Realme C75 -älypuhelin tarjoaa kestävyyttä huokeaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Realme C75 -älypuhelin tarjoaa kestävyyttä huokeaan hintaan

on tuonut Suomen markkinoille uuden C75-älypuhelimen, joka yhdistää kestävyyden ja tavanomaisen muotoilun. Puhelin on läpäissyt armeijatason MIL-STD 810H -iskunkestävyystestit ja saanut TÜV Rheinland Rugged Smartphone -kestävyyssertifioinnin. Lisäksi laite on IP69-standardin mukaisesti suojattu likaa ja vettä vastaan.

C75:n mitat ovat 166 x 76 x 7,99 millimetriä ja se painaa 196 grammaa. Puhelin on saatavilla kultaisena ja mustana värivaihtoehtona. Laitteessa on 6,72 tuuman näyttö, Helio G92 Max -suoritin, 8 gigatavua keskusmuistia ja 256 gigatavua tallennustilaa. Kamera on 50 megapikselin resoluutiolla varustettu.

14 -käyttöjärjestelmällä toimivassa puhelimessa on realme UI 5.0 -käyttöliittymä ja tekoälyominaisuuksia. Akun kapasiteetti on 6000 mAh ja se tukee 45 watin pikalatausta.

Hinta ja saatavuus

Realme C75 tulee myyntiin 219 euron kuluttajahintaan.

OnePlus-perheen Realme rantautuu Suomeen lippulaivatasolta budjettiluokkaan Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus-perheen Realme rantautuu Suomeen lippulaivatasolta budjettiluokkaan

Suomen älypuhelinmarkkinat saavat uutta säpinää, kun maailmalla nopeasti kasvanut kuluttajateknologiabrändi rantautuu virallisesti maahamme laajalla laitevalikoimalla. Maanantaina 18.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan erityisesti nuorille suunnattu brändi tuo mukanaan viisi erilaista puhelinmallia, jotka asettuvat eri hintaluokkiin haastamaan vakiintuneet pelurit.

Suomeen saapuvan malliston keihäänkärkenä toimii Realme GT 8 Pro, jota kuvaillaan todelliseksi lippulaivatason haastajaksi. Laitteesta löytyy Snapdragon 8 Elite Gen 5 -prosessori, Ricoh GR:n kanssa yhteistyössä kehitetty pääkamera sekä vaihdettava takakuoren kameramoduuli kustomointia varten.

Keskihintaluokkaa edustaa Realme 16 -sarja, joka jakautuu kolmeen eri versioon:

  • Realme 16 Pro+ tarjoaa 200 megapikselin pääkameran ja periskooppikameran 3,5-kertaisella optisella zoomilla.
  • Realme 16 Pro loistaa poikkeuksellisella 6500 nitin huippukirkkaalla AMOLED-näytöllään ja IP69-vedenpitävyysluokituksellaan.
  • Realme 16 vetoaa vloggaajiin ja somettajiin takakuoresta löytyvän pienen selfiepeilin, suuren 6550 mAh:n akun ja keveän 181 gramman painonsa ansiosta.

Kestävää arkea budjettiluokassa

Säästeliäämmille ja kovaa kestävyyttä etsiville suunnatun Realme C100 5G -mallin hinta jää alle 300 euron. Puhelimessa on sotilasstandardin mukainen iskunkestävyys, kolmen päivän käyttöajan takaava 6600 mAh:n akku sekä sisäänrakennettu varkaudenestojärjestelmä.

Realme tarjoaa korkeaa suorituskykyä erinomaisella hinta-laatusuhteella, jonka takia brändi ja tuotteet kiinnostavat varmasti niitä suomalaisia, jotka ovat avoimia kokeilemaan uutta. Realme on samaa älypuhelinperhettä kuin , joten käyttökokemus brändeillä on hyvin samankaltainen.

Pohjoismaiden johtaja Elias Salmi taustoittaa brändin luonnetta ja sukulaisuutta suomalaisille entisestään tutun laitevalmistajan kanssa. Myös operaattorit DNA, Elisa ja Telia näkevät uutuuksissa suurta potentiaalia etenkin toukokuun valmistujaislahjasesonkia ajatellen.

Puhelinten ohella Suomen markkinoille saapuu Realmen langattomia kuulokkeita sekä lisätarvikkeita, ja älykellovalikoiman on luvattu täydentyvän lähiaikoina. Laitteet ovat saatavilla laajasti Elisan, DNA:n, Powerin, Verkkokauppa.comin ja Veikon Koneen kautta, ja ne saapuvat pian myös Telian valikoimiin.

Hinnat ja malliversiot:

  • Realme GT 8 Pro: 1199 € (16+512 Gt) / 999 € (12+256 Gt)
  • Realme 16 Pro+: 679 € (12+512 Gt) / 599 € (8+256 Gt)
  • Realme 16 Pro: 549 € (8+512 Gt) / 499 € (8+256 Gt)
  • Realme 16: 449 € (8+256 Gt)
  • Realme C100 5G: 299 € (4+256 Gt) / 269 € (4+128 Gt)

Tietoturva-aukko uhkaa jopa 875 miljoonaa Android-puhelinta – lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa Kommentit pois päältä artikkelissa Tietoturva-aukko uhkaa jopa 875 miljoonaa Android-puhelinta – lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa

Tuore tietoturvalöydös herättää huolta -käyttäjien keskuudessa. Tutkijoiden mukaan jopa 875 miljoonaa puhelinta saattaa olla haavoittuvia kriittiselle virheelle, jonka avulla lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa – jopa silloin, kun puhelin on sammutettuna. Haavoittuvuus koskee monia laitteita, joissa on MediaTek-valmistajan järjestelmäpiiri.

Tietoturva-aukko, tunnukseltaan CVE-2025-20435, löytyi tutkijoilta Ledgerin Donjon-hakkerilaboratoriosta. Hyökkäys kohdistuu puhelimen käynnistysketjuun ennen kuin Android-järjestelmä ehtii edes latautua. USB-yhteyden kautta hyökkääjä voi teoriassa kaivaa esiin salausavaimia, murtaa PIN-koodin ja päästä käsiksi esimerkiksi viesteihin, kuviin tai kryptolompakon siemenlauseisiin.

Haavoittuvuus koskee laajaa joukkoa MediaTekin järjestelmäpiirejä, joita käytetään erityisesti keskihintaisissa ja edullisemmissa Android-puhelimissa. Tällaisia laitteita löytyy esimerkiksi valmistajilta kuten Xiaomi, Oppo, Vivo ja . Yksi tutkimuksessa käytetyistä testilaitteista oli Nothing CMF Phone 1.

Hyviäkin uutisia on: MediaTek on jo julkaissut korjauksen valmistajille tammikuussa. Ongelmana on kuitenkin Android-ekosysteemin hajanaisuus – päivitykset eivät saavu kaikkiin laitteisiin nopeasti, jos ollenkaan. Siksi käyttäjien kannattaa tarkistaa, että puhelimessa on vähintään maaliskuun tietoturvapäivitykset.

Tutkijoiden mukaan tapaus muistuttaa karulla tavalla yhdestä asiasta: älypuhelimia ei ole alun perin suunniteltu digitaalisten salaisuuksien holveiksi. Jos puhelimeen on tallennettu esimerkiksi kryptovaroihin liittyviä avaimia, ne kannattaa siirtää turvallisempaan laitteeseen – ainakin siihen asti, että päivitykset ovat varmasti kunnossa.