Realme esittelee uudet 14 Pro -älypuhelimet ja teknologiainnovaatiot MWC 2025 -messuilla Kommentit pois päältä artikkelissa Realme esittelee uudet 14 Pro -älypuhelimet ja teknologiainnovaatiot MWC 2025 -messuilla

Realme 14 Pro

Älypuhelinvalmistajista osallistuu ensimmäistä kertaa Mobile World Congress (MWC) 2025 -tapahtumaan Barcelonassa 3.-5. maaliskuuta. Yhtiö julkistaa tapahtumassa uuden realme 14 Pro -älypuhelinsarjan, sekä esittelee uusimpia teknologiainnovaatioitaan ja kunnianhimoisen kolmivuotisstrategiansa.

Realme 14 Pro -sarja tulee olemaan maailman ensimmäinen lämpötilan mukaan väriä vaihtava älypuhelin. Yhtiö lupaa sen johtavan hintaluokkansa markkinoita suorituskyvyssä, muotoilussa ja kuvantamisominaisuuksissa. Lisäksi realme esittelee uusia tekoälyinnovaatioita NEXT AI -brändinsä alla, jotka on suunniteltu parantamaan käyttäjäkokemusta ja kameran suorituskykyä.

Tapahtumassa esitellään myös muita teknisiä innovaatioita, kuten huippuluokan optista kuvantamista, joka pyrkii nostamaan mobiilivalokuvauksen DSLR-kameroiden tasolle, sekä edistynyttä vesisuojaustekniikkaa.

Counterpoint Researchin mukaan realme on säilyttänyt asemansa neljän suurimman älypuhelinmerkin joukossa kolmena peräkkäisenä vuosineljänneksenä. MWC-tapahtumaan osallistuminen korostaa yhtiön pyrkimystä vahvistaa asemaansa Euroopan markkinoilla ja keskittyä keski- ja huippuluokan tuotteisiin.

iQOO Neo 10 tulossa – erillinen grafiikkapiiri lupaa tehokasta pelaamista Kommentit pois päältä artikkelissa iQOO Neo 10 tulossa – erillinen grafiikkapiiri lupaa tehokasta pelaamista

-brändin alaisuudessa toimiva on vahvistanut, että uusi -älypuhelin on pian tulossa Intian markkinoille. Erityisesti pelikäyttöön suunnattu uutuus mainostetaan ”kaksoispiiriteholla”, jossa yhdistyvät Snapdragon 8s Gen 4 -järjestelmäpiiri ja vivo Q1 -grafiikkapiiri.

Q1-piiri nähtiin aiemmin -mallissa. Se vähentää näytön viivettä, parantaa virrankäyttöä korkeilla ruudunpäivitysnopeuksilla ja alentaa lämpötilaa raskaan pelaamisen aikana. Tietyt pelit tukevat jopa 144 Hz virkistystaajuutta, ja tämän ominaisuuden odotetaan säilyvän myös Neo 10 -mallissa.

Huhujen mukaan Neo 10 pohjautuu -puhelimeen, joka julkaistiin Kiinassa hiljattain. Jos tiedot pitävät paikkansa, Neo 10 sisältää:

  • 6,78 tuuman AMOLED-näytön
  • 50 MP pääkameran
  • jättimäisen 7 000 mAh akun
  • 120 watin pikalatauksen

Puhelin julkaistaan myöhemmin Intiassa ja iQOOn omassa verkkokaupassa. Pelaajille ja tehoa etsiville tämä voi olla yksi vuoden kiinnostavimmista -puhelimista.

iPhone 18 Pro -mallit testaavat Face ID -teknologiaa näytön alla Kommentit pois päältä artikkelissa iPhone 18 Pro -mallit testaavat Face ID -teknologiaa näytön alla

Tuore huhu Kiinasta väittää, että testaa parhaillaan näytön alle sijoitettua Face ID -kasvojentunnistusta tuleviin - ja -malleihin, jotka odotetaan julkaistavan syksyllä 2026. Mikäli testi etenee suunnitellusti, nämä Pro-mallit voisivat olla ensimmäiset iPhonet, joissa ei enää nähdä perinteistä lovea – ainoastaan pieni kamerareikä etukameralle.

Toteutuessaan muutos toisi iPhoneille puhtaamman ja modernimman etupuolen ulkoasun, kuten monilla -puhelimilla on jo ollut usean vuoden ajan. Toisin kuin useimmat Android-laitteet, Apple ei kuitenkaan luopuisi kasvojentunnistuksen turvallisuudesta: näytön alle sijoitettu Face ID mahdollistaisi 3D-skannauksen edelleen, mutta ilman näkyvää loviratkaisua.

Apple ei ole vielä tehnyt lopullista päätöstä tekniikan käyttöönotosta, mutta testausvaiheeseen pääsy on jo merkittävä askel. Mielenkiintoisesti myös Applen ensimmäinen taittuva iPhone on huhujen mukaan varustettu samalla teknologialla. Perusmallit ja 18 Air sen sijaan pitäytyvät toistaiseksi tutussa notchissa.