennakkotestit ovat olleet positiivisia ja että pelin kaksiosainen päähenkilösysteemi tarjoaa laadukkaan ja immersiivisen kokemuksen.

Assassin's Creed Shadows sijoittuu odotetusti Japaniin ja on sarjan ensimmäinen täysimittainen osa sitten vuoden 2020. Ubisoftille pelin menestys on elintärkeää, sillä yhtiö on kamppaillut viimeaikaisten epäonnistumisten ja sijoittajien tyytymättömyyden kanssa.

Pelin promootiokampanja ei ole kuitenkaan sujunut ongelmitta. Kehitystiimi on joutunut pyytämään anteeksi historiallisia epätarkkuuksia ja luvattoman symbolin käyttöä pelissä. Lisäksi keräilyfiguureja valmistava poisti myynnistä Assassin's Creed Shadows -patsaan ”epäherkän” suunnittelun vuoksi.

Vuodon myötä peliin liittyy nyt myös juonipaljastusten uhka, joten fanien kannattaa olla varovaisia spoilerien välttämiseksi ennen virallista julkaisua.

Civilization 7 saapuu ensi vuonna – ensimmäinen pelivideo katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Civilization 7 saapuu ensi vuonna – ensimmäinen pelivideo katsottavissa

Civilization 7

esitteli ensimmäisen pelivideon tulevasta -pelistä Gamescom Opening Night Livessä ja ilmoitti samalla pelin julkaisupäiväksi 11. helmikuuta 2025.

Studio ja kustantaja 2K olivat jo aiemmin vihjailleet trailerin tulosta Summer Game Festissä. Nyt kaikki saivat siis ensimmäisen kerran ihailla historiallisia hahmoja liikkuvan kartalla ja varmasti myös kuvitella ystävyyksien kärsivän, kun kaupungit valitetaan.

Firaxis Gamesin Ed Beach esitteli pelin ja kertoi tämän olevan studion ”suurin ja kunnianhimoisin peli koskaan”.

Hyviä uutisia niille, jotka eivät pidä 2K:n käynnistysohjelmasta, sillä Civilization VII ei vaadi sitä :llä, kuten ei myöskään Civilization 6 enää tarvitse Steamissä.

Gamescom Opening Night Livin jälkeen Firaxis järjesti vielä pidemmän Civilization VII -peliesittelyn -kanavallaan. Studio lupailee yli 20 minuutin mittaisen esittelyn, jossa kerrotaan pelin kehityksestä, visiosta ja uutuuksista.