Ready at Dawnin perustaja iskee takaisin – uusi studio ja kova viesti VR-kehittäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Ready at Dawnin perustaja iskee takaisin – uusi studio ja kova viesti VR-kehittäjille

Ru Weerasuriya, yksi legendaarisen Ready at Dawnin perustajista, ei aio jäädä lepäämään laakereille Meta-sulkemisen jälkeen. Hän on perustanut Etelä-Ranskaan uuden pelistudion, Atlantis Studion, ja uskoo, että rohkeus on avain pelialan tulevaisuuteen, etenkin VR-puolella.

Weerasuriya muistetaan PlayStation Portable -klassikoista Daxter ja God of War: Chains of Olympus sekä kunnianhimoisesta PS4-pelistä The Order: 1886. Viimeksi mainittu jäi ilman jatko-osaa, vaikka suunnitelmat olivat olemassa.

Olisin toivonut enemmän aikaa ja budjettia, mutta Sony tarvitsi pelin ulos. – Ru myöntää.

Kun The Orderin jatkoa ei tullut, Ready at Dawn hyppäsi VR-maailmaan ja kehitti kehutun Lone Echo -sarjan. Meta osti studion vuonna 2020, mutta visiot erkanivat.

Me halusimme innovoida pitkällä aikavälillä, Meta taas painotti nopeita tuloksia. – Ru kertoo.

Lopputulos, studio suljettiin.

VR:n tulevaisuudesta Weerasuriya on silti optimistinen.

On vain ajan kysymys, milloin VR breikkaa. Mutta se vaatii rohkeutta, nykyään liian moni studio vain tekee sitä, mitä pelaajat haluavat nyt, eikä sitä, mitä teknologia mahdollistaisi viiden vuoden päästä. – Ru sanoo.

Atlantis Studio tähtää keskikokoisiin AA-projekteihin, ei massiivisiin AAA-jättiläisiin.

Emme halua kasvaa yli 30 hengen. Tärkeintä ei ole bisnesmalli, vaan ideat ja pelattavuus. Pelien ei pitäisi syntyä season pass -taulukosta. – Ru linjaa.

Hänen mukaansa pelialaa ohjaa liikaa liiketoimintalogiikka, ei luovuus.

Onko paluu PlayStationille mahdollinen?

Ei suljeta mitään pois. – Ru vihjaa.

Yksi asia on varma, hän haluaa tehdä pelejä, joilla on sydän ja ottaa riskejä, joita ala nyt välttelee.

Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun Kommentit pois päältä artikkelissa Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun

PlayStation Plus

PlayStation Plus -jäsenet saavat helmikuussa neljä uutta peliä pelattavaksi 3. helmikuuta alkaen aina maaliskuun 2. päivään asti. Valikoima on monipuolinen ja sisältää nyrkkeilyä, selviytymistä, scifiä ja lentokoneiden hurjaa lentelyä.

Undisputed vie pelaajan nyrkkeilykehään PS5:llä. Tässä realistisessa nyrkkeilysimulaattorissa voi rakentaa oman hahmon, säätää tyylin ja ominaisuudet 70+ lisensoidulla nyrkkeilijällä ja nousta amatööristä maailmanmestaruuteen Career Modessa. Kehässä riittää jännitystä ja kolhuja!

Subnautica: Below Zero sukeltaa arktisen planeetan kylmiin vesiin PS5:llä ja PS4:llä. Pelaajan tehtävä on selviytyä, tutkia ja rakentaa, kun hän yrittää selvittää, mitä tapahtui hänen siskolleen. Vaarallisia otuksia ja jäätäviä yllätyksiä riittää, joten tarkkaavaisuus on pakollista.

Ultros yhdistää tieteisfiktiota, omaperäistä taidetta ja rauhoittavaa puutarhanhoitoa. Lähitaistelu avaruusolioita vastaan yhdistyy kasvien hoitoon ja uusien reittien avaamiseen tarinan eri vaiheissa. PS4 ja PS5 saavat nauttia tästä eklektisestä kokemuksesta.

Ace Combat 7: Skies Unknown antaa PS4-pelaajille mahdollisuuden hypätä lentokoneen ohjaimiin ja taistella taivaalla henkeäsalpaavissa dogfight-taisteluissa. Valitse moderni tai futuristinen hävittäjä ja koe adrenaliinia täynnä oleva lentoseikkailu, jossa taito ratkaisee.

Helmikuu tarjoaa siis PlayStation Plus -jäsenille monipuolisen paketin niin nyrkkeilyn, seikkailun, scifin kuin lentopelien ystäville kotisohvalta.

Ghost of Yotei nousi Japanin myyntilistojen huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yotei nousi Japanin myyntilistojen huipulle

Sony Interactive Entertainmentin ja Sucker Punch Productionsin Ghost of Yotei on noussut Japanissa vuoden 2025 toiseksi myydyimmäksi PS5-peliksi. Famitsun tuoreiden myyntilukujen mukaan peli on ylittänyt yli 200 000 kappaleen rajan, jääden vain Monster Hunter Wildsin taakse. Kyseessä on kova saavutus markkinalla, jossa kotimaiset pelisarjat hallitsevat perinteisesti myyntilistoja.

Erityisen huomionarvoista on se, että Ghost of Yotei julkaistiin jo 2. lokakuuta 2025, mutta se näkyy yhä vahvasti myyntitilastoissa. Tammikuun alussa peli oli ainoa PS5-nimike Japanin 30 myydyimmän fyysisen pelin joukossa. Listaa dominoivat Nintendo Switch- ja Switch 2 -pelit. Digitaalisesti Ghost of Yotei ylsi myös kolmanneksi ladatuimmaksi PS5-peliksi vuonna 2025 Japanissa.

Myyntimenestys ei rajoitu vain fyysisiin kopioihin. Fyysiset ja digitaaliset myynnit yhteen laskettuna peli on ylittänyt 200 000 kappaleen rajan Japanissa. Julkaisunsa yhteydessä Ghost of Yotei teki myös historiaa, sillä se oli viidenneksi suurin PS5-julkaisu Japanissa, myyden yli 120 000 fyysistä kappaletta heti ensiviikolla.

Globaalisti peli on ollut vieläkin suurempi hitti. Sony kertoi marraskuussa 2025, että Ghost of Yotei oli myynyt 3,3 miljoonaa kappaletta ensimmäisten 32 päivän aikana. Tämä tekee siitä Sonyn menestyneimmän oman studion julkaisun Japanissa sitten Gran Turismo 7:n.

Ghost of Yotei on itsenäinen jatko-osa Ghost of Tsushimalle ja sijoittuu vuoteen 1603 Ezon alueelle. Tarina seuraa Atsua, naispuolista samuraisoturia, joka etsii kostoa Yōtei Six -ryhmittymää vastaan. Historiallinen miljöö, elokuvallinen kerronta ja vahva päähenkilö ovat vakuuttaneet kriitikot ja myyntilukujen perusteella myös pelaajat.