Realme ja Aston Martin -formulatiimi julkaisivat yhteistyössä GT 7 Dream Edition erikoispuhelimen Kommentit pois päältä artikkelissa Realme ja Aston Martin -formulatiimi julkaisivat yhteistyössä GT 7 Dream Edition erikoispuhelimen

Älypuhelinvalmistaja Realme ja Aston Martin Aramco Formula One Team ovat solmineet kolmivuotisen yhteistyösopimuksen, jonka ensimmäinen lopputulos on GT 7 Dream Edition – erikoisversio Realmen tulevasta lippulaivapuhelimesta. Malli esitellään yleisölle ensimmäistä kertaa Pariisissa 27. toukokuuta.

Uutuuspuhelin tuo mukanaan visuaalisia elementtejä Aston Martinin urheiluautoista. Ulkoasua hallitsee autonvalmistajan tunnusomainen Racing Green -väri, siipilogo ja aerodynaaminen muotoilu. Realmen ja Aston Martinin mukaan tavoitteena on yhdistää tekninen suorituskyky näyttävään muotoiluun ja tuoda markkinoille kaksi yhteistä mallia vuosittain.

Realmen toimitusjohtaja Sky Li kuvaili yhteistyötä tärkeäksi askeleeksi innovaation edistämisessä. Aston Martinin edustaja Matt Chapman puolestaan totesi, että kyseessä on ensimmäinen kerta, kun brändin nimi esiintyy älypuhelimessa. Molemmat painottivat arvojen yhteensopivuutta – suorituskykyä, muotoilua ja korkeaa laatua.

GT 7 Dream Edition perustuu Realmen tulevaan huippumalliin GT 7. Laitteessa käytetään ensimmäistä kertaa uutta MediaTek Dimensity 9400e -järjestelmäpiiriä, joka mahdollistaa vaativien sovellusten ja pelien käytön korkealla resoluutiolla ja sulavalla päivitysnopeudella (1,5K / 120 Hz). Puhelin sisältää myös GT Boost -tehotilan sekä Realmen kehittämän jäähdytysjärjestelmän, joka hyödyntää grafeenikerroksia lämmönhallinnassa.

Laitteessa on 7 000 mAh akku, joka tukee 120 watin pikalatausta. Realmen mukaan akku latautuu täyteen noin 40 minuutissa ja kestää jopa kaksi päivää normaalia käyttöä. Akkuratkaisulle on myönnetty TÜV Rheinland A+ -sertifikaatti.

Kokonaisuus sisältää myös tekoälypohjaisia avustimia ja huipputason kameran. Yhteistyömallin tavoitteena on yhdistää Realmen tekninen osaaminen Aston Martinin muotoilullisiin vahvuuksiin ja tarjota uusia vaihtoehtoja kuluttajille premium-luokan älypuhelinmarkkinoilla.

Realme julkisti Game of Thrones -erikoisversion 15 Pro -puhelimestaan Kommentit pois päältä artikkelissa Realme julkisti Game of Thrones -erikoisversion 15 Pro -puhelimestaan

Realme on yhdistänyt voimansa rautatuolien ja lohikäärmeiden maailmaan ja esitteli uuden Realme 15 Pro Game of Thrones Limited Editionin. Tämä rajoitettu erä on todellinen keräilyaarre sarjan faneille.

Puhelimen takapaneeli on mustaa nahkaa, joka muuttuu punaiseksi yli 44 asteen lämpötilassa, ja Targaryenin talon tunnus on painettu elegantisti sen pintaan. Kamera-alue on saanut uuden suorakaiteen muotoisen ulkoasun, jonka kultaiset kehykset kantavat tuttuja fraaseja kuten “Winter is Coming” ja “Hear Me Roar”. Lisäksi Game of Thrones -logo koristaa takapaneelia lohikäärmen kynsisomistein.

Unboxing-kokemus on kuin pieni taikamaailma, sillä laatikossa on Daenerysin lohikäärmepesän innoittama design, Westerosin karttaa esittävä taideteos, Rautatuoli-puhelinteline, Kuningattaren Käden muotoinen SIM-kortin poistotyökalu sekä teemaan sopivia postikortteja ja tarroja. Mukana tulee myös 80W-laturi ja kaapeli.

Puhelimen tekniset ominaisuudet pysyvät samanlaisina kuin tavallisessa 15 Pro -mallissa: 7 000 mAh akku, Snapdragon 7 Gen 4 -suoritin, 50 megapikselin kaksoiskamera takana ja 50 MP etukamera, sekä 6,8-tuumainen Full HD+ AMOLED-näyttö 144 Hz virkistystaajuudella. Lisäksi puhelimeen on lisätty Game of Thrones -teemaiset ikonit ja AI Edit Genie -ominaisuus, jolla voi luoda kuvia itsestään keskiaikaisissa asuissa.

Rajoitettu erä maksaa noin 510 euroa (12GB/512GB-malli), ja maailmassa myydään vain 5 000 kappaletta. Faneille siis todellinen mahdollisuus napata pala Westerosia omaan taskuunsa.

OpenAI esittelee Atlas-selaimen – ChatGPT mukana joka välilehdellä Kommentit pois päältä artikkelissa OpenAI esittelee Atlas-selaimen – ChatGPT mukana joka välilehdellä

OpenAI astuu selainten maailmaan uudella Atlas-nimisellä selainratkaisullaan. Chromium-pohjainen selain yhdistää ChatGPT:n suoraan käyttöliittymään, joten käyttäjän ei tarvitse hypätä sovelluksesta toiseen kysyäkseen tekoälyltä apua. Tällä hetkellä Atlas on saatavilla vain macOS:lle, mutta Windows-, iOS- ja Android-versiot ovat tulossa.

Atlas ei ole vain tavallinen selain. Sen avulla voit selata verkkosivuja, tehdä hakuja ja pyytää kontekstikohtaisia vastauksia suoraan sivustolta. Selain voi myös tiivistää sisältöä ja suorittaa tehtäviä puolestasi, mikä tekee netin käytöstä entistä sujuvampaa.

Uusi selain tallentaa muistia aiemmista ChatGPT-keskusteluista, joten voit jatkaa siitä mihin jäit. Atlas voi myös hakea aiemmin avoinna olleita tiedostoja tai välilehmiä, mikä tekee työskentelystä entistä saumattomampaa. ChatGPT-sivupalkki integroituu suoraan selaimeen, tarjoten tutun tekoälykokemuksen.

Lisäksi Atlas sisältää ChatGPT Agent -toiminnon, joka voi hoitaa tehtäviä puolestasi. Tämä ominaisuus on toistaiseksi saatavilla vain ChatGPT Plus-, Pro- ja Business-käyttäjille. OpenAI on myös ottanut käyttöön turvatoimia, selain ei voi ladata tiedostoja, suorittaa koodia tai laajennuksia eikä yhdistyä muihin tietokoneen sovelluksiin.

Atlas näyttää siltä, että ChatGPT ei ole enää vain apuri erillisessä ikkunassa, vaan se on nyt osa selaamisen ydintä.