Realme ja Aston Martin -formulatiimi julkaisivat yhteistyössä GT 7 Dream Edition erikoispuhelimen Kommentit pois päältä artikkelissa Realme ja Aston Martin -formulatiimi julkaisivat yhteistyössä GT 7 Dream Edition erikoispuhelimen

Älypuhelinvalmistaja Realme ja Aston Martin Aramco Formula One Team ovat solmineet kolmivuotisen yhteistyösopimuksen, jonka ensimmäinen lopputulos on GT 7 Dream Edition – erikoisversio Realmen tulevasta lippulaivapuhelimesta. Malli esitellään yleisölle ensimmäistä kertaa Pariisissa 27. toukokuuta.

Uutuuspuhelin tuo mukanaan visuaalisia elementtejä Aston Martinin urheiluautoista. Ulkoasua hallitsee autonvalmistajan tunnusomainen Racing Green -väri, siipilogo ja aerodynaaminen muotoilu. Realmen ja Aston Martinin mukaan tavoitteena on yhdistää tekninen suorituskyky näyttävään muotoiluun ja tuoda markkinoille kaksi yhteistä mallia vuosittain.

Realmen toimitusjohtaja Sky Li kuvaili yhteistyötä tärkeäksi askeleeksi innovaation edistämisessä. Aston Martinin edustaja Matt Chapman puolestaan totesi, että kyseessä on ensimmäinen kerta, kun brändin nimi esiintyy älypuhelimessa. Molemmat painottivat arvojen yhteensopivuutta – suorituskykyä, muotoilua ja korkeaa laatua.

GT 7 Dream Edition perustuu Realmen tulevaan huippumalliin GT 7. Laitteessa käytetään ensimmäistä kertaa uutta MediaTek Dimensity 9400e -järjestelmäpiiriä, joka mahdollistaa vaativien sovellusten ja pelien käytön korkealla resoluutiolla ja sulavalla päivitysnopeudella (1,5K / 120 Hz). Puhelin sisältää myös GT Boost -tehotilan sekä Realmen kehittämän jäähdytysjärjestelmän, joka hyödyntää grafeenikerroksia lämmönhallinnassa.

Laitteessa on 7 000 mAh akku, joka tukee 120 watin pikalatausta. Realmen mukaan akku latautuu täyteen noin 40 minuutissa ja kestää jopa kaksi päivää normaalia käyttöä. Akkuratkaisulle on myönnetty TÜV Rheinland A+ -sertifikaatti.

Kokonaisuus sisältää myös tekoälypohjaisia avustimia ja huipputason kameran. Yhteistyömallin tavoitteena on yhdistää Realmen tekninen osaaminen Aston Martinin muotoilullisiin vahvuuksiin ja tarjota uusia vaihtoehtoja kuluttajille premium-luokan älypuhelinmarkkinoilla.

Polar Loop tuo älykellon ominaisuudet ilman näyttöä ja tilausmaksua Kommentit pois päältä artikkelissa Polar Loop tuo älykellon ominaisuudet ilman näyttöä ja tilausmaksua

Polar laajentaa aktiivisuusrannekkeiden valikoimaansa uudella Polar Loop -laitteella, joka muistuttaa Whoopia mutta ilman erillistä tilausmaksua. Loop mittaa sydämen sykettä, unta, palautumista ja aktiivisuutta ympäri vuorokauden, ja kaikki tiedot synkronoituvat Polar Flow -sovellukseen Androidilla ja iOS:llä.

Ranneke on kevyt, vain 29 grammaa, ja siinä on teräksinen solki sekä Precision Prime -anturi. Alkuun Loop tulee kolmessa värissä, Greige Sand, Night Black ja Brown Copper, ja lisävärejä on tulossa myöhemmin. Akku kestää Polarien mukaan jopa kahdeksan päivää yhdellä latauksella.

Polar Loop maksaa 179,90 euroa, ja ennakkotilaukset ovat jo käynnissä Polarin verkkosivuilla. Lähetykset alkavat 10. syyskuuta.

Samsung Galaxy F17 tulossa – tuttua tekniikkaa pelaajille ja somea varten Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy F17 tulossa – tuttua tekniikkaa pelaajille ja somea varten

Samsungin uusi Galaxy F17 on paljastumassa verkossa vuotaneiden tietojen myötä, ja se näyttää tarjoavan tutun yhdistelmän ominaisuuksia Galaxy A17:stä. Uutuuspuhelin saa 6,7-tuumaisen FHD+ Super AMOLED -näytön, jonka virkistystaajuus on 90 Hz ja pinta suojattu Gorilla Glass Victus -lasilla. Laite on ohut, vain 7,5 millimetriä, ja IP54-luokitus suojaa pölyltä ja roiskeilta.

F17 saa tehonsa Exynos 1330 -järjestelmäpiiriltä ja se tulee 4 tai 6 gigatavun RAM-muistilla sekä 128 gigatavun tallennustilalla. Takakamera koostuu 50 megapikselin pääkamerasta OIS-tuesta, 5 megapikselin ultralaajakulmasta ja 2 megapikselin makrokamerasta. Etukamerana toimii 13 megapikselin selfie-linssi.

Akun kapasiteetti on 5 000 mAh ja se tukee 25 watin langallista pikalatausta, mutta laturia ei tule pakkauksen mukana. F17:n käyttöjärjestelmänä toimii Android 15 One UI 7 -käyttöliittymällä, ja Samsung lupaa kuusi suurta Android-päivitystä laitteen elinkaaren ajaksi.

Hintatietojen mukaan 4GB/128GB-versio maksaa Intiassa noin 14 499 rupiaa eli noin 180 euroa ja 6GB-versio noin 15 999 rupiaa eli noin 200 euroa. Suurin osa teknisistä ominaisuuksista on identtisiä Galaxy A17:n kanssa, joten kyse on pikemminkin tutusta ja turvallisesta päivityksestä kuin radikaalista uutuudesta.