Rautalehmät kaahaavat kevätlaitumille Trackmania -ajopelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Rautalehmät kaahaavat kevätlaitumille Trackmania -ajopelissä

Trackmania

Kevät on aluillaan, aurinko paistaa ja pian on lumi pelkkä muisto vain. Näin ainakin vauhdikkaassa ja mielikuvituksellisessa Trackmania-ajopelissä, jossa kevätkampanja aloitetaan 1. huhtikuuta alkavalla 12. pelikaudella.

Uusi kausi tuo mukanaan hulppeat 25 uutta kisarataa koluttavaksi ja peräti 100 palkintomitalia kerättäväksi. Uutta aikakautta symboloivana voimana kevätkausi keskittyy hauskanpitoon ja luovuuteen. Näinpä uudet radat onkin tehty myös konsolipelaajamyönteisiksi tulevaisuutta ajatellen.

Niin ikään uusi pelikausi tuo saataville myös uuden Prestige-pinnoitteen arvokkuutta kaipaaville kuljettajille. Käyttöön tämän pinnoitteen saa läpäisemällä kevätkampanjan ja keräämällä päivän radoista myönnettäviä mitaleja.

Uusi kausikampanja sisältää myös peliteknisiä uudistuksia, kuten pelihahmon muokkausvaihtoehtoja. Näihin pääsee käsiksi pelaajan autotallissa. Samalla oman ajoklubin perustamisen käyttöliittymä on rukattu kuntoon. Lisäksi peliä on täydennetty uudella raportointityökalulla. Kokonaisuus on myös täydentynyt yli 150 erilaisella rakennusosalla, joten omien ratojen rakentelua rakastavat pelaajat saavat paljon lisää tekemistä aiempien osien rinnalle.

Koska kevätkauden alkaminen tarkoittaa myös talvikauden loppumista, kaikki siihen osallistuneet pelaajat palkitaan lopullisen sijoituksensa perusteella talvikauden pysteillä. Lisäksi Trackmania World Tour -joukkueet palkitaan pisteillä, joita keräämällä on mahdollisuus päästä osallistumaan pelin maailmanmestaruuskisoihin.

Pelin kevätkampanja alkaa 1. huhtikuuta 2023 kello 18 Suomen aikaa. Luvassa on ratoja sekä pronssi- ja hopealuokituksen pelaajille että uusia Trackmania World Tour -ratoja kulta-, Master- ja Trackmaster-tason pelaajille.

Trackmania on mielikuvituksellinen, realismia venyttävä ja uskomattoman koukuttava ajopeli, jossa pelaajat voivat luoda erilaisia ratoja ja pelitiloja vain mielikuvitus rajoittavana tekijänä. Pelin perusversio on pelattavissa ilmaiseksi ja tämän lisäksi pelaajat voivat ostaa Standard- ja Club-versiot pelistä 9,99 ja 29,99 euron hintaan.

Trackmania on saatavilla PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille. PC:lle peli on saatavilla Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoista.

Devil of the Plague saapuu Early Accessiin huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Devil of the Plague saapuu Early Accessiin huhtikuussa

SoulByte Gamesin synkkä yhteistyökauhupeli Devil of the Plague on matkalla Steamin Early Access -vaiheeseen huhtikuussa 2026. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä paljastettu, mutta kärsimättömimmät pääsevät kokeilemaan peliä jo ennen sitä, sillä mukana on pelattava demo tulevassa Steam Next Festissä.

Devil of the Plague on 1–4 pelaajan yhteistyöhön nojaava kauhukokemus, jossa selviytyminen vaatii tiukkaa tiimityötä ja kylmiä hermoja. Säikyttely ei perustu valmiiksi käsikirjoitettuihin hyppypelkoihin, vaan kauhu syntyy pelaajien valinnoista, virheistä ja siitä tutusta tunteesta, kun kaverin koordinaatio pettää juuri väärällä hetkellä.

Tarina ammentaa muinaisesta sumerilaisesta mytologiasta. Keskiössä on demoni Asag, jonka turmelus on vanhempaa kuin itse maailma. Sen myrkyllinen hengitys nousee maan uumenista, mädättää vuoret, synkentää joet ja kaataa kokonaisia valtakuntia, eikä paholainen pysy koskaan kauaa yhdessä paikassa.

Pelaajat astuvat viimeisten parantajien saappaisiin, salaisen kultin jäseninä, joiden tehtävänä on pysäyttää leviävä yliluonnollinen rutto. Hylätyt linnakkeet, kirotut temppelit ja aavemaiset rannikot toimivat taistelukenttinä ihmiskunnan viimeisessä vastarinnassa. Devil of the Plague lupaa synkkää tunnelmaa, painostavaa yhteistyötä ja kauhua, joka hiipii ihon alle hitaasti mutta varmasti.

Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa

Extraction-räiskintä Arc Raiders jatkaa hurjaa nousuaan. Vuoden 2026 aikana peliä on myyty jo yli 2,4 miljoonaa kappaletta, ja koko elinkaaren myynti on kivunnut 12,4 miljoonaan, julkaisija Nexon kertoo. Lukemat ovat erityisen vaikuttavia, kun muistaa, että peli julkaistiin vasta viime lokakuussa.

Nexonin mukaan Arc Raiders ehti myydä jo 10 miljoonaa kappaletta joulukuun 2025 loppuun mennessä, alle kahdessa kuukaudessa julkaisusta. Tammikuussa peli saavutti myös uuden pelaajaennätyksen, kun samaan aikaan linjoilla oli parhaimmillaan peräti 960 000 pelaajaa. Toimitusjohtaja Lee Jeong-hun kuvailee vastaanottoa poikkeuksellisen innostuneeksi eri puolilla maailmaa.

Palkintokaappi ei myöskään ole jäänyt tyhjäksi. Arc Raiders nappasi muun muassa The Game Awardsin parhaan moninpelin tittelin sekä PC Gamerin Vuoden peli -palkinnon. Steam Awardsissa peliä kiiteltiin erityisesti innovatiivisesta pelattavuudesta, eikä suotta.

Yksi menestyksen avaimista on ollut se, että Arc Raiders on houkutellut myös pelaajia, joita extraction-pelit eivät aiemmin kiinnostaneet. Selkeä aloitus, omaleimainen tyyli ja jatkuva jännite ovat vedonneet battle royale- ja hero shooter -väsymystä poteviin pelaajiin ja samalla sytyttäneet kipinän koko genreen uudelleen.

Embark Studios ei ole jäänyt lepäämään laakereilleen. Tuore päivitys toi mukanaan kaivattuja tasapainomuutoksia, uusia kosmeettisia herkkuja ja lupauksen säännöllisestä lisäsisällöstä myös jatkossa. Vaikka bugit ja hienosäädöt puhuttavat yhä, on selvää ettei Arc Raiders ei ole ohimenevä ilmiö, vaan todellinen kestohitti.